Po oficiálnom vyhlásení pápeža Gelasia I. v roku 496 nahradil Valentín svojho pohanského predchodcu – festival Lupercalia. Napriek tomu, že Valentín vznikol už v roku 496, dnešná spoločná tradícia posielania zamilovaných listov a pohľadníc je datovaná oveľa neskôr, a to okolo začiatku sedemnásteho storočia, vo Veľkej Británii.

V dnešnej dobe má popkultúra tendenciu zobrazovať deň svätého Valentína ako príležitosť vyznať lásku alebo dokonca požiadať o ruku. Ale ako relevantný je finančný kontext tohto najdôležitejšieho sviatku zamilovaných?

Spoločnosť Picodi sa opýtala viac ako 5600 ľudí z 32 rôznych krajín (vrátane Európy, Ázie, Austrálie, Afriky a Severnej aj Južnej Ameriky), aby sme sa dozvedeli, ako ľudia v rôznych krajinách vnímajú deň svätého Valentína. Keďže deň zamilovaných, ktorý je 14. februára, je v niektorých krajinách zakázaný z náboženských dôvodov (Pakistan, Malajzia, Indonézia, Afganistan, Irán a Saudská Arábia), rozhodli sa ich v tejto konkrétnej štúdii vynechať. Report je dobrým zdrojom informácií o tom, ako sú zamilovaní pripravení míňať svoje peniaze, aké darčeky sa na deň svätého Valentína kupujú a koľko za ne zaplatia a taktiež, či skutočne spĺňajú očakávania toho druhého.

Deň svätého Valentína na Slovensku

VALENTÍN NA SLOVENSKU

Prvá vec, ktorú Picodi touto anketou zistila, je, že väčšina Slovákov oslavuje Valentín. Takmer trištvrte opýtaných (73%) odpovedalo, že oslavujú deň svätého Valentína. Ostatných 27% opýtaných neoslavuje tento deň žiadnym spôsobom. To sú s najväčšou pravdepodobnosťou skvelé správy pre reštaurácie, kvetinárstva, kiná a parfumérie – to sú najobľúbenejšie darčeky zamilovaných na Slovensku. Presnejšie, viac ako štvrtina mužov pozve svoju lásku do reštaurácie (27%), takisto kúpia kvety (tiež 27%), a tretím najobľúbenejším darčekom je kino alebo divadlo (18%). S 18% skončila taktiež elektronika a hračky pre dospelých. U žien je na prvom mieste návšteva parfumérie, kde svojím manželom alebo priateľom kúpi darček viac ako štvrtina opýtaných (27%). Na druhom mieste u žien je návšteva reštaurácie (23%) a na treťom mieste návšteva kina alebo divadla (20%).

Ale aké sú vlastne očakávania? Ktorými darčekmi skutočne získate srdce Slovenky alebo Slováka? Rande v reštaurácii je najlepším darčekom ako pre mužov (50%), tak i pre ženy (54%). Na druhom mieste skončilo kino alebo divadlo, taktiež pri oboch pohlaviach (pri mužoch 36% a pri ženách 49%). Tretie miesto obsadila u mužov elektronika (29%) a u žien spodné prádlo (31%).

Určite svojej priateľke alebo manželke nedarujte peniaze – až 43% žien ich nepovažuje za dobrý darček na Valentína, predsa len, nie je to veľmi romantické. Pozor – ženy takisto nemajú záujem o domáce spotrebiče (40%) a elektroniku (29%). Chcete si získať srdce muža? Určite sa vyvarujte kúpe kvetov, ktoré nemá rado až 21% mužov a darčekovým poukážkam (tiež 21%). Aj keď je rande v reštaurácii najviac žiadaným darčekom, či už u žien alebo u mužov, 14% mužov ho označilo ako darček, ktorý ich nepoteší.

Picodi sa taktiež opýtalo na najhorší valentínsky darček. Medzi odpoveďami sa našiel napríklad vysávačstravenkyváha či srdiečkové trenky. Medzi nemateriálnymi “darčekmi” Slovákov určite nepoteší “nevera” či “návšteva svokry”. Väčšina sa ale zhodla, že najhoršie čo môžete v tento deň urobiť je jednoducho “nespomenúť si”.

Najviac skeptickí sú na deň svätého Valentína slobodní ľudia. Avšak aj medzi slovenskými pármi sa nájdu ľudia, ktorí Valentín vôbec neoslavujú. V ankete takto odpovedalo 11% zadaných mužov a 3% zadaných žien.

Myšlienka je to, čo sa počíta

BEZHRANIČNE ŠTEDRÍ

Podľa odhadov sa na deň svätého Valentína rozpošle po celom svete viac ako miliarda zamilovaných pohľadníc, čo je len o trošku menej ako na Vianoce. Začiatok februára je rušným obdobím aj pre majiteľov obchodov. Ako ukazujú údaje od Picodi, pred Valentínom sa prejavuje priemerný nárast dopytu o 37% v kategórii “Šperky”, 38% v kategórii “Kozmetika a parfumy” a až 45% v kategórii “Pre dospelých”.

Koľko peňazí ľudia míňajú na deň svätého Valentína? Prieskum Picodi naznačuje, že Slováci na valentínske darčeky minú v priemere 59 € .Je zaujímavé, že muži minú na Valentína v priemere až o 95% viac peňazí (78 €), v porovnaní so ženami (40 €).

Keď sa pozrieme na výsledky z celého sveta, ľudia z Hong Kongu sú na darčeky na Valentína ochotní minúť najviac peňazí (152 €). Za nimi nasledujú ľudia z Číny (127 €) a ľudia z USA (121 €). Slováci skončili s priemernou sumou 59 € na trinástom mieste z 32 krajín. Na Valentína však minieme viac ako naši susedia z Českej Republiky (52 €), Poľska (47 €), Ukrajiny (31 €) alebo Maďarska (27 €).

V takmer každom štáte z opýtaných – okrem Turecka, Vietnamu a Nigérie – sa muži snažia zapôsobiť na ženy tým, že na deň svätého Valentína minú viac peňazí . Aj keď niektorí vedci poukazujú na to, že značná časť populácie žien nemá rada kvety, pekná kytica je stále 5. najpopulárnejším darčekom valentínskym na svete. Nech je náš pohľad akýkoľvek, výrobcovia čokolády a parfumov, či majitelia kín a reštaurácií si prvú polovicu februára isto pochvaľujú.

 

Zdroj: Picodi

Viac o darčekoch na Valentína

Valentínske darčekové inšpirácie