Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Recyklované materiály už rozhodne nie sú novinkou. Stretávame sa s nimi bežne v každodennom živote, no je možné tieto materiály efektívne a bez straty na kvalite využiť v elektronike?

V Delli skúšajú využívať recyklované plasty už niekoľko rokov. V roku 2014 bolo využitých viac ako 45 000 kg recyklovaných materiálov v monitoroch a počítačoch. Na začiatku existovali obavy, či tým neutrpí kvalita zariadení, no tie sa nakoniec nepotvrdili. „Snažíme sa zaujať pozitívny prístup k životnému prostrediu a uvedomujeme si, že efektívne využitie materiálov je toho súčasťou.“ povedala Maureen Martinez, senior manažérka pre životné prostredie v spoločnosti Dell. Potenciál využitia rôznych recyklovaných materiálov v elektronike a iných technologických produktoch je veľký. Dell má v pláne využiť až päťnásobok tohto množstva do roku 2020 vo väčšine zariadení, od tabletov po dátové centrá. Spoločnosť spustila celosvetový program vracania použitých zariadení, z ktorých bude získavať suroviny na recykláciu

Recyklované materiály môžu vyriešiť viacero výziev, ktorým čelí IT odvetvie. Ich výkon, cena a kvalita je totožná s novými materiálmi no ich negatívny dopad na životné prostredie je podstatne nižší.

Recyklovaný plast však nie je vhodný pre ľahšie a tenšie produkty, ktoré potrebujú silnejší druh plastu.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.