Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Scania sa dlhodobo venuje téme životného prostredia. Udržateľný rozvoj umiestnila do jadra svojej obchodnej stratégie a biznis ciele tak idú ruka v ruke s hodnotami spoločnosti. Spoločnosť sa ako prvá v svojom obore pridala k tzv. Iniciatívne vedecky udržateľných cieľov (SBTI) a zaviazala sa znížiť emisie CO2 z vlastnej prevádzky o 50 % v období rokov 2015 až 2025. Toto predsavzatie zahŕňa aj elektrifikáciu firemnej flotily Scania CER nielen u nás, ale aj v  Maďarsku a Českej republike.

Z pôvodného zámeru vystavať nabíjaciu infraštruktúru pre interné potreby firemných vozidiel  sa zrodil komplexný plán, ktorý  si vyžadoval okrem výstavby aj inžiniering, projektové riadenie a dlhodobo udržateľné riešenie manažmentu elektromobility ako celku. Zároveň bolo potrebné vyriešiť nabíjanie vozidiel na verejnej sieti v domácej krajine aj v zahraničí, klientsku podporu a servis nabíjacích staníc.

Nastavený cieľ prechodu na čistú mobilitu si vyžadoval riešenie, ktoré prinesie komfortné používanie pre vodičov a prehľadný manažment pre vedenie firmy. Tím Scania CER si preto pre realizáciu vybral spoločnosť GreenWay.

Riešenie GreenWay FLEET umožňuje vodičom nabíjanie na ktorejkoľvek nabíjacej stanici v sieti GreenWay, u partnerov aj na roamingových staniciach vo vlastnej krajine ako aj v zahraničí. Pre optimálne využitie elektromobilu a komfort vodiča by malo 80 % prebehnúť doma alebo v práci. Z tohto dôvodu je súčasťou riešenia aj inštalácia domácich nabíjačiek, ktoré sú v správe GreenWay. Online dohľad umožňuje manažérovi fleetu prehľad aj o domácom nabíjaní. Prehľadná správa staníc a reporting nabíjaní pre manažéra fleetu, kvalitné dáta pre manažment a podklad pre korektné rozúčtovanie sú významnými benefitmi, ktoré robí riešenie GreenWay FLEET dlhodobo udržateľné a škálovateľné.

„Komplexnosť projektu prechodu na čistú mobilitu v tomto rozsahu si vyžaduje nielen kvalitné riešenie, ale aj zvládnutie biznis potrieb a nasadenie všetkých interných kapacít na strane Scania ako aj na strane GreenWay,“ hovorí Marcel Demský, E-mobility Infrastructure Manager CER, Scania CER (Czech Republic, Hungary, Slovakia).“

Projekt výstavby nabíjacích staníc je momentálne v pomyselnej polovici a po úplnom ukončení bude v rámci servisov Scania v celom regióne CER vybudovaných až 212  nových staníc, (65 na Slovensku, 135 v Českej republike a 12 v Maďarsku – kde je budovanie siete plánované vo viacerých fázach), ktoré sa nachádzajú v lokalitách Poprad, Budča, Ličartovce, Nové Zámky, Senec, Žilina, Modletice, Ústí nad Labem, Mladá Boleslav, České Budejovice, Strakonice, Brno, Jihlava, Vizovice, Paskov, Třanovice, Olomouc, Chrášťany, Budapešť, Biatorbágy Nagykanizsa, Szeged, Tiszaujvaros, Lébeny a Szombathely. Práve v Chrášťanoch spoločnosť Scania slávnostne otvorila najväčší nabíjací hub so 63 nabíjacími stanicami. Urobila tak na Deň Zeme.

Zdeněk Petrás, generálny riaditeľ spoločnosti Scania CER, hovorí: „Elektrifikácia fleetu v Scania CER je významným krokom ku splneniu cieľov celej skupiny Scania. Týmto projektom Scania súčasne ukázala, že vie a je pripravená pomôcť svojim zákazníkom a zastrešiť v spolupráci so svojimi partnermi budovanie nabíjacích riešení podobného rozsahu aj pre veľké flotily elektrických nákladných vozidiel. Otvorenie nášho najväčšieho nabíjacieho hubu v Deň Zeme je symbolom nášho záväzku voči environmentálnej udržateľnosti – prezentujeme ním naše odhodlanie znižovať uhlíkovú stopu a zároveň chceme povzbudiť ostatných, aby sa k nám pripojili.“

„Prístup spoločnosti Scania k téme ESG, ako aj zodpovedné a komplexné zapracovanie elektromobility do života spoločnosti, sú výnimočné. Vďaka firemným elektrickým flotilám sa darí rozvíjať čistú mobilitu a postupne vyrovnávať priepasť v zavádzaní elektromobility v našich krajinách. O to viac si ceníme túto spoluprácu.“ povedal Peter Badík, CEO, GreenWay.

Značky: