Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pre živnostníkov Tatra Banka pripravila 7 jednoduchých finančných tipov. Stačí len pár minút čítania, aby sa dozvedeli ako efektívne riadiť svoj cash flow a likviditu, ako financovať podnikanie na začiatku, kedy sú výdavky nižšie ako príjmy, ako predávať online aj bez e-shopu či kedy si začať sporiť na dôchodok.

 1. VÝHODY ODDELENIA PEŇAZÍ NA PODNIKANIE OD SÚKROMNÝCH

Vďaka oddeleniu súkromných a podnikateľských účtov má živnostník lepší prehľad o svojich financiách, nákladoch a výdavkoch spojených s podnikaním či súkromným životom.

Využívanie Živnostenského  účtu, navyše, prináša viacero výhod:

 • zjednoduší správu účtovníctva a zamedzí zbytočným chybám pri daňových výdavkoch
 • poplatky môže živnostník v plnej miere zohľadniť v nákladoch
 • cena je 0 €/mesačne, prvých 12 mesiacov je vedenie účtu zadarmo bez podmienok a následne stačí bezhotovostný kreditný obrat aspoň 500 € mesačne
 • možnosť využiť online čerpanie predschváleného podnikateľského úveru priamo v mobile
 1. VŽDY AKTUÁLNY PREHĽAD O FINANCIÁCH

Vďaka mobilnej aplikácii Tatra banka a Internet bankinguTB získa živnostník kontrolu nad svojimi financiami.

Online bankovníctvo poskytuje nástroje na riadenie cash flow 24/7:

 • kontrolu zostatku na účte aj pred prihlásením do mobilnej aplikácie
 • push notifikácie o každom pohybe
 • rýchle uhrádzanie faktúr, možnosť preddefinovať si šablónu platieb
 • kontrolu zostatkov úverov
 • grafický prehľad o príjmoch a výdavkoch z podnikania (Spending reportTB)
 • rýchly prehľad o zostatkoch a pohyboch aj na účtoch v iných bankách: Raiffeisen banke, Slovenskej sporiteľni, ČSOB alebo VÚB banke
 1. PRUŽNÉ RIADENIE FINANČNÝCH TOKOV

Kreditná karta poskytuje ľahko dostupné zdroje na krytie prevádzkových potrieb bez nutnosti navštíviť pobočku banky.

Kreditnú kartu sa oplatí mať v peňaženke či mobile:

 • pri nákupe zariadenia do novej prevádzky, úhrade tovaru či služieb
 • pri financovaní nákladov, ktoré vznikajú pri vybavovaní povolení a úradných záležitostí
 • ak chce urobiť väčšiu objednávku a získať tak množstevnú zľavu
 • pri nákupe pohonných hmôt
 • pri financovaní reklamy na sociálnych sieťach a vo vyhľadávačoch

Tatra banka, ako jediná na trhu, ponúka živnostníkom možnosť mať kreditnú kartu s úverovým rámcom 1 500 € už po 3 mesiacoch od otvorenia účtu. Stačí splniť jednoduché kritériá stanovené bankou. Všetky úhrady, ktoré urobí v rámci mesiaca, stačí naspäť na kreditnú kartu vrátiť do 17. dňa v nasledujúcom mesiaci. Prostriedky na rozbeh podnikania tak má živnostník k dispozícii bezúročne.

 1. KAŽDÝ PODNIKATEĽSKÝ PLÁN SI VYŽADUJE KAPITÁL. KDE HO ZÍSKAŤ?

Dostať sa k financovaniu môže byť náročné pre začínajúceho živnostníka ako aj živnostníka s paušálnymi výdavkami alebo daňovou evidenciou. Pre tieto skupiny podnikateľov je výhodné využiť bezúčelové financovanie so zárukou Európskeho investičného fondu. Banka v rámci programu zamestnanosti a sociálnej inovácie (EaSI) podporuje živnostníkov s históriou podnikania minimálne 9 mesiacov. Financovanie môžu získať až do výšky 25 000 €. Navyše, s výhodnou úrokovou sadzbou, bez poplatku za záruku a so zľavou z poplatku za spracovanie.

Na úhradu faktúr, nákup strojov, zariadení či zásob a krytie iných investičných potrieb môžu využiť zabehnutí živnostníci bezúčelový podnikateľský úver. V ponuke je až do výšky 160 000 € ako splátkový alebo kontokorentný úver, s maximálnou splatnosťou 6 rokov a bez hmotného zabezpečenia úveru (len dohoda o ručení).

Výpadky príjmov z obdobia pandémie pomôžu živnostníkom kompenzovať antikorona úvery. Vďaka nim môžu živnostníci doplniť kapitál na opätovné naštartovanie podnikania a udržať zamestnanosť. Tatra banka takto doteraz podporila viac ako 200 živnostníkov v objeme takmer 6 miliónov eur, pričom až 83 % živnostníkov bolo mimobratislavských. Banka je pripravená úver so štátnou zárukou poskytovať až do konca roka.

 1. VLASTNÝ TERMINÁL POMÔŽE ZVÝŠIŤ TRŽBY

Je známe, že možnosť platiť kartou výrazne zvyšuje sklon platiacich klientov k vyššej útrate. Štatistiky kartových spoločností uvádzajú informáciu, že možnosť platiť kartou zvýši tržby obchodníka až o 20 %. POS terminál zároveň pomôže živnostníkovi minimalizovať hotovosť a manipuláciu s ňou, čím sa mu výrazne znížia prevádzkové náklady, keďže cena za spracovanie hotovosti narastá. Niektorí živnostníci môžu mať obavy z novej technológie. Tie sú však zbytočné, keďže s inštaláciou POS terminálu pomôže živnostníkovi banka.

 1. PODNIKAŤ ONLINE JE MOŽNÉ AJ BEZ E-SHOPU

V posledných rokoch vzniklo niekoľko online platforiem, ktoré združujú podnikateľov z rôznych oblastí a vytvárajú pre nich dopyt bez toho, aby si museli vytvárať online obchod a ďalej sa boriť s propagáciou.

Platformy, cez ktoré sa stačí iba zaregistrovať a začať ponúkať svoj tovar či služby online, združila Tatra banka pod hlavičku Digitálneho trhu. Aktuálne ponúka bázu viac ako 300 tisíc spokojných zákazníkov, ktorí už využili ponúkané služby a sú ich pripravení využiť opäť.

Výhody Digitálneho trhuTB:

 • Odpadá tvorba a spravovanie webu alebo e-shopu – registrácia na portáli je jednoduchá a bez poplatku.
 • Živnostník si nemusí hľadať klientov – portály združené na Digitálnom trhuTB už majú tisíce klientov, ktorí cez nich radi nakupujú a vedia vytvoriť dopyt.
 • Odpadá starosť o propagovanie produktov – keďže aj im ide o to, aby cez ich portál nakupovalo čo najviac ľudí, dôkladne pracujú na prezentácii produktov a služieb správnym cieľovým skupinám.
 • Je to bezpečné – všetci partneri združení na Digitálnom trhuTB sú overení bankou.
 1. MINIMÁLNY DÔCHODOK JE 334,30 €. BUDE TO STAČIŤ NA SLUŠNÝ ŽIVOT?

Otázka budúceho štátneho dôchodku nevyzerá ružovo. Z pohľadu živnostníkov je však táto situácia priam alarmujúca. Podľa dostupných údajov si minimálne odvody platí približne 73 % živnostníkov. Ide o skupinu, ktorá sa snaží ušetriť na odvodoch, avšak veľmi často zabúdajú, že minimálne odvody budú generovať iba minimálne dôchodky. Tie sa aktuálne na Slovensku pohybujú na úrovni 334,30 EUR pri 30 odpracovaných rokoch.

Najefektívnejšia cesta ako vykompenzovať výpadok príjmu na dôchodku je začať si sporiť. Doplnkové dôchodkové sporenie (III. pilier) má tieto atraktívne črty z pohľadu živnostníka:

 • daňová úľava – až do výšky 180 € ročne
 • výrazne uzatvorený sporiaci systém – nevyčerpám si nasporené prostriedky predčasne
 • dedenie

Keby sme si ako príklad uviedli 30-ročného klienta, ktorý si otvorí sporenie vo výške 50 € mesačne, tak by tomuto klientovi chodilo z III. piliera počas 10 rokov 234 € mesačne navyše k jeho štátnemu dôchodku. Z pohľadu živnostníka, ktorý by dostával minimálny dôchodok, je to navýšenie budúcej penzie o 70 %.

Značky: