Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

To najlepšie, čo môžete zažiť s akýmkoľvek vozidlom značky BMW, je radosť z jazdy.

No občas sa stáva, keď najlepšie spravíte, ak zostanete doma. A vtedy treba vymyslieť alternatívne riešenia. Jedným z nich je nájsť si filmy, ktoré vás prenesú do čarovného sveta príbehov. V mnohých z nich hrajú významnú úlohu aj vozidlá značky BMW. Podľa internetovej databázy filmových vozidiel imcdb.org sa vozidlá značky BMW objavili v takmer 30 000 filmoch, seriáloch či dokumentoch z celého sveta. A to hovoríme o všetkom, čo má na sebe znak BMW — od minivozidielka Isseta, cez všetky druhy motocyklov a automobilov, až po štúdie vozidiel, na ktoré žiarili reflektory počas filmového natáčania skôr než na autosalónoch. Podľa tejto internetovej stránky sa BMW radu 7 objavilo v takmer 2 000 snímkach, približne rovnaký počet filmových účastí má na konte BMW radu 3 všetkých druhov a napríklad BMW X5 si do životopisu môže zapísať viac ako 500 filmových účastí. Nie vždy išlo o dôležité úlohy, že ich napríklad používal hlavný hrdina, no i tak ide o pôsobivé číslo. Stačí si už len vybrať ten správny zdroj, sadnúť si a naplno si užívať radosť z pozerania.

Zachrániť svet? Žiaden problém!

Značka BMW sa vo svete tajných agentov pohybuje ako doma. Minimálne medzi ich filmovými stvárneniami sa teší veľkej obľube. Nedá na ňu dopustiť Tom Cruise ako Ethan Hunt a to rovno v troch filmoch série Mission: Impossible. Vo filme Phantom Protocol jazdí na modeloch BMW Vision EfficientDynamics, čo bola štúdia, z ktorej neskôr vznikol sériový model BMW i8 a na BMW radu 6 Cabriolet. V ďalšom filme Rough Nation (Národ grázlov) sa zaskvelo BMW M3 a vo filme Mission: Impossible — Fallout jazdí v BMW M5 a po Londýne sa preháňa na motocykli BMW R nineT Scrambler. Oficiálnu upútavku na film nájdete tu.

Ethan Hunt je síce špičkou, no ak chcete dosiahnuť na vrchol tajných agentov, musíte sa volať James Bond. A aj ten sa pri plnení úloh spojených so zachraňovaním sveta spoliehal na vozidlá značky BMW. V roku 1995 si svetovú premiéru vo filme Golden Eye (Zlaté oko) odkrútilo BMW Z3 vo farbe Atlanta Blue, za volantom bol Pierce Brosnan. Vo filme Zajtrajšok nikdy nezomiera sa v roku 1997 objavilo BMW 750iL vo fabe Aspen Silver Metallic, ktoré dokázal agent 007 ovládať pomocou mobilného telefónu aj na diaľku. A pred zloduchmi unikal s Bond girl Michelle Yeoh v niektorých z najpamätnejších scén filmu na motocykli BMW R 1200 C. Vo filme Jeden svet nestačí ich zase naháňa v BMW Z8 v striebornej metalíze, so šesťstupňovou prevodovkou a motorom V8 s výkonom 294 kW (400 k). Táto snímka však nie je pre milovníkov značky so slabými nervami. Medzi legendárne scény totiž patrí aj tá, kde obrovská píla rozreže automobil na dva kusy.

A ešte jeden výlet medzi špiónov. Do filmu Červená volavka z roku 2017 s herečkou Jennifer Lawrence, ktorý sa nakrúcal aj v Bratislave. Ako sprievodca sa v celom filme objavuje BMW radu 7. BMW je taktiež dlhoročným partnerom Asociácie amerických režisérov, ktorej výročné ceny DGA sa v Hollywoode a celom filmovom priemysle tešia mimoriadnej úcte a predstavujú predzvesť Oskarov.

Aj superhrdinovia jazdia na BMW

Mnoho superhrdinov z dielne spoločnosti Marvel Studios vie lietať či premiestňovať sa nejakým mimoriadne rýchlym spôsobom, no sú aj takí, ktorí využívajú autá. A aj do ich služieb sa dostávajú vozidlá mníchovskej automobilky. Napríklad model BMW iX3 sa v septembri dostal do filmu od spoločnosti Marvel Studios pod názvom Shang-Chi: Legenda o desiatich prsteňoch. Spolu s BMW iX3 sa vo filme predstavilo aj športové vozidlo BMW M8 v červenej farbe Melbourne Red z palety BMW Individual. Ide o ďalšie pokračovanie úspešnej spolupráce medzi automobilkou BMW a filmármi z Marvel Studios. Tá nasleduje po účinkovaní modelov BMW X3 a BMW radu 2 Gran Coupé v snímke od Marvel Studios s názvom Black Widow, ktorá mala slovenskú premiéru začiatkom júla.

Hviezdne motocykle

Mimoriadne dynamické schopnosti motocyklov BMW Motorrad padli do oka aj filmárom a tak sa jednostopoví hrdinovia stali partnermi hercov aj v akčných filmoch. Milla Jovovich jazdila na motocykloch BMW dokonca v dvoch filmoch. Najprv v roku 2006 v akčnom sci-fi Ultraviolet bojovala so zlom s pomocou BMW R 1150 R, pričom kaskadérske kúsky nakrúcala sama. O rok neskôr sa znovu objavil na motocykli BMW, tentoraz to bol model K 1200 R vo filme Resident Evil: Zánik, ktorý sa inšpiroval počítačovou hrou. A keďže filmy sa vyrábajú aj v Indii, kde vkus diktuje Bollywood, motocykle BMW sa presadili aj v tomto kultúrnom svete. Zvlášť, ak ide o akčné filmy ako napríklad Dhoom:3. Práve v ňom podporila akčné scény s naháňačkami v Chicagu dvojica motocyklov BMW S 1000 RR a BMW K 1300 R.

Na stope vraždy

Mníchovské oddelenie vrážd a jeho vrchný inšpektor Stephan Derrick. To je 281 kriminálnych prípadov, v ktorých sa ako služobné vozidlo predstavilo BMW radu 5. Od prvej generácie E12 až po E28. V neskorších sériách presadol Stephan Derrick do BMW radu 7 a priebežne vymenil modely E23, E32 a E38. Ak máte radi inteligentné detektívky, môže byť práve sledovanie seriálu Derrick zaujímavým skrátením nielen jesenného obdobia. Nepretržité sledovanie všetkých dielov by vám zabralo takmer dva týždne a určite by ste pozorným okom odhalili aj mnoho ďalších modelov značky BMW a vozidiel, ktoré sa na cestách objavovali v čase vzniku seriálu v rokoch 1974 až 1998.

Za zmienku stojí aj akčný film Na plný plyn z roku 2017. Hlavný hrdina, ktorého stvárňuje Scott Eastwood, plánuje ukradnúť zbierku vzácnych automobilov a prijíma aj jednu veľkú výzvu. Vo filme sa zjaví množstvo automobilov značky BMW ako aj motocykel BMW R nineT. Už v úvodnej, akciou nabitej scéne, naplno predvedie svoju športovú dynamiku a výkon model BMW M3. Úchvatné BMW radu 6 Gran Coupé vo filme Na plný plyn poslúži ako únikové vozidlo hneď pri niekoľkých príležitostiach. Mihnú sa tu aj BMW radu 4 Cabrio, kultové BMW i8 a vzácny veterán BMW 327.

Vo vlastnej réžii

BMW sa okrem filmov a seriálov objavuje aj v kratších snímkach, ktoré vznikli priamo na objednávku automobilky. Medzi ich tvorcov patria prvotriedni hollywoodski režiséri a scenáristi, v hlavných úlohách sa objavujú najväčšie hviezdy. Sériu ôsmich filmov zo série The Hire režírovali v rokoch 2001 a 2002 velikáni ako Tony Scott, Guy Ritchie a Ang Lee. V hlavnej úlohe sa okrem Cliva Owena objavili aj modely BMW 740i, BMW M5 a BMW Z4.

Clive Owen sa vo filme z produkcie BMW objavil aj v roku 2016, kedy mala premiéru snímka The Escape. V tomto filme, na cenu Akadémie nominovaného režiséra Neilla Blomkampa, hral v hlavnej úlohe vodiča na Oscara nominovaný Clive Owen. V snímke sa objavili aj Dakota Fanning, Jon Bernthal a ďalšia hviezda nominovaná na Oscara, Vera Farmiga. Nemenej dôležitú úlohu malo vo filme BMW radu 5, ktoré si Clive Owen zvolil ako služobné vozidlo. Film The Escape je pritom poctou k 15. výročiu pôvodnej filmovej série The Hire, kde sa Clive Owen v jednotlivých misiách objavoval ako vodič rôznych vozidiel značky BMW.

Na vážnejšie témy sa zameral film The Small Escape (Útek v malom) z roku 2019, ktorý mal svoju premiéru na YouTube a na sociálnych sieťach. Tridsať rokov po páde Berlínskeho múru automobilka BMW rozprávala príbeh o túžbe po slobode, vynaliezavosti a o konštruktérskych schopnostiach. Ide o reálny príbeh, ktorý zažili Klaus-Günter Jacobi, jeho priateľ Manfred Koster a mini vozidielko BMW Isetta, ktoré deviatim ľuďom pomohlo ujsť z NDR.

Domáce prostredie

Zo slovenskej tvorby sa môže okrem množstva televíznych seriálov spomenúť napríklad  bordové BMW radu 3 Coupé, ktoré sa objavilo v roku 2011 v seriáli TV Joj s názvom Dr. Ludsky. Tomáš Maštalír, ako hlavný hrdina, riešil prípady z lekárskeho a kriminalistického prostredia.

Značky: