Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Shell Slovakia, s. r. o. predstavila na Slovensku svoju prvú čerpaciu stanicu s LNG, ktorá dopravcom poskytne palivo s nižšími emisiami na dôležitom dopravnom koridore diaľnice D2. V blízkej dobe otvorí Shell ďalšiu LNG stanicu v Senci na diaľnici D1. Dopravcom sa tak otvára prístup k rozsiahlej sieti LNG staníc Shell po celej Európe.

Spoločnosť Shell Slovakia, s. r. o. predstavila svoje prvé LNG stanice na Slovensku. Stanica Lozorno sa nachádza v areáli P3 Bratislava D2, ktorý je obojstranne prístupný z diaľnice D2, spájajúc Prahu – Bratislavu – Budapešť. Druhú lokalitu, LNG stanicu Senec, pripravuje spoločnosť v logistickom areáli spoločnosti Scania na kilometri 27 diaľnice D1. Obe stanice sú technologicky pripravené na tankovanie LNG a aj na potenciálnu alternatívu – bioLNG. Investície do LNG infraštruktúry sú súčasťou záväzku spoločnosti Shell rozvíjať riešenia pre zníženie emisií v doprave.

Skvapalnený zemný plyn (LNG) predstavuje jedno z aktuálne najúčinnejších riešení pre dekarbonizáciu nákladnej dopravy v Európe. LNG v porovnaní s dieselom D7 prináša zníženie emisií CO2 z celého životného cyklu paliva o 18 %, v závislosti od typu motora. Navyše vozidlá jazdiace na LNG môžu plnohodnotne využívať aj bioLNG, pokiaľ je dostupné.

„Ambíciou spoločnosti Shell je znížiť emisie z ropných produktov o 15 až 20 % v roku 2030 oproti roku 2021. LNG a bioLNG sú dôležitou súčasťou tohto cieľa,“ pripomenula pri predstavení stanice Lozorno Jarmila Gurská, generálna riaditeľka spoločnosti Shell Slovakia.

LNG zaujalo aj slovenských dopravcov

S prevádzkou LNG flotily majú slovenskí dopravcovia bohaté skúsenosti. Jednou zo spoločností, ktorá testovala obe stanice Shell, je logistická spoločnosť Labant z Púchova. Aktuálne využívajú v medzinárodnej aj vnútroštátnej doprave 18 LNG ťahačov. „Rozvoj LNG na hlavných dopravných koridoroch je jednoznačne dobrou správou pre slovenských dopravcov. Z našich skúseností vidíme, že kvalita LNG staníc v Európe je rôzna a práve Shell je pre nás garanciou stabilnej služby a dostupnosti paliva,“ hovoria Jozef Labant a Martin Chovanec, konatelia spoločnosti.

Spoločnosť Shell aktuálne prevádzkuje v Európe sieť takmer 70 LNG staníc. Prostredníctvom Shell LNG Card majú dopravcovia k dispozícii  jednu z najväčších sietí staníc s LNG alebo bioLNG v Európe, ktorá zahŕňa už viac ako 150 lokalít. Viac ako 30 LNG staníc Shell sa nachádza v Nemecku, dopravcom sú k dispozícii LNG stanice Shell v Rakúsku, Českej republike a najnovšie aj na Slovensku.

LNG stanice sú technologicky pripravené na využívanie skvapalneného zemného plynu (LNG), ale aj bio verzie paliva, ktorá vzniká z obnoviteľných zdrojov (bioLNG). V tomto roku otvorila spoločnosť Shell v Nemecku jeden z najväčších európskych závodov na skvapalňovanie bioLNG s ročnou kapacitou 100 000 ton bioLNG.

Rozvoj plynovej mobility a alternatív

Predstavenie nových LNG staníc Shell nadväzuje na podpis Memoranda o podpore plynovej mobility, ktoré inicioval Slovenský plynárenský a naftový zväz. Spoločnosť Shell Slovakia, s. r. o. pristúpila k memorandu v septembri 2023 s cieľom podporovať iniciatívy v dekarbonizácii dopravy.

„Som veľmi rád, že konkrétnymi krokmi nadväzujeme na odkaz Memoranda o podpore plynovej mobility. Rozvojom siete LNG staníc to však nekončí. Našou víziou je budovať stanice Shell tak, aby predstavovali energetický hub a poskytli kvalitné zázemie rovnako pre konvenčné aj nové palivá. Sme otvorení rozširovaniu všetkých možností, ktoré sú zaujímavé pre našich zákazníkov, zlepšujú ich postavenie na trhu a robia ich cesty udržateľnejšími,“ hovorí Daniel Vagaský, riaditeľ divízie pre nákladnú cestnú dopravu Shell v Českej republike a na Slovensku.

Každý segment dopravy má svoje špecifiká. Kým LNG a bioLNG umožňujú dekarbonizáciu nákladnej dopravy, paralelne vznikajú riešenia pre osobné vozidlá. Ucelený program Shell pod názvom Smer nulové emisie integruje riešenia a postupy, ktoré umožňujú fleet manažérom alebo majiteľom firiem riadiť a znižovať uhlíkovú stopu.

Konkrétnym riešením, ktoré je integrované do programu Smer nulové emisie je hybridná karta Shell určená firmám, ktoré postupne zaraďujú do svojho vozového parku elektromobily. Hybridná karta umožňuje v jednom systéme sledovať tankovanie klasických palív aj nabíjanie elektrovozidiel.

Karta Shell je akceptovaná celkovo na vyše 22 000 čerpacích staniciach v celej Európe. Majitelia hybridnej karty Shell majú prístup k 750 000 nabíjacích bodov v Európe vrátane 55 000 nabíjacích bodov v sieti Shell Recharge, ktorá sa rozvíja aj na Slovensku.

Značky:

Komentáre sú uzavreté