Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Umelá inteligencia je v súčasnosti horúcou témou. Mnohí z nás si pravdepodobne kladú otázku, či umelú inteligenciu v smartfónoch skutočne potrebujeme, keď sme to doposiaľ zvládali aj bez nej. Odpoveď je jednoduchá. Vďaka nej sa život stane ľahším, telefóny budú rýchlejšie a výkonnejšie. Naopak, časom bude náročné, predstaviť si život bez nej.

Spoločnosť Huawei v novembri minulého roku priniesla na trh smartfón Mate 10 Pro, ktorý obsahuje špeciálny procesor nazývaný NPU (Neural Processing Unit). Táto výkonná jednotka je pripravená zvládnuť obrovské množstvo informácii, ktoré so sebou AI prináša. Zariadenia s NPU sú teda pripravené na všetko, čo umelá inteligencia prinesie.

Predstavujeme aktuálny zoznam funkcií telefónu, ktoré dokážu vďaka algoritmom umelej inteligencie zlepšiť každodenný život:

Inteligentný fotoaparát

Fotiť dychberúce zábery telefónom chceme zrejme všetci. Realita však ukazuje, že nie vždy  dokážeme dosiahnuť uspokojivý výsledok. Dnešné smartfóny ponúkajú množstvo rôznych (často príliš komplikovaných) fotografických režimov. No zdá sa, že len ozajstní profesionáli ich vedia používať správne.

Vďaka umelej inteligencii však dokáže efektné a profesionálne vyzerajúce fotografie zhotoviť úplne každý. Pokročilý fotoaparát v modeli Mate10 Pro totiž disponuje funkciou Intelligent Photo Assistant.

Asistent fotenia identifikuje trinásť rôznych prostredí a objektov. Tento proces signalizuje ikona na displeji počas snímania fotografie a telefón automaticky optimalizuje farbu, kontrast, jas a ďalšie parametre. Vďaka špeciálnym inteligentným algoritmom je kvalita fotografií porovnateľná dokonca s profesionálnymi zábermi po úprave grafickým dizajnérom.

Systém, ktorý sa učí

Spomalenie a strata výkonu zaiste neteší žiadneho používateľa smartfónu. Najnovšie zariadenia známeho čínskeho výrobcu boli navrhnuté tak, aby zabezpečili vysoký výkon a ultrarýchle reakcie po celú dobu ich používania. Telefón ostáva aj po niekoľkých mesiacoch používania rovnako rýchly, ako vo chvíli, keď ste nové zariadenie prvý krát vybalili z krabice.

Riešenie priniesla inovatívna technológia zvaná machine learning, ktorá je podkategóriou umelej inteligencie. Vďaka nej je zariadenie schopné sa učiť a neustále sa zlepšovať. Poháňa ho najrýchlejší procesor na svete Kirin 970 a prítomná je aj nadstavba užívateľského prostredia EMUI 8.0.

Vďaka tejto silnej výbave sa telefón učí návyky svojho používateľa a následne optimalizuje výkon. Napríklad tak, že si pamätá, ktoré aplikácie používate najčastejšie a uchová ich v pamäti RAM dlhšiu dobu. Keď sa ich rozhodnete opäť použiť, spustia sa veľmi rýchlo.

Podobný proces prebieha aj pri manažovaní záťaže procesora: najnáročnejšie a najpopulárnejšie aplikácie sú ihneď priradené jeho najrýchlejšiemu jadru. Naopak, menej dôležité procesy budú odstránené z operačnej pamäte RAM, čím vytvoria voľný priestor pre ďalšie.

Zrýchlený preklad z päťdesiatich jazykov

Smartfón môže plniť aj úlohu profesionálneho prekladateľa na dovolenke či zahraničnej ceste. Vďaka umelej inteligencii poskytuje nielen 3-krát rýchlejšie prekladanie, ale navyše je táto funkcia dostupná aj v offline režime. Smartfón Huawei Mate 10 Pro dokáže prekladať takmer 50 svetových jazykov. Vďaka AI budete odteraz vedieť objednať v reštaurácii na opačnom konci sveta, ktorej menu je len v miestnom jazyku.

Permanentný poriadok vo fotogalérii

Po návrate z dovolenky si mnohí z nás chcú usporiadať a označiť fotografie tak, aby sa dalo v nich orientovať aj po niekoľkých rokoch. Bohužiaľ, mnohokrát ostane iba pri plánoch. Čo ak by to niekto dokázal urobiť za nás? Aj v tomto vedia byť nápomocné algoritmy umelej inteligencie a môžu vytvoriť inteligentnú knižnicu.

Smartfón Huawei automaticky identifikuje jednotlivé zábery, označuje fotky, ľudí a miesta a podľa týchto parametrov ich triedi. “Upratovanie” sa deje automaticky a vo fotogalérii je na prvý pohľad vidieť poriadok.

Umelá inteligencia a strojové učenie sú v súčasnosti mimoriadne populárne pojmy predovšetkým v komunite technologických nadšencov. Zapojenie inteligentných riešení do každodenného používania je časovo náročný proces. Nezaobíde sa bez hlbokých znalostí zo všetkých známych vedeckých oblastí, vyžaduje množstvo úsilia a veľa peňazí investovaných do vývoja. Avšak efekt tejto čerstvej technológie je veľmi jednoznačný.

Jej cieľom je totiž uľahčiť nám život. Inak povedané – má premeniť náš smartfón na inteligentného asistenta, ktorý sa vie o seba postarať sám. Viac času potom môžeme venovať sebe, svojej práci a záľubám. Umelej inteligencie sa netreba báť, práve naopak – bude čoraz ťažšie predstaviť si život bez nej.

Značky: