Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Už zajtra oslávime po tretíkrát aj na Slovensku Svetový deň investičných fondov.

Je to príležitosť pripomenúť si, že investície sú dôležitou súčasťou života, týkajú sa každého z nás, lebo postoj k nim ovplyvňuje našu schopnosť napĺňať svoje potreby aj sny.

Prečo práve 19. apríl?

19. apríl bol zvolený na počesť dátumu narodenia Holanďana Abrahama van Ketwicha, ktorý je považovaný za otca podielových fondov. Bol to práve tento amsterdamský obchodník, ktorý v roku 1774, vytvoril Eendragt maakt Magt (voľne preložené Jednota vytvára silu), považovaný za prvý podielový fond v histórii. Eendragt Maakt Magt vznikol v období po finančnej kríze  z rokov 1772 – 1773, kedy Abraham van Ketwich zrejme vycítil potrebu rozkladať investície od svojich klientov a prostredníctvom Eendragt maakt Magt vytvoril príležitosť dosiahnuť dostatočnú diverzifikáciu portfólia aj pre menších investorov už od  500 guldenov.

Podielové a investičné fondy majú vyše 240-ročnú históriu. Počas nej sa ich popularita čiastočne mení aj pod vplyvom vývoja na finančných trhoch. Keď sú ich výsledky vysoko pozitívne, tešia sa mimoriadnej obľube, keď finančné trhy klesajú, investorov zasiahnu pochybnosti.

Aký bol začiatok roka 2016?

„Prvý štvrťrok 2016 bol poznamenaný vyššou kolísavosťou finančných trhov. Akciové trhy klesali pod ťarchou negatívneho sentimentu vyvolaného poklesom cien ropy, situáciou v čínskej ekonomike, slabšími dátami z veľkých ekonomík či menovou politikou centrálnych bánk. To sa prejavilo aj na výkonnosti podielových fondov, keď mnohé z nich sa ocitli v červených číslach,“ vysvetľuje Silvia Čechovičová, senior manažér pre vývoj produktov a investičná strategička  KBC Asset Management Slovensko, a zároveň dodáva: „Dobre diverzifikované portfólio by malo zvládnuť aj takýto vývoj. Treba mať na pamäti fakt, že investovanie je behom na dlhú trať. A čím dlhšie bežíme, tým je väčšia pravdepodobnosť, že investície nám zarobia. Preto ani pri prudkých výpredajoch nie je treba prepadať panike, ale treba sa držať svojej investičnej stratégie a dodržiavať investičný horizont.“

Ako bezpečne preplávať rozbúrenými vodami finančných trhov alebo 5 rád pre investorov čo (ne)robiť, keď sú trhy rozkolísané

  • Pravidlo prvé: Nepodliehajte emóciám

Je bežné, že ľudia emocionálne reagujú na vývoj na finančných trhoch. Optimizmus, entuziazmus  a eufória pri vrcholoch strieda zúfalstvo a beznádej pri prepadoch. Je ťažké odolať nutkaniu niečo urobiť, keď človekom zmietajú emócie. Naháňanie minulej výkonnosti, bohužiaľ, stále patrí medzi základné chyby, ktorých sa investori dopúšťajú. Ani dobre a bezpečne jazdiť (a ani investovať) sa nedá tak, že sa neustále pozeráme len do spätného zrkadla. Ako odolať tlaku emócií? Občas je najlepšie nerobiť nič. Nadýchnite sa, vypnite na chvíľu príjem informácií a  čokoľvek už budete robiť, netrýznite sa neustálym kontrolovaním hodnoty investície, ktorú prepad na trhu negatívne ovplyvnil. Ale platí to aj naopak, nenechajte sa zlákať na presun svojich prostriedkov do jednej investície len preto, že v nedávnej minulosti priniesla výrazne vyšší výnos než iné investície.

  • Pravidlo druhé: Dodržujte investičný horizont

Čas, ktorý môžete investíciám dopriať, kým budete prostriedky reálne potrebovať, je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje vašu kapacitu zvládnuť riziká spojené s investovaním. Obzvlášť dôležitú úlohu zohráva pri investíciách do volatilnejších aktív ako sú akcie. Štúdie skúmajúce historické údaje potvrdzujú, že s predlžujúcim sa investičným horizontom rastie pravdepodobnosť pozitívneho výsledku investície do akcií a tiež priemerná výška výnosu. Prax ukazuje, že v mnohých prípadoch za realizovanou stratou stojí práve nedodržanie investičného horizontu.

  • Pravidlo tretie: Držte sa svojej investičnej stratégie

Dôvodom pre zásadné úpravy v portfóliu nemajú byť výkyvy na trhu, ale zmeny vo vašich potrebách a cieľoch či životnej situácii. Tak, ako nie je dobré kontrolovať svoje portfólio na dennej báze, je dôležité kontrolovať ho pravidelne v dlhších časových intervaloch. Tým, že sa jednotlivé typy nástrojov, ako sú napríklad akcie a dlhopisy, vyvíjajú rôzne, môže sa stať, že po určitom čase už ich zastúpenie nebude zodpovedať pôvodnému nastaveniu portfólia s požadovaným rizikovo-výnosovým profilom. Vtedy je potrebné uskutočniť reset alebo znovunastavenie portfólia, aby podiely jednotlivých typov aktív v portfóliu opäť zodpovedali želanej investičnej stratégii. Vo svete fondov existujú aj také fondy, ktoré majú už mechanizmus resetu v sebe priamo zabudovaný.

  • Pravidlo štvrté: Ak pravidelne investujete, pokračujte. Ak nie, je najvyšší čas začať.

Pravidelné investície so sebou prinášajú niekoľko výhod:

  • sprístupňujú investovanie pre všetkých, začať možno už od 15 eur,
  • nevystavujú investorov takému emocionálnemu tlaku ako jednorazové investície,
  • umožňujú využiť efekt priemerovania cien, keď za rovnaký objem peňazí investor nakúpi pri nižších cenách väčší počet lacnejších podielov a pri vyšších cenách naopak nižší počet drahších podielov. Vďaka tomu je obdobie poklesov na finančných trhoch ideálnym začiatkom aj pre pravidelné investovanie.
  • Pravidlo piate: Zvažujte náklady

Časté vystupovanie a následný návrat či prestupovanie medzi investíciami so sebou nesie rast nákladov v podobe poplatkov, ktoré znižujú celkový výnos z investovania. Navyše sú tu náklady stratených príležitostí, keď v dôsledku neprítomnosti na trhu môžete prísť o výnosy. Napríklad, ak by ste investovali do amerických akcií reprezentovaných indexom S&P 500 na 20 rokov v období od 1/1996 do 12/2015, mohli ste dosiahnuť priemerný ročný výnos 8,18 %, ak by ste vynechali len 10 najlepších dní, váš priemerný ročný výnos by bol podstatne nižší, len 4,49 % a v prípade vynechania 20 najlepších dní by ročný výnos klesol dokonca na 2,05%.

Aký je výhľad?

„Finančné trhy budú v najbližšom čase čeliť viacerým rizikám, ktoré ich môžu negatívne ovplyvniť – či už je to Brexit (referendum ohľadom zotrvania Veľkej Británie v EÚ), situácia v Grécku, Číne či neistý vývoj cien ropy. Všetky tieto faktory sa môžu podpísať pod zvýšenú kolísavosť aktív. Myslíme si však, že napriek tomu existuje stále dostatok dôvodov, ktoré v nás vzbudzujú optimizmus. Rozvinuté krajiny pokračujú v pomalšom, ale stále pozitívnom raste a centrálne banky robia všetko preto, aby ekonomiky podporili. Preto sa ani naša investičná stratégia nemení. Stále dávame prednosť akciám pred dlhopismi, pretože si myslíme, že v dlhodobom horizonte zostanú najvýnosnejším aktívom. Každý investor však musí myslieť na to, aby jeho portfólio bolo dostatočne diverzifikované,“ hovorí opäť Silvia Čechovičová, senior manažér pre vývoj produktov a investičná strategička  KBC Asset Management Slovensko.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.