Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Digitalizácia v stavebníctve postupuje na Slovensku pomaly. Jednou z najčastejších príčin je strach pracovníkov z novej technológie. Používanie softvéru na stavbu a údržbu budov, ako je napríklad PlanRadar, je však v skutočnosti jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Úspora a efektivita, ktorú softvér prináša do stavebných aj údržbárskych procesov, je pritom vysoká.

Na poli digitalizácie stavebníctva sa však zrejme blýska na lepšie časy. Slovensko má jedinečnú šancu posunúť sa skokovo medzi najpokrokovejšie krajiny Európy. Ak krajina naplno využije pripravovaný Plán obnovy, ktorý počíta s rozsiahlymi zelenými rekonštrukciami, môže výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu a prebudovať sa na udržateľné a dobré miesto pre život. S veľkými prostriedkami, ktoré bude potrebné vynaložiť, je však zároveň potrebné transparentne a hospodárne narábať, aby každé vynaložené euro splnilo svoj účel a využilo sa na 100 percent. Ako?

Čas sú peniaze…

…to v prvom rade. Digitalizácia, aj napriek počiatočným nákladom a nutnosti zaškolenia personálu, prináša časové úspory. Napríklad minimálne čakanie na dodávky materiálu či súčiastok, pretože softvér na základe BIM modelu dokáže predvídať možné kolízie a upozorniť, čo bude v dohľadnej dobe potrebné urobiť.

Efektivita priamo na mieste…

…to v druhom rade. Vďaka softvéru totiž každý presne vie, čo a kde má urobiť, čo si má zobrať so sebou. Veľmi zjednodušene si to môžete predstaviť takto: spozorujete na streche napríklad obchodného domu, že kvapká voda. Miesto označíte v modeli a ten vám ukáže, kde došlo k nehode a na akom zariadení. Haváriu označíte v softvéri na správu budovy, ktorý upozorní zodpovedných pracovníkov. Tí sa môžu vydať priamo na miesto aj so všetkým potrebným vybavením. Žiadne zdĺhavé hľadanie poškodeného miesta celou skupinou pracovníkov, ani neustále odbiehanie po súčiastky a náradie. Softvér umožňuje mať priamo na mieste aj prehľad o inžinierskych sieťach a ich križovaní či rôznych potenciálnych rizikách.

Učenie je radosť

“Je to, samozrejme, individuálne softvér od softvéru, ale napríklad PlanRadar sa dokáže naučiť používať každý. Prirodzene, hovoríme o bežnej používateľskej úrovni, ktorá je dostatočná pre správcov budov,” hovorí Ivan Petráš, odborník na digitalizáciu spoločnosti PlanRadar. Nezáleží, či ide o zástupcu bytového družstva alebo správcu obchodného domu. Softvér šetrí čas, umožňuje plánovať bez neustáleho vyťahovania papierových plánov, ktoré sú navyše náchylné na poškodenie či vyblednutie.

“Ak si správa už postavenej budovy nechá vytvoriť BIM model, umožní im to napríklad pripraviť sa na požiar, pretože na modeli sa dá zistiť jeho šírenie. Správcovia tak môžu mať neustále poruke aktuálne plány pre akékoľvek prípady. Tým minimalizujú potenciálne riziká a následné škody, pretože požiar sa dá zvládnuť už v jeho počiatočnej fáze,” vysvetlil Ivan Petráš.

Z domova aj zo sveta

Po príklady úspešného využívania digitálneho modelovania pritom nemusíme chodiť do zahraničia. Pionierom bol bratislavský obchodný dom Aupark, ktorý si nechal vytvoriť svoj BIM a s úspechom ho využíva pri správe. Staviteľ bytového komplexu N!DO ho použil už pri výstavbe. “Vedúci pracovníci absolvovali školenie, zainvestovalo sa do tabletov. Koordinácia prebiehala tak, že sme sa najprv stretli v kancelárii, ich hlavný stavbyvedúci pochopil všetky kľúčové body a potom to už išlo,” povedal v rozhovore pre ASB Michal Pasiar, prezident BIM asociácie, ktorý sa na projekte podieľal.

Využívanie softvéru v stavebníctve šetrí čas a peniaze aj rakúskym daňovým poplatníkom. Príkladom je napríklad modernizácia linky metra U4 vo neďalekej Viedni medzi Hütteldorfom a Schönbrunnom. Stavebníci využívali aplikáciu PlanRadar a aj vďaka nej sa celú stavbu podarilo dokončiť za 128 dní. “Aplikácia v schopných rukách umožnila stavebníkom pripraviť dokumentáciu oveľa rýchlejšie, ako by to zvládli iba v papierovej podobe,” vysvetľuje Ivan Petráš. “Postup výstavby sa navyše dal sledovať prakticky v reálnom čase, čo výrazne zvýšilo efektivitu aj kontrolu,” dodáva.

Budúcnosť v digitále

Práve efektivita, obzvlášť na strane výdavkov, bude otázkou v najbližšom čase, keď sa na Slovensku začne realizovať postpandemický Plán obnovy. “Veľké projekty z verejných peňazí si vyžadujú dôkladnú kontrolu štátnych orgánov a verejnosti. Moderný softvér umožní ich zástupcom, aby mohli zodpovedne využiť každé euro. Stačí na to tablet či smartfón a zaškolenie. Príklad z blízkej Viedne je toho vynikajúcim príkladom,” ukončil Ivan Petráš.

Značky: