Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Originálna slovenská kyberbezpečnostná hra CyberGame zaujala študentov, učiteľov aj profesionálov z rôznych oblastí. Po dvoch týždňoch je registrovaných viac ako sedemstosedemdesiat účastníkov (772). Aspoň jednu úlohu už vyriešili viac ako tri stovky mužov a sedemnásť žien.

Podľa registračného formulára sa do desaťtýždňového súboja prihlásilo tristo stredoškolákov a vysokoškolákov, viac ako tri stovky profesionálov zo súkromnej sféry aj verejnej správy a dve desiatky učiteľov. Dievčatá a ženy tvoria desatinu registrovaných účastníkov. Účasť v hre je otvorená až do začiatku mája.

„Výhodou hry je, že účastníkom CyberGame stačí vlastný počítač a voľne dostupné analytické nástroje,“ vysvetľuje Rastislav Janota, riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT. „Prekvapivo vysoká účasť v súťaži nám signalizuje, že téma kybernetickej bezpečnosti rezonuje ešte silnejšie, ako sme predpokladali. Podľa výsledkov tu vidíme ostrieľaných profesionálov, ale píšu nám aj skúsení hráči komerčných hier, ktorí prijali výzvu kyberbezpečnosti.“

CyberGameZdroj: CyberGame
CyberGame

Súťaž má parametre kybernetického cvičenia, ale je koncipovaná tak, že obsahuje úlohy rôznej náročnosti a odmeny môžu získať účastníci vo viacerých kategóriách. Okrem najlepšieho hráča je pripravená cesta do malvérového laboratória ESET do Kanady pre najlepšiu hráčku a najlepšieho hráča študenta. Odmeny sú aj pre hráčov, ktorí pracujú vo verejnej správe a atraktívnu cenu získava aj najmladší hráč, ktorý vyrieši úlohy so základnou náročnosťou a dve ľubovoľné úlohy s vyššou náročnosťou.

V súťaži sú registrovaní hráči, ktorí pracujú vo firmách, ktoré sa podieľajú na organizácii. Znamená to, že hrajú ako ostatní hráči, zbierajú vlajky, vidia svoje body, ale ich poradie sa nezobrazuje v celkovej tabuľke. Organizátori tak otvorili priestor aj účastníkom, ktorí pracujú ako špecialisti v bezpečnostných firmách a súťaž využívajú ako tréningovú platformu.

CyberGame sa hrá v štyroch hracích vetvách – malvérová analýza, obfuskácia a kryptografia, forenzná analýza a OSINT. Hráči môžu hrať všetky vetvy alebo sa špecializovať. Už prvé dva týždne ukazujú, že každá vetva má svojho významného lídra.

CyberGame sa začala 1. marca, trvá desať týždňov, pričom úlohy budú aktualizované priebežne. Odborným garantom súťaže je Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT a úlohy vytvoril tím jeho profesionálov.

www.cybergame.sk