Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V posledných dňoch pribudlo ďalšie pracovisko, ktoré môže testovať vzorky ľudí s podozrením na koronavírus. Aj keď aktuálne je najviac potvrdených prípadov v hlavnom meste, koronavírus sa nevyhýba ani zvyšku krajiny. Vďaka odborníkom zo Siemens Healthineers už nie je potrebné vzorky z východného Slovenska posielať do Bratislavy, testovať sa budú aj v Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie v UNLP Košice.

Počet prípadov koronavírusu na Slovensku stúpa a noví pacienti pribúdajú každý deň. Do procesu testovania vzoriek sa zapojila aj jedna z kľúčových východoslovenských nemocníc. Pre UNLP v Košiciach je pripravené riešenie na testovanie pomocou diagnostického setu pre Coronavirus COVID-19. Stoja za ním odborníci zo Siemens Healthineers Slovensko v spolupráci so Siemens Healthcare Diagnostics Austria. Techniku v Ústave lekárskej a klinickej mikrobiológie v UNLP v Košiciach, ktorý poskytuje komplexné mikrobiologické diagnostické vyšetrenia, sa im podarilo úspešne adaptovať aj pre potreby testovania koronavírusu COVID-19.

„Mikrobiologické laboratórium otestovalo nový spôsob využitia technológií uplynulý víkend. Aj vďaka tomuto prístroju bude možné denne vyšetriť cca 130 vzoriek pacientov. Naše testovanie výrazne skráti dobu čakania na výsledky. Ústav začal testovať preto, aby sme už nemuseli posielať vzorky do Bratislavy, tým sčasti odbremenili pracovisko v hlavnom meste a najmä urýchlili celý proces diagnostiky pacientov,“ uviedol prednosta Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie UNLP Košice prof. MUDr. Leonard Siegfried, CSc.

V UNLP Košice sú prvé z dvadsiatich kusov diagnostický setov, ktoré poslúžia na vyšetrenie vzoriek zo steru z hrdla alebo nosa na prítomnosť COVID-19. Diagnostická súprava, ktorú vyvinula talianska spoločnosť, je aplikovaná na prístrojové vybavenie a technológiu spoločnosti Siemens Healthineers. V jednej analýze pritom možno vyšetriť naraz až 44 pacientskych vzoriek s výsledkom do 4 hodín. Keďže potreba získať výsledky testov rastie, košickí pracovníci v laboratóriu UNLP Košice v spolupráci s odborníkmi na technologické riešenia z Divízie laboratórnej diagnostiky zo Siemens Healthineers na Slovensku spojili svoje sily, aby zvýšili testovacie kapacity na Slovensku.

„Slovensko má tých najlepších odborníkov, ktorí ponúkajú svetové riešenia. Potvrdili to aj teraz, v kľúčovom momente, kedy čas hrá proti nám všetkým. Na  technologickom riešení, vďaka ktorému bude možné testovať vzorky na prítomnosť COVID-19, pracoval tím odborníkov z Divízie laboratórnej diagnostiky Siemens Healthineers. Ich práca môže znamenať významný posun v boji s koronavírusom,“ uviedol Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers na Slovensku.

Diagnostický testovací postup už získal aj potrebný EU certifikát pre testovanie humánnych in-vitro vzoriek.

Značky: