Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenskí vedci v hĺbkovom prieskume o stave slovenskej vedy pomenovali hlavné nedostatky a zároveň naznačili, akým smerom by sa malo odvetvie uberať.

Ťahúňmi vedeckého pokroku sú podľa nich niektoré špičkové vedecké pracoviská a nadšení individuálni vedci. Kvalitatívny prieskum v rámci ocenenia ESET Science Award zrealizovala pre Nadáciu ESET agentúra 2muse medzi vybranými vedcami v Bratislave a Košiciach.

Čo trápi slovenských výskumníkov a v čom vidia budúcnosť slovenskej vedy? Odpovede na tieto otázky sa pokúsila získať Nadácia ESET v rámci nového ocenenia ESET Science Award. Vyplynulo z neho, že vedcov na Slovensku trápi nedocenenie práce vedcov a prehliadanie významu vedy. Vedci sa vo svojich vyjadrenia dotkli aj vedeckej politiky, ktorej podľa nich chýba jasná vízia. Vedu a výskum považujú za ľudsky a finančne poddimenzované.

Smerovanie slovenskej vedy dnes určujú predovšetkým zanietení jednotlivci a progresívne vedecké tímy, ktoré sa vyformovali na niektorých univerzitných a výskumných pracoviskách, veľakrát ako súčasť medzinárodných tímov. V nich a v mladej generácii vedcov vidia ich kolegovia najväčší potenciál pre rozvoj.

Prieskum zrealizovala pre Nadáciu ESET agentúra 2muse vo februári 2019 v Bratislave a v Košiciach. Dvoch fokusových skupín sa zúčastnilo spolu 14 vedeckých pracovníkov, ktorí pôsobia na Slovensku aj v zahraničí.

Vedci voľbu povolania neľutujú

Aj napriek mnohým prekážkam, ktorým musia vedci na Slovensku čeliť, „voľbu vedeckého povolania neľutujú a vybrali by si ho znovu. Ich hnacou silou je ich zvedavosť a záujem v danej oblasti vedy, ktorej sa venujú,“ uvádza prieskum.

Vo vnímaní svojho povolania verejnosťou však vidia už aj náznaky zlepšovania. Pomáhajú tomu najmä mladí ľudia, ktorí majú viac možností vidieť, čo sa deje vo svete a sú celkovo viac skúsení a rozhľadení – uvedomujú si preto lepšie význam vedy pre spoločnosť. „Občas sa stane, že niekto povie – to sú vedci, počúvajme, čo hovoria,“ spomenul jeden z vedcov, ktorí sa zúčastnil prieskumu.

Výskumníci sú takisto pripravení vnímaniu vedy na Slovensku pomôcť. Ocenenia ako napríklad ESET Science Award môžu podľa nich „plniť rolu pozdvihovania dôležitosti vedy a oceňovania kvality vedcov. (Ocenenie) Bude prispievať k popularizácii vedy na Slovensku,“ uvádza sa v záveroch prieskumu.

Prihlášku do ESET Science Award je možné posielať do 30. apríla

Prieskum je súčasťou nového ocenenia výnimočných vedcov ESET Science Award. Jeho cieľom je podporiť vedu a výskum na Slovensku, predstaviť výnimočné osobnosti slovenskej vedy a ukazovať spoločenské vzory z vedeckého prostredia. Ocenenie má dve hlavné kategórie: Výnimočná osobnosť slovenskej vedy a Výnimočný mladý vedec do 35 rokov. Kandidáti môžu zaslať svoju prihlášku prostredníctvom online formulára na www.esetscienceaward.sk. Prihlasovanie je možné do 30. apríla 2019. O víťazoch rozhodne medzinárodná porota zložená z uznávaných vedcov. Víťazi budú vyhlásení počas slávnostného galavečera v októbri 2019.

Značky: