Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Index očakávaní firiem, ktorým ČSOB od roku 2019 meria sentiment medzi podnikateľmi a podnikateľkami na Slovensku, na jeseň 2024 výrazne poklesol, a to na zápornú hodnotu -12,4 bodov.

Oproti úvodu tohto roka to predstavuje pokles o 9 bodov. Index očakávaní firiem sa pritom môže pohybovať na úrovni od +100 bodov do -100 bodov. Tento pokles odráža najmä ich obavy z ekonomickej situácie na Slovensku. Klesli všetky tri zložky indexu, pričom najväčší pokles je vidieť pri plánovaných investíciách do podnikania. Prieskum realizovala ČSOB v spolupráci s agentúrou Datank na vzorke 300 respondentov z radov živnostníkov, malých a stredne veľkých firiem.

Otázka: Do akej miery vašu firmu ohrozujú alebo jej naopak pomáhajú následujúce skutočnosti?

„Na pozitivizme firmám pridávajú najmä očakávania spojené s vývojom nových technológií a rozvoj umelej inteligencie. Aktívne zavádzanie inovácií deklaruje takmer 60 % podnikov, najmä väčšie firmy. Malé firmy sú v tejto oblasti menej aktívne a inovácie zavádzajú skôr z nutnosti. Je to logické, nakoľko pre menšie firmy znamenajú nevyhnutné prvotné investície do inovovania biznisu väčšiu záťaž ako v prípade stredných a väčších firiem,“ vysvetľuje Dáša Polláková, manažérka segmentu pre živnostníkov, mikro a malé podniky v ČSOB.

Naopak, sentiment nadol ťahali tri kľúčové zložky – 36 % firiem sa cíti byť veľmi ohrozených celkovým vývojom ekonomickej situácie v krajine, 34 % ohrozujú zmeny legislatívy a 32 % ohrozuje stav verejných financií.

Očakávaný vývoj dopyt, investícii a rozvoj podnikania

Hlavný index očakávaní firiem, ktorý klesol oproti úvodu roka o 9 bodov, pozostáva z troch zložiek: očakávaného vývoja dopytu, vývoja investícii a plánovaných zmien v podnikaní.

Z detailnejšieho prehľadu vyplýva, že v priemere každá druhá oslovená firma (52%) očakáva v najbližších mesiacoch pokles dopytu, zatiaľ čo 40% predpokladá jeho nárast. V oblasti plánovaných investícii 29 % živnostníkov a zástupcov malých či stredne veľkých firiem očakáva v najbližších 12 mesiacoch ich nárast, čo je pokles oproti rovnakému obdobiu pred rokom o 13 percentuálnych bodov. Praktický pokles investícií očakáva 55 % firiem.   Podiel podnikateľov z radu živnostníkov a malých a stredných firiem, ktorí sa chystajú svoje podnikanie rozšíriť, sa oproti rovnakému obdobiu pred rokom znížil o 2 percentuálne body. Rozšíriť podnikanie v horizonte jedného roka plánuje 15 % oslovených podnikateľov. Zachovať podnikanie v existujúcom rozsahu plánuje v budúcich 12 mesiacoch 59 % firiem, zatiaľ čo  8 % podnikateľov uvažuje o obmedzení podnikania.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.