Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nadácia VÚB vyhlasuje súťaž pre mladé fotografické talenty do 35 rokov. Autori môžu prihlásiť svoje fotografie do obľúbenej súťaže FOTO ROKA a získať finančnú odmenu a možnosť prezentovať svoje práce na Hviezdoslavovom námestí v centre Bratislavy. Celková suma, ktorou Nadácia VUB podporí víťazov predstavuje 10 000 eur. Finalistov a víťazov určí medzinárodná porota.

„Aj v aktuálnom 8. ročníku je téma súťažných fotografií voľná“, vysvetľuje Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky a dodáva: „Autori si tak môžu pre svoje série zvoliť motív, ktorý najlepšie vystihuje  ich pohľad na svet.“

Súťaž FOTO ROKA – Cena Nadácie VÚB pre mladých fotografov prezentuje verejnosti diela, ktoré ašpirujú na ocenenie „najlepšia fotografia roka“. Do súťaže sa každoročne hlási vyše dvesto autorov, teda približne tisícka fotografií. Minulý rok uspel Tomáš Halász s dokumentárnou sériou o prezidentských voľbách: „Vyhrať FOTO ROKA je pre mňa pocta, ktorá mi pomohla predstaviť moju tvorbu širšiemu publiku. Som rád, že v dnešnej, pre mladých fotografov tak ťažkej dobe, je tu súťaž, ktorá systematicky podporuje mladé talenty a pomáha im presadiť sa“.

Zloženie odbornej poroty, ktorá bude prihlásené diela hodnotiť, sa každý rok mení. Tentoraz do nej zasadnú: španielska kurátorka, šéfredaktorka časopisu Ojodepez a fotoeditorka Arianna Rinaldo, jeden z top slovenských fotografov pôsobiaci v Paríži Peter Župník, riaditeľka Galerie hlavního města Praha Magdalena Juříková a významný dokumentarista oceňovaný doma i v zahraničí, Alan Hyža. Fotografické série, ktoré porota vyberie do finále súťaže, si tradične pozrie aj verejnosť. Vystavené budú v septembri na výstave pod holým nebom na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave.

Prihlásiť možno sériu pozostávajúcu z najviac piatich fotografií. Do finále vyberie odborná porota 15 najlepších sérií a z nich určí tri víťazné fotografie, ktorých autori si rozdelia finančnú odmenu v hodnote spolu 10 000 €. Prihlášky do súťaže a súťažné diela je potrebné odoslať poštou do 25. júna 2015.

Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na stránke www.fotoroka.sk.

Značky: