Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V Múzeu Berlínskeho múru na berlínskej ulici Friedrichstrasse sa nachádza tisíce exponátov, ktoré pripomínajú históriu kedysi rozdeleného mesta. Ostro stráženú hranicu medzi Východom a Západom a ľudí, ktorí hľadali cestu za slobodou aj napriek nepriazni osudu. Na hornom poschodí, hneď vedľa okna s výhľadom na hraničný priechod Checkpoint Charlie, sa nachádza najmenšie vozidlo, ktoré sa použilo na útek: BMW Isetta. Klaus-Günter Jacobi (79) pravidelne sprevádza turistov po múzeu ako sprievodca.
Iba málo ľudí však vie, že Jacobi pozná mnoho pokusov o útek, no okrem toho bol aj autor myšlienky, ako ukryť človeka do malého bublinovitého vozidla a nepozorovane ho previezť cez hranice. Presne tak sa jeho najlepšiemu priateľovi podarilo uniknúť z Východného do Západného Berlína. Presne 30 rokov po páde Berlínskeho múru rozpovie BMW príbeh, ktorý zažili Klaus-Günter Jacobi, jeho priateľ Manfred Koster a mini vozidielko, ktoré pomohlo deviatim ľuďom ujsť z NDR. Tento príbeh tvorí zápletku deja The Small Escape, ktorý bude mať premiéru 2. októbra 2019 ako video na Youtube a na ostatných kanáloch sociálnych médií spoločnosti BMW Group.

Do detailu spracovaný film v štýle filmových trhákov prenesie divákov do roku 1964. Jacobiho rodina odišla z východnej časti mesta už v roku 1958, tri roky pred postavením Berlínskeho múru. Keď ho však priateľ Manfred Koster požiadal, aby mu pomohol s útekom z NDR, vymyslel odvážny plán. Na útek malo poslúžiť jeho vozidlo BMW Isetta. Miniatúrne kupé merajúce iba 2,3 metra na dĺžku a 1,4 metra na šírku malo u pohraničných vojakov vzbudiť minimálne podozrenie. Aspoň taký bol zámer. Ešte aj dnes vyzerá byť takmer nemožné, aby sa do BMW Isetta mohol ukryť človek. Vozidielko je veľmi úzke aj na to, aby sa dvaja ľudia zmestili vedľa seba na sedadlá umiestnené hneď za prednými dverami. Miesto úkrytu vzniklo za sedadlami a hneď vedľa motora. Automobilový mechanik Jacobi vozidlo prestaval vo svojej bývalej cvičnej dielni v mestskej časti Berlin-Reinickendorf. Do obloženia za sedadlami vyrezal otvor, poličku posunul smerom nahor a odstránil náhradné koleso, kúrenie a vzduchový filter. Aby vytvoril priestor pre ukrytého pasažiera, vymenil 13-litrovú palivovú nádrž za 2-litrový kanister.

Film The Small Escape ukazuje, ako sa BMW Isetta zmenilo na únikové vozidlo a ako sa odohral riskantný prechod cez hranice. Napínavý historický príbeh v štýle hollywoodskych filmových trhákov vytvorili režisér Alex Feil, kameraman Khaled Mohtaseb a filmový scénograf Erwin Prieb. Rekvizity, kostýmy, vozidlá a celé ulice postavili v Budapešti, kde tak vznikla verná kópia Berlína šesťdesiatych rokov. Hraničný priechod spolu s múrom a hraničným pásom vznikli úplne nanovo a vytvorili ťaživú atmosféru, ktorá v priebehu celého filmu narastala, aby vyvrcholila šťastným koncom. „Od svojho vzniku dodávali automobily ľudstvu pocit slobody a sebaurčenia. Automobily spájajú ľudí. To by sme si mali zapamätať aj pri dnešných úvahách. Film to všetko zdôrazňuje. Na filmový príbeh úteku s BMW Isetta sa možno pozerať aj ako na symbol neoceniteľnej hodnoty, ktorú môžu mať automobil a individuálna mobilita. Všetko je to o slobode, nezávislosti a o snoch. Náš film obdivuje odhodlanie a odvahu ľudí, ktorí stoja za týmto úspešným útekom,” povedal Jens Thiemer, šéf BMW Brand Management.

Dňa 23. mája 1964, krátko pred polnočným uzavretím hraničného priechodu, prešlo popod zdvihnutú závoru BMW Isetta, ktoré upravil Klaus-Günter Jacobi. Krátko po prejdení hranice vyslobodil priateľa Manfreda z úkrytu za sedadlami a radostne sa objali. Bolo to jediný raz, keď Jacobiho BMW Isetta poslúžilo ako únikové vozidlo. No jeho úspech inšpiroval ďalších nasledovníkov. Dovedna takto z NDR uniklo na Západ v podobne upravených vozidlách BMW Isetta ešte ďalších osem ľudí. Dnes vozidlo tvorí súčasť výstavy Múzea Berlínskeho múru. Film The Small Escape následne doplní zbierku exponátov o výnimočných pokusoch o útek.

Film The Small Escape si môžete pozrieť na Youtube spoločnosti BMW Group ako aj na ostatných kanáloch. Detailný príbeh Klausa-Güntera Jacobiho, jeho BMW Isetta a výnimočný útek jeho priateľa cez nemeckú vnútornú hranicu sa nachádza rozpovedaný aj na www.bmw.com.

Značky: