Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Bratislava sa stala epicentrom startupov a investorov zo strednej a východnej Európy. Dôvodom bolo regionálne finále súťaže Central European Startup Awards. Víťazným priečkam dominovali Česi a Rumuni, no umiestnili sa aj Slováci. Víťazi jednotlivých regiónov sa v septembri 2024 stretnú na globálnom finále v Istanbule.

Central European Startup Awards (CESA) je súčasťou celosvetovej startupovej súťaže Global Startup Awards. CESA zastrešuje jeden z dvanástich regiónov, ktoré sú súčasťou tejto súťaže. Jednotlivé regióny každoročne evidujú tisícky prihlášok, ktoré následne vyhodnocuje odborná porota.

„Chceli sme na Slovensko priniesť medzinárodné podujatie, kde by mali Slováci a Slovenky možnosť odprezentovať sa okolitým krajinám v regióne, nadobudnúť nové kontakty a ukázať, že aj na Slovensku vznikajú výnimočné inovatívne firmy. Víťazné firmy a jednotlivci, samozrejme, stáli v centre pozornosti, no v rámci podujatia bolo pre nás dôležité vytvoriť priestor na medzinárodný networking medzi všetkými finalistami a hosťami, “ povedala  Marianna Szarková, organizátorka CESA a CEO StartuPeak.

Pozrite sa, kto sú výhercovia 12 kategórií:

Startup of the year  – Patron GO

Patron GO je česká fintech aplikácia, ktorá vďaka AI a strojovému učeniu dokáže rozpoznať zbytočne vysoké náklady na bankovom účte klientov, ktorým rovno odporúča výhodnejšie ponuky a umožňuje tak lepšie hospodárenie s financiami. Bezplatnú aplikáciu využíva už vyše 200-tisíc používateľov.

Best Newcomer – Renergia

Aplikácia z Rumunska, ktorá svojim používateľom pomáha znižovať účty za energiu vďaka algoritmom umelej inteligencie. Aplikáciu, ktorá analyzuje spotrebu energie domácností, vyvinuli odborníci z Technickej univerzity v Cluj-Napoca. Renergia odhadne ročné a mesačné náklady na energiu a poskytuje potenciálne úspornejšie riešenia pre používateľa aj pre planétu. 

Founder of the Year – Jozef Šimko (Readmio)

Slovák Jozef Šimko je zakladateľom a CEO startupu Readmio. Readmio vznikol v roku 2020 v Česku a posúva čítanie a tvorbu príbehov o krok ďalej. Hlas rozprávača totiž aplikácia obohacuje o zvukové efekty. Rozprávkový startup je dostupný už v siedmich jazykoch. Jozef Šimko spoluzaložil viacero spoločností, napríklad  INLOOPX, ktorú v roku 2020 odkúpil Avast, alebo firmu F.A.T.

Ecosystem Hero of the year – Georgina Lupu  (Wolfpack Digital)

Zakladateľka a CEO rumunskej digitálnej agentúry Wolfpack Digital, ktorá sa špecializuje na vývoj webov a aplikácií v oblasti zdravia, financií, krásy či dopravy. Georgina Lupu je aktívna startupová mentorka, spoluzakladateľka Women in Tech Cluj a členka predstavenstva Transilvania IT Cluster. Víťazka vo svojej práci prepája nadobudnuté vzdelanie z oblastí inžinierstva, psychológie, kreatívneho priemyslu a manažmentu. 

Best VC – Soulmates Ventures

Český venture kapitálový fond Soulmates Ventures podporuje inovatívne green projekty, ktoré majú pozitívny vplyv na planétu a spoločnosť. Vo svojom portfóliu majú Soulmate Ventures startupy ako napríklad slovenské Twinzo, estónsky eAgronom alebo české KARDI AI. Ich cieľom je posunúť vpred inovácie, ktoré podporujú udržateľný rozvoj v oblastiach ovzdušia,  vody, energií, obehového hospodárstva, poľnohospodárstva, mobility, vzdelávania a zdravotníctva.

Best Coworking Space – Mindspace Bucharest

Mindspace je butikový poskytovateľ kancelárskych priestorov pre spoločnosti rôznych veľkostí. Cowork vznikol v roku 2014 a odvtedy prevádzkuje svoje štýlové priestory v 45 lokalitách, 20 mestách a 7 krajinách Európy a USA. V rumunskej Bukurešti otvorili svoje priestory v roku 2019, aktuálne sa tu nachádzajú dva Mindspace coworky. Cieľom spoločnosti je pre svojich členov vytvárať priestor, prispôsobený na angažovanú prácu a organické budovanie komunity skrz rôzne podujatia.

Best Accelerator/Incubator Program – The StartSmart CEE

Inkubátor The StartSmart CEE prepája zakladateľov technologických startupov s firemnými partnermi s cieľom spoločne budovať inovačný ekosystém. Skrz prepojenie s Massachusetts Institute of Technology (MIT) prináša inkubátor z Varšavy komunite špičkové zdroje a odborné poznatky. Vyrásť pomohli už  300+ startupom z viac ako 70 krajín.

Diversity Role Model of the Year – Tanja Dzido

Víťazka Tanja Dzido pochádza z Chorvátska. Má viac ako 15 rokov skúseností v oblasti komunikácie a profesionálne sa venuje budovaniu osobných značiek a marketingu v rámci siete LinkedIn. Je certifikovanou trénerkou a lektorkou DEI – rozmanitosti, rovnosti a inklúzie a na tieto témy školí aj zamestnávateľov. V roku 2019 bola ocenená v rámci CESAwards ako Female Role Model of The Year.

Best GreenTech – Blue Planet Ecosystems

Rakúska spoločnosť Blue Planet Ecosystems vyvíja automatizovaný systém akvakultúry, ktorý za pomoci slnečného svetla vytvára potravu pre morské živočíchy. Firma umožňuje udržateľnú produkciu morských plodov v mestskom či púštnom prostredí, prostredníctvom replikácie prirodzených vodných ekosystémov v modulárnom systéme s názvom LARA.

Best HealthTech – MAIA LABS

MAIA Labs je startup z Česka, ktorého produktom je endoskopický modul MAIA. Vďaka systému podporovaného umelou inteligenciou sú doktori schopní v reálnom čase pozorovať mnohé typy lézií, keďže MAIA zvýrazňuje počas endoskopie tie oblasti, ktoré vykazujú vizuálne charakteristiky rôznych abnormalít. Zakladatelia startupu majú bohaté skúsenosti v rámci vývinu AI aplikácií.

Best Web3.0/ AI Startup – Herity Network

Herity Network prišlo na trh s vlastnou kryptomenou – tokenom HER, postavenom na  reťazci Binance. Rumunská spoločnosť buduje a spravuje viaceré platformy, ktoré podporujú krypto komunitu. Patrí medzi ne crowfundigová platforma Crypto Seed Investment Platform, ktorá slúži na seed financovanie blockchainových startupov, práve skrz tokeny HER.

People’s choice – FUMBI

Najviac hlasov verejnosti získal slovenský startup Fumbi, ktorý prevádzkuje platformu na investovanie do kryptomien. Platforma registruje viac ako 130 000 používateľov, čím sa v počte klientov približuje malej banke. Spoločnosť otvára dvere verejnosti do sveta krypta aj vďaka Fumbi Akadémii, ktorá okrem vedomostí o kryptomenách vzdeláva aj v oblasti NFT alebo o tom, ako funguje blockchain.

„Sme hrdí, že víťazi dvoch kategórií pochádzajú zo Slovenska a pôjdu nás reprezentovať na globálne finále do Istanbulu. Je to pre nich jedinečná príležitosť nadviazať nové partnerstvá a tiež zviditeľniť Slovensko v rámci zahraničnej komunity inovatívnych firiem. Zároveň sa tešíme, že vďaka CESAwards opäť môžeme upriamiť pozornosť verejnosti na inovácie vznikajúce v našom regióne,“  doplnila Szarková.

Desiaty ročník regionálneho odovzdávania cien organizovalo občianske združenie StartuPeak, ktoré svojimi aktivitami obohacuje slovenský podnikateľský ekosystém o rôzne startupové podujatia. Vďaka iniciatíve StartuPeak sa regionálne finále CESA konalo po prvýkrát na Slovensku, čo do Bratislavy prilákalo mnohých zahraničných hostí. Hľadisko Radošinského naivného divadla tak zaplnilo viac ako 300 hostí z 24 krajín sveta. Medzi partnerov podujatia patrili spoločnosti Accace Slovakia, ZAKA VC, Pierre Baguette, Techband.io, ale aj akcelerátor AceON a agentúra Full Time PR. 

Značky: