Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nový nástroj na ochranu osobných údajov bude postupne k dispozícii v zariadeniach Galaxy počnúc radom S22, užívatelia budú môcť blokovať prístup k obsahu telefónu napríklad počas opravy či servisu

Spoločnosť Samsung Electronics dnes začína po celom svete ponúkať režim údržby (Maintenance Mode). Ide o nový nástroj na ochranu osobných údajov a ďalších citlivých informácií, ktorý úspešne prešiel pilotným programom v Kórei a prvýkrát sa používateľom predstavil v Číne. Užívatelia budú mať možnosť blokovať prístup k najrôznejším osobným informáciám, napríklad k fotografiám, správam či kontaktom, čo sa môže zísť napríklad pri oprave telefónu.

„Do telefónov si dnes ukladáme všetko, na čom nám v živote záleží, od čísel kreditných kariet až po rodinné fotografie. Režim údržby dáva užívateľom modelov Galaxy istotu, že ich súkromie nič neohrozí, aj keď dajú telefón z ruky,“ vyhlásil Seungwon Shin, viceprezident a vedúci bezpečnostného tímu divízie Mobile eXperience spoločnosti Samsung Electronics. „Ide o ďalší výsledok našej snahy dať zákazníkom pocit úplného bezpečia. Chceme, aby si boli istí, že majú svoje dáta pod kontrolou a mohli sa v kľude púšťať do objavovania ďalších mobilných zážitkov s vedomím, že sa o ne v prípade potreby postaráme.“

V režime údržby je možné vytvoriť samostatný užívateľský účet, takže servisní technici môžu pracovať so základnými funkciami telefónu a pritom nemajú prístup k žiadnym súkromným dátam majiteľa. Stačí len vybrať Režim údržby v menu Starostlivosť o batériu a zariadenie, ktoré je súčasťou hlavného nastavenia. Potom je nutné prístroj reštartovať – a po reštarte je prístup ku všetkým osobným dátam, teda napríklad k fotografiám, dokumentom či správam, úplne zakázaný.

V režime údržby nemožno ani otvárať aplikácie, ktoré si nainštaloval samotný užívateľ. Všetky dáta či účty vytvorené v tomto režime sa po jeho opustení automaticky zmažú. Je možné sťahovať a inštalovať aplikácie z Galaxy Store, tie sa ale automaticky pri vypnutí režimu údržby rovnako vymažú.

Zariadenie Samsung Galaxy chráni profesionálna bezpečnostná platforma Knox, ku ktorej výhodám patrí ochrana vo viacerých vrstvách. Vďaka spolupráci s osvedčenými partnermi z odboru je možné potenciálne hrozby detegovať a neutralizovať rýchlejšie ako u podobných systémov. Zabezpečenie je integrálnou súčasťou hardvéru aj softvéru v celom zariadení od čipov až po aplikácie, ktoré si používatelia sami sťahujú a inštalujú. Vďaka ochrane v reálnom čase funguje zabezpečenie dvadsaťštyri hodín denne. Užívatelia si teda môžu byť istí, že sú ich osobné dáta v úplnom bezpečí. V zariadeniach Samsung Galaxy k tomu prispievajú aj rôzne funkcie a nástroje, napríklad praktický prehľad zabezpečovacích zariadení či povolení udelených jednotlivým aplikáciám.

Samsung navyše spôsoby ochrany neustále vylepšuje a posilňuje. V roku 2021 firma ponúkla technológiu Knox Vault, ktorá ukladá najdôležitejšie informácie na špeciálne miesto bokom od ostatných dát. Tento mesiac sme zase predstavili Knox Matrix, našu víziu budúcej generácie zabezpečenia naprieč zariadeniami. Vďaka neustálym inováciám sa nám darí chrániť to najcennejšie, čo zákazníci majú, teda ich osobné informácie a zážitky, a chceme stáť na čele snáh o maximálne mobilné bezpečie aj naďalej.

Dostupnosť

V júli Samsung úspešne vyskúšal režim údržby na telefónoch radu Galaxy S21 v Kórei, v septembri sa funkcia prvýkrát predstavila používateľom v Číne. Dnes ju uvádzame na trh v globálnom meradle, počas nasledujúcich mesiacov ju budú mať postupne k dispozícii majitelia vybraných modelov s užívateľským rozhraním One UI 5. Postupné zavádzanie bude prebiehať po celý rok 2023, kedy sa režim rozšíri do ďalších zariadení Galaxy.