Spoločnosť Nikon spojila sily s fotografom urban exploration Davidom de Rueda, aby zachytili miesta v Európe, ktoré ešte neboli fotografované, alebo boli fotografované zriedkakedy. Od vraku lietadla Douglas DC-3 až po dve dlho zabudnuté sovietske kozmické lode, tieto fotografie sú súčasťou projektu spoločnosti Nikon s názvom Project Spotlight: Abandoned Places (Projekt Spotlight: Opustené miesta). Davidova šesťtýždňová cesta pokryla deväť krajín v honbe za týmito relikviami nedávnej minulosti Európy – s venovaním zvláštnej pozornosti ére studenej vojny a prieskumu oblastí v srdci bývalého Sovietskeho zväzu.

Celkove David cestoval 44 dní s ambíciou odfotografovať tieto miesta tak, ako to ešte nikto neurobil. Medzi najvýraznejšie môžeme zaradiť nasledujúce fotografie:

  • Dva prototypy sovietskeho raketoplánu, odfotografované spolu po prvýkrát, v opustenom sklade stovky kilometrov hlboko v kazašskej púšti.
  • Prieskum Černobyľa a mesta duchov Pripiať. Od jeho najvyššej budovy, cez pozostatky nemocnice, až po vnútro chladiacej veže jadrovej elektrárne.
  • Dlho zabudnutý vrak lietadla Douglas DC-3 obklopený polárnou žiarou na južnom pobreží Islandu.
  • Opustená radarová stanica v talianskych horách, objavená po trojhodinovom brodení sa 50 centimetrov hlbokým snehom.

Večné čakanie (Eternal Wait) – Čakáreň v pozostatkoch nemocnice v meste Pripiať. Miestnosť mi padla do oka kvôli svojim farbám a zoschnutému rastlinnému životu. Máte pocit, že čas tu zamrzol.

Kaviareň Pripiať (Pripyat Cafe) Toto je bývalá kaviareň v meste Pripiať. Chcel som zvýrazniť nádhernú prácu so sklom a vytvoriť unikát pomocou dlhej expozície a hry svetla. Jedno svetlo sme použili ako hlavný zdroj vnútri budovy, druhé za nápisom Pripiať, aby sme vytvorili pocit hĺbky, a tretie svetlo na osvetlenie originálneho nápisu.

Detský sen (Child Dream): Náš posledný deň v Pripiati. Posledné tri dni som sa pýtal sám seba, ako môžem zachytiť slávne ruské koleso z nového uhla pohľadu. Našťastie sa moje želanie splnilo a napadol nejaký sneh. Pripiať sa úplne zmenila a získala snovú atmosféru. Zo strechy vedľa kolesa som konečne mohol zachytiť fotografiu, ktorú som hľadal.

Podozrivé cestičky (Suspicious Paths): V Petrohrade sme preskúmali starú továreň vybudovanú v 19. storočí. To miesto bolo obrovské. Najviac sa mi na tej miestnosti páčil jej tvar, svetlo v nej a kreatívny potenciál, ktorý som fotografii mohol pridať so svojou modelkou. Ona je na fotografii ohniskom.

„Spoločnosť Nikon ma vyzvala, aby som vytvoril a uskutočnil svoj vysnívaný fotografický projekt, kde hranicou bude iba moja vlastná predstavivosť,“ hovorí David de Rueda. „Bola to príležitosť a výzva, aby som svoju fotografiu urban exploration posunul na inú úroveň. Opustené miesta z nedávnej minulosti Európy boli pre mňa jasnou voľbou. Objavovanie takých skrytej stránky takýchto miest považujem za druh modernej archeológie, ktorá môže v spojení s umením fotografa zachytiť predstavy mnohých.“

Project Spotlight je iniciatívou spoločnosti Nikon navrhnutou na to, aby predstavila fotografov, ktorí nejakým spôsobom posúvajú hranice fotografovania. Zameriava sa na jednotlivcov, ktorí prinášajú do svojej práce výnimočnú perspektívu a jej cieľom je zachytiť fotografie, ktoré ešte neboli zachytené. Spoločne pracujú na tom, aby sa ich vysnívané projekty stali realitou. David bol vybraný, pretože má schopnosť zachytiť estetickú krásu schátraných budov. Podnikol výpravu do nepreniknuteľných prostredí opradených tajomstvom a jeho cieľom bolo odfotografovať ich a ukázať ich svetu. Nedávna cesta do srdca opustenej Ameriky dokázala, že zachytáva dychberúce fotografie ilustrujúce život nezvyčajných miest, ktoré navštívil.07

Cesta

Paríž – Miláno – Kyjev – Pripiať (Černobyľ) – Moskva – Petrohrad – Tallinn – Budapešť – Sofia – Reykjavík – Kyzylorda (Kazachstan) – Larnaca (Cyprus) – Paríž

Výbava

Počas projektu používal David nasledujúcu výbavu:

  • Nikon D810
  • AF-S NIKKOR 14 – 24 mm f/2,8G ED
  • AF-S NIKKOR 50 mm f/1,8G
  • AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8G ED VR II

 

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.