Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Pracovať v Silicon Valley je snom každého „ajťáka“. Vyvíjať softvéry či aplikácie so svetovým dosahom, otvorená firemná kultúra, účasť na špičkových svetových konferenciách či skvelé vyhliadky do budúcnosti… Za tým všetkým nemusíte cestovať za veľkú mláku. Rovnaké zázemie získajú developeri či programátori aj na Slovensku, a to pri práci na svetových projektoch, ktoré doslova zachraňujú životy.

Silicon Valley je dnes mekkou informačných technológií či synonymum úspechu. Tých, ktorí sa pozerajú po podobnom pôsobisku v zahraničí, určite zaujme možnosť pracovať na projektoch svetových rozmerov priamo na Slovensku. Kódovanie hier či programovanie eshopov však vymeníte za softvéry s globálnym dopadom pod hlavičkou Siemens Healthineers Slovensko (SHS), ktoré nie len zlepšujú kvalitu zdravotnej starostlivosti, urýchľujú diagnostiku či zachraňujú životy, ale navyše šetria nemocniciam a zdravotníctvu nemalé peniaze. Aktuálne chce SHS obsadiť hneď niekoľko pozícií developerov s jazykmi C# a JAVA, ktorí budú pracovať na automatizácii týchto unikátnych softvérov a ich nasadení do ďalších kútov sveta.

Slováci sú súčasťou zdravotníctva budúcnosti v 70 krajinách sveta. Vyvíjajú softvér, ktorý zachraňuje životy. Zdroj Siemens Healthineers Slovensko

Operovať pacienta v Piešťanoch z USA? Vďaka našim programátorom je všetko možné

Slováci často hovoria, že by chceli mať zdravotníctvo ako v Nemecku či Švajčiarku. Málokto však vie, že za jeho kvalitou v týchto krajinách stoja aj mnohí špičkoví programátori zo Siemens Healthineers Slovensko. Ako líder v oblasti medicínskej techniky má Siemens Healthineers celosvetovo inštalovanú bázu viac ako 600 000 medicínskych prístrojov
od CT-čiek, röntgenov, sonografov až po MRI prístroje. Tieto zariadenia sú mimoriadne sofistikované, no špičkových odborníkov, ktorí ich vedia v plnom rozsahu obsluhovať, je však po celom svete málo. Aby sa títo zdravotnícki špecialisti dostali k pacientovi z ktoréhokoľvek miesta na svete a nemuseli diagnostiku spomaľovať zdĺhavým cestovaním, slovenskí developeri vyvinuli unikátny softvér syngo Virtual cockpit. Do kokpitu si napríklad „sadne“ špecialista v USA či Austrálii a na diaľku môže vyšetriť pacienta trebárs v Piešťanoch.

„Naše tímy v Bratislave, Žiline a Košiciach vyvíjajú softvéry, ktorými priamo zvyšujú kvalitu poskytovanej starostlivosti a efektívnosť liečby po celom svete. Napríklad v Nemecku sme v Univerzitnej nemocnici v Essene používaním nášho syngo Virtual cockpitu počas pandémie zvýšili dostupnosť personálu o 25%. Lekári mohli pracovať z domu, takže neboli vystavení riziku nakazenia covidom, boli pod oveľa menšou stresovou záťažou a v tomto režime boli schopní na diaľku denne vykonať snímanie až 90 pacientov, čo prispelo k včasnej diagnostike, a teda aj skoršej a efektívnejšej liečbe pacientov. Čas čakania na vyšetrenie sa aj v iných nemocniciach vďaka nášmu softvéru skrátil zhruba o polovicu,“ hovorí Alexander Roth, vedúci oddelenia vývoja softvéru na Slovensku. 

Správny chod nemocníc či fungovanie prístrojov zabezpečujú na diaľku

Práca s pridanou hodnotou čaká ajťákov aj pri projekte Smart remote services. Namiesto programovania hier a diaľkových ovládaní však v tomto prípade budú pracovať na vývoji softvéru, cez ktorý môžu vďaka prenosu dát na diaľku monitorovať výkon a stav zdravotníckych zariadení v reálnom čase. Nehovoríme pritom len o prístrojoch ako CT, MRI či ultrazvukoch. Rýchlu identifikáciu chýb, ich opravu na diaľku či preventívnu údržbu môžu programátori vďaka softvéru zo slovenskej dielne robiť aj pri menších zariadeniach, ako napríklad smart hodinkách či analyzátoroch krvi. Výnimkou nie sú napríklad ani pľúcne ventilácie, po ktorých bol pre pandémiu zvýšený dopyt. Špecialisti zo Slovenska tak vedia zachrániť život pacientovi z druhého konca sveta napríklad v prípade, že by prístroj začal nečakane zlyhávať a ohrozoval by pacienta.

„Diagnostika prístrojov prebieha na diaľku, čo zlacňuje celú prevádzku prístroja a šetria sa tak náklady nemocníc. Celosvetovo hovoríme o úspore zhruba 100 miliónov eur. Oprava aktuálne státisícov prístrojov po celom svete je tak rýchlejšia, vďaka čomu lekári môžu poskytnúť včasnú diagnostiku väčšiemu množstvu pacientov. Zároveň náš softvér predikuje možné chyby, čím eliminujeme vznik nečakaných situácií a možných výpadkov,“ vysvetľuje Ľubomír Palko, softvérový architekt projektu Smart remote services v Bratislave.

Prečo práca v Siemens Healthineers Slovensko?

Pravidelná účasť na špičkových svetových konferenciách, preplatené developerské licencie, kreatívne teambuildingy, školenia, e-learningy, zdravotný program, zľavnený wellness či športoviská, program starostlivosti o rodinu. To je len zlomok benefitov, ktoré so sebou prináša práca u jedného zo slovenských softvérových lídrov. Výhodou je aj to, že v rámci firmy môžete „zabrdnúť“ aj do iných projektov zameraných napríklad na umelú inteligenciu či cybersecurity, ktoré sú s digitalizáciou zdravotníctva úzko spojené.

„Sme stabilný zamestnávateľ, ktorý svojim zamestnancom poskytuje neustály rast aj v náročných časoch, ako napríklad počas pandémie. Hoci patríme medzi svetových lídrov, prevláda u nás startupová kultúra a priateľská atmosféra, ktorú si chceme udržať. Kladieme veľký dôraz na osobný rozvoj každého člena tímu v rôznych oblastiach a zároveň motivujeme zamestnancov, aby sa nebáli ovplyvňovať veľké rozhodnutia, pretože to, čo robíme, robíme spoločne s globálnym dosahom. Verím, že práca u nás má pridanú hodnotu, ktorá jej dáva hlbší zmysel,“ približuje Alexander Roth.

Ak teda ovládate jazyky ako C# či JAVA, súčasťou vývoja týchto svetových projektov sa môžete stať aj vy. Odmenou vám bude nielen práca v stabilnej firme, no aj skvelý pocit, že sa podieľate na záchrane ľudských životov, hoci nenosíte biely plášť. Pre viac informácií klikajte na jobs.siemens.com.

 

 

Značky: