Zvýšenie využitia kapacity elektrovozidiel, zlepšenie služieb zákazníkom prostredníctvom smart zariadení na diaľku, detekcia objektov využitím umelej inteligencie či inovatívna aplikácia poskytujúca využitie rozšírenej reality v dynamizovaní umeleckých diel. To sú štyri zo šiestich projektov slovenských startupov, ktoré Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) podporil v rámci výziev zameraných na inovačný ekosystém na Slovensku. Už budúci týždeň odlieta šesť firiem do izraelského Tel Avivu, kde absolvujú trojmesačný tréningový akceleračný program Innovation Leaders Open Gate, aby tam zdokonalili svoje inovatívne riešenia.

Richard Raši pri predstavení firiem, ktoré vláda vybrala na pobyt do Izraela a USA

Richard Raši pri predstavení firiem, ktoré vláda vybrala na pobyt do Izraela a USA

ÚPVII ešte koncom júna minulého roka zverejnil dve dvojfázové výzvy na podporu inovačných zoskupení a inovatívnych firiem v celkovej výške 830-tisíc eur. Uspelo v nich šesť slovenských startupov, zameraných na oblasť Priemyslu 4.0 a biotechnológie, ktoré odcestujú na akceleračný program ILOG do Izraela. Dva, orientované na informačné a komunikačné technológie a energetiku sa zúčastnia  akceleračného programu Smart City Works v USA koncom marca.

Technologickí experti v Izraeli pomôžu našim firmám a startupom pripraviť biznis plán i marketingovú stratégiu, no najmä posúdia inovatívnosť ich riešení. Výhodou je, že ide o krajinu s najvyššou inovačnou výkonnosťou, takže ponúka bohatú sieť kontaktov, skúsených školiteľov, know-how na tvorbu a rozvoj biznis modelov. Som presvedčený, že sa takto naše firmy  budú vedieť uplatniť aj na zahraničných trhoch,zdôraznil vicepremiér Richard Raši.

Vláda na ich dopravu a pobyt vyhradila sumu okolo 820 000 eur.

Kritéria na výber najlepších inovatívnych projektov boli zo strany zahraničných akcelerátorov expertne biznisovo náročné. Domáci a zahraniční odborníci posudzovali nielen kvalitu projektov, ale aj schopnosť zástupcov firiem odprezentovať a obhájiť svoje projektové zámery.

Polovicu z týchto úspešných firiem identifikovalo na slovenskom trhu inovačné zoskupenie Perry Talents. Tento podnikateľský akcelerátor, ktorý na Slovensku vyhľadáva perspektívne startupy, podporil ÚPVII v rámci prvej fázy dvojfázovej výzvy v lete minulý rok.

Andrej Krúpa z firmy Perry Talents

Andrej Krúpa z firmy Perry Talents

Vo výzvach uspelo v oblasti priemyslu 4.0 päť firiem MYMEDIA s.r.o., Bratislava,., FaceMedia SK, s.r.o., Vranov nad Topľou a AKUL STORY, s. r. o., Dolný Kubín, Tirn Technology, s.r.o., Trnava, Spade Group, s.r.o., Bratislava. V oblasti biotechnológie je to spoločnosť Healthclip, s. r. o., Bratislava, energetiku reprezentuje spoločnosť PowereX, j.s.a, Bratislava a informačno-komunikačné technológie firma Starts,s.r.o., Bratislava.

Spoločnosť AKUL STORY, s.r.o., zaoberajúca sa marketingom a  organizovaním výstav umeleckých diel odlieta do izraelského akcelerátora rozvíjať aplikáciu Augmented reality, ktorá poskytuje využitie rozšírenej reality v umení a dynamizovanie statických umeleckých diel. „Vytváříme otevřenou platformu pro umělce. Jde o Augmented reality aplikaci a službu vytváření digitálního obsahu. Cílem je dopomoci umělcům propojením s rozšířenou realitou snadněji uspět v oblasti marketingu, produktového designu, nebo čistě zatraktivnit výstavy uměleckých děl,“ upresnil zástupca spoločnosti Martin Hebert.

Jauraj Majera z Trim Technology rieši využívanie flotily elektromobilov pri doprave tovaru

Technologická spoločnosť s know-how v oblasti vývoja vozidiel a elektromobility Tirn Technology, s.r.o., zaujala izraelských expertov projektom Electroad, ktorý zvyšuje využitie kapacity elektrických vozidiel, eliminuje strach z dojazdu a ponúka komfort pre ich šoférov. Ide o softvérové riešenie, unikátne vďaka vysoko-precíznej predikcii dojazdu, spotreby a ceny jazdy pre prispôsobené akýkoľvek elektromobil.

Spoločnosť PowereX, podporujúca energetickú efektívnosť, presvedčila medzinárodnú porotu projektom Peer-to-peer energy sharing (zdieľanie elektrickej energie)“, s ktorým odlieta na akceleračný pobyt do americkej Virgínie. Cieľom je prepojiť všetkých aktérov na trhu s energiou do nového energetického ekosystému, ktorý podporuje energeticky efektívne správanie.

Produkčno-technologická spoločnosť Spade Group, s.r.o., Bratislava  odlieta do Tel Avivu s víťazným projektom HelpPoint – ide o službu spočívajúcu v interaktívnej komunikácii na diaľku. Cieľom je zlepšiť služby zákazníkom služby spočívajúce v poskytovaní poradenstva a riešení akýchkoľvek problémov cez smart zariadenia.

Keďže ÚPVII naďalej eviduje veľký záujem zo strany slovenských start-upov, firiem a akcelerátorov o túto unikátnu formu podpory, minulý týždeň opäť vyhlásil ďalšie dve dvojfázové výzvy v celkovom objeme 830-tisíc eur.

„Je nesmierne dôležité v takýchto riešeniach a opatreniach z našej strany pokračovať, pretože máme na Slovensku mimoriadne šikovných ľudí s výnimočnými nápadmi,“ doplnil vicepremiér Richard Raši na záver.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť v prvej fáze do 2. marca 2020 a v druhej fáze do 30. júna 2020. Výzva je zverejnená na: www.vicepremier.gov.sk/aktuality/investicie/dvojfazove-vyzvy-na-podporu-inovacii/

Doplňujúce informácie:

Ďalšie slovenské spoločnosti, ktoré uspeli v rámci dvojfázovej výzvy a odlietajú do izraelského a amerického  akcelerátora:

Spoločnosť MYMEDIA s.r.o. ponúkajúca služby v oblasti marketingovej komunikácie uspela s projektom veľkorozmernej 3D tlače pre izraelský akceleračný pobyt – ide o vývoj veľkého 3D robotického ramena „QSpace“ vhodného na stavbu budov, kde sú výrazne nižšie náklady na stavbu rodinných domov.

Firma FaceMedia, s.r.o. pocestuje do Izraela s produktom vistitor analytic platform. Ide o  inovatívnu službu, ktorá spočíva v detekcii objektov – najmä tváre a tela zákazníkov prostredníctvom využitia umelej inteligencie. Služba spočíva v zbere anonymných vysoko presných údajov v reálnom čase, ktorých zber je šifrovaný počas celého pracovného procesu;

V oblasti biotechnológií uspela firma Healthclip, s. r. o., Bratislava, vytvárajúca užívateľsky prívetivé technické riešenie na zostavenie osobnej lekárskej karty dostupnej v rôznych jazykoch a kdekoľvek na svete. Podstatou jej projektu, ktorý bude ďalej rozvíjať v izraelskom akcelerátore, s rovnomenným názvom Healthclip – je online aplikácia s lekárskou kartou pacienta s možnosťou prekladu do ľubovoľného jazyka.

Firma Starts, s.r.o absolvuje akceleračný program vo Virgínii s projektom Castiny. Ide o aplikáciu – agent vo vreckovom počítači poháňaný umelou inteligenciou, ktorý automatizuje výberový proces talentovaných hercov. Castiny vyberá toho najlepšieho kandidáta zo všetkých prihlásených, pomáha zachytiť správne údaje o hercoch, znižovať agentúram ich rozpočet a čas na hľadanie talentov.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.