Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Trend Micro, celosvetový líder v oblasti bezpečnostných riešení, pripomína, že hrozba ransomvéru je mimoriadne aktuálna.

Ransomware je bezpochyby jednou z najväčších hrozieb, ktorým čelia používatelia domácich počítačov za posledné roky. Na rozdiel od mnohých internetových útokov jeho primárnym cieľom nie je  ukradnúť vaše bankové údaje či špehovať vás. Namiesto toho vás chce vydesiť tak, že útočníkovi na druhom konci internetu dáte peniaze. Ako to robí? Ak nezaplatíte výkupné, „vymkne“ vás z vášho počítača alebo súborov. Ak tak neurobíte, môže sa stať, že váš počítač pre vás bude nedostupný navždy.

Pomoc je však na dosah ruky. Spoločnosť Trend Micro chráni svojich zákazníkov už takmer 30 rokov a na základe získaných skúseností načrtla niekoľko jednoduchých krokov, pomocou ktorých  môžu používatelia znížiť šancu ohrozenia svojho zariadenia.

Ako to funguje?

Existujú dva hlavné typy ransomware:
• „Lock screen“ ransomware je starší, menej bežný typ, ktorý uzamkne obrazovku používateľa, často spolu so zobrazením blikajúcej správy sfalšovanej tak, aby vyzerala ako od polície. Cieľom je obeť vystrašiť, aby zaplatila.
• Krypto-ransomware je zďaleka najbežnejší a najdeštruktívnejší typ ransomvéru. Ak raz nájde cestu do vášho počítača, zašifruje všetky alebo väčšinu dát na pevnom disku v závislosti od typu súborov. To znamená, že sa v nich absolútne nevyznáte. Útočník bude požadovať výkupné – spravidla niekoľko stoviek dolárov – zaplatené v mene Bitcoin výmenou za životne dôležitý dešifrovací kľúč, aby ste opäť získali prístup k vlastným dátam.

Nanešťastie, ransomware je všade, čo znamená, že existuje viacero spôsobov, ako vás môže napadnúť. Môže prísť ako nevyžiadaný e-mail, napríklad v podobe škodlivého odkazu alebo prílohy. Používatelia sa môžu stať jeho obeťami už len návštevou legitímnej webstránky, ktorá bola predtým napadnutá, alebo návštevou stránky obsahujúcej škodlivú reklamu. To znamená, že používatelia musia byť obozretní, mať nainštalované správne bezpečnostné nástroje a udržiavať všetok softvér aktuálny, aby zostali v bezpečí.

Aký je výskyt ransomware?

Ťažko povedať, pretože mnohé prípady zostanú neodhalené. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v septembri vydal výstrahu apelujúcu na obete ransomvéru, aby útoky hlásili. Uvádza v nej, že jediný typ ransomware napadne odhadom 100 000 počítačov za deň. Pre porovnanie, spoločnosť Trend Micro v prvej polovici tohto roka identifikovala 79 nových typov rodín ransomware, čo predstavuje nárast o 179% oproti roku 2015.

Kľúčové odporúčanie znie: NEPLAŤTE! Zločinci, zodpovední za šírenie škodlivých programov, budú útočiť dovtedy, kým si tak budú schopní získavať peniaze. Okrem toho neexistuje žiadna záruka, že svoje dáta dostanete späť. Napríklad z nedávneho prieskumu Trend Micro vo Veľkej Británii vyplynulo, že každá piata firma výkupné zaplatila a aj tak nedostala dáta naspäť.

Ako sa môžem chrániť?

Dopady ransomware môžu byť pre používateľov domácich PC zničujúce. Ale to neznamená, že je nemožné sa brániť. Kľúčové je prijatie preventívnych opatrení s cieľom zabrániť prvotnému napadnutiu.
Nasledujúce opatrenia vám pomôžu zostať v bezpečí:
• zabráňte budúcim útokom s Trend Micro™ Maximum Security
• neotvárajte neoverené e-maily a neklikajte na vložené odkazy, ktoré môžu spustiť inštalačný proces ransomvéru
• zálohujte dôležité súbory v súlade s pravidlom 3-2-1: vytvorte si tri záložné kópie na dvoch rôznych médiách, s jednou zo záloh na inom mieste
• pravidelne aktualizujte softvér, programy a aplikácie, aby zabezpečili, že vaše aplikácie sú chránené proti novým zraniteľnostiam