Jar konečne vypukla v plnej sile a vy tak môžete zase tráviť dlhé hodiny na záhrade alebo na terase. Čo zvádza k tomu, aby ste si niečo dobré ugrilovali. Aké grily Slováci najviac nakupujú? A aký gril sa hodí do bytu, pre začiatočníkov alebo na terasu v novostavbe?

„Zákazníci nakupujú čoraz väčšie grily, keďže sa poučili a vedia, ako často gril využijú a pre akú veľkú spoločnosť. Zároveň nakupujú čoraz kvalitnejšie grily. Grilovanie berú ako zábavu a spoločenskú udalosť, pri ktorej môžu byť so svojimi blízkymi, užívať si slnko a niečo dobré zjesť,“ konštatuje Iva Pavlousková, tlačová hovorkyňa Datartu.

Čo keď ale bývate v novostavbe, kde máte grilovanie na predzáhradke, terase alebo balkóne zakázané, aby ste dymom neobťažovali susedov? „Ani tu sa grilovania vzdať nemusíte. Stačí, keď si zaobstaráte bezdymový alebo elektrický gril,“ hovorí Iva Pavlousková. Elektrický stolný gril využijete aj v prípade, že bývate v byte bez balkóna. „Pri elektrických griloch rastie obľuba povrchov z kameňa a terakoty pre ich odolnosť a možnosť grilovať s minimom tuku. Terakotová grilovacia doska je tak odolná, že na nej môžete priamo krájať potraviny nožom,“ dodáva Iva Pavlousková.

Produktové tipy:

Bezdymový gril LotusGrill XL

Poteší vás rýchlym nahriatím (počas 2 až 3 minút) a úplne bezdymovou prevádzkou, takže môžete grilovať aj v interiéri alebo na balkóne. Najzdravšie a najchutnejšie pochúťky na ňom pripravíte na drevenom uhlí. 350 gramový zásobník uhlia je chránený pred odkvapkávajúcim tukom, čím je zaistená úplne bezdymová prevádzka, a vonkajšia strana grilu nie je nikdy horúca vďaka dvojplášťovej konštrukcii. Pripravíte na ňom jedlo až pre 10 osôb a grilovací rošt a misa sú vyrobené z nerezovej ocele a môžete ich umyť aj v umývačke. Otočný ovládač umožňuje plynulú reguláciu teploty. V balení nájdete tašku na prenos a skladovanie vo farbe grilu. Cena je 249 €.

Šikovný kontaktný gril Tefal OptiGrill + XL

Je ideálny pre grilovanie bez záhradky aj pre začiatočníkov a vybavený automatickým senzorom grilovania, ktorý automaticky nastavuje čas a teplotu grilovania podľa hrúbky a počtu porcií na grile. Využíva 9 programov (Burger, Červené mäsá, Sendvič, Klobása, Ryby, Hydina, Plody mora, Slanina, Bravčové) a disponuje režimom pre zmrazené potraviny i manuálnym režimom. Na svetelnom indikátore môžete sledovať priebeh prípravy: fialová farba pre predohrev, modrá a následne zelená pre začiatok grilovania, žltá pre krvavé mäso (rare), oranžová pre stredne prepečené (medium) a červená pre dobre prepečené (well-done). Grilovacia plocha 40 x 20 cm je z vysoko kvalitných embosovaných hliníkových plátov s PTFE nepriľnavou úpravou. Príkon je 2000W. Cena je 202,40 €.

Elektrický gril s nepriľnavým kameninovými povlakom Taurus Galexia Plus Stone

Jednou z najväčších výhod grilu je extrémna odolnosť kameninového povrchu dosky. Vyhnete sa zbytočnému poškriabaniu pri miešaní či otáčaní a rozpáliť ho môžete až na 270 °C. Dosky neobsahujú PFOA (fluóropolyméry), čo zaručuje zdravé grilovanie. Príkon 2 000 W zaistí rýchle rozohriatie celej dosky, potom už si môžete teplotu regulovať podľa vlastných požiadaviek a potrieb. Rozmer grilovacej dosky je 46 × 26 cm. Cena je 59,22 €.

Elektrický gril s terakotovou doskou JATA GR559

Stolný gril JATA GR 559 je terakotový ručne vyrábaný španielsky gril – výroba kvalitnej žiaruvzdornej keramiky má v Španielsku dlhoročnú tradíciu. Materiál dosky dokonale rozvádza teplo, a mäso je tak po celom povrchu perfektne prepečené. Grilovacia plocha je nepriľnavá a odolná proti poškriabaniu nožom, priamo na nej tiež môžete mäso krájať a nemusíte špiniť ďalší riad. Celú terakotovú dosku môžete navyše vložiť do umývačky. Príkon je 1600 W a rozmery grilovacej dosky 460 x 280 mm. Cena je 74,90 €.

Multifukčný elektrický stolový gril SEVERIN RG 2341

Vďaka svojej výbave sa jedná o skutočne multifunkčný raclette gril, s ktorým dokážete pripraviť všeličo. Špeciálna plocha z prírodného lávového kameňa je určená pre zdravé grilovanie bez tuku, ktorý je po stranách odvádzaný kanálikom preč. Vedľa objavíte liatinovú nepriľnavú obojstrannú plochu, z jednej strany rebrovanú pre grilovanie mäsa a klobás, z druhej strany s okrúhlymi platničkami na prípravu palaciniek, lievancov či placiek. K dispozícii je 8 panvičiek s nepriľnavým povrchom na umiestnenie pod vykurovaciu špirálu. Reálny výkon 1400 W zaistí rýchle nahriatie, požadovanú teplotu si nastavíte ovládačom na prednej strane a o stave vás informujú LED diódy. Cena je 49,90 €.

Elektrický kontaktný gril Sage BGR840

Šikovný kontaktný gril je vybavený integrovanou teplotnou sondou, vďaka ktorej vždy pripravíte mäso presne podľa svojich preferencií. S tým vám pomôže 5 nastavení podľa druhu mäsa (hovädzie, jahňacie, bravčové, kuracie a ryby) a typu prípravy (od krvavého až po prepečený steak). Súčasťou je aj funkcia odpočinutie mäsa – „REST MEAT“. Nastavená teplota (160 – 230 °C) a ostatné parametre sú prehľadne zobrazené na LCD displeji. Všetky kontaktné plochy grilu sú opatrené špeciálnou nepriľnavou vrstvou Quantanium PFOA free. Gril pracuje s príkonom 2400 W a grilovacími doskami 34 × 26 cm. Misku na tuk je možné vybrať. Cena je 379 €.

Záhradný elektrický gril Tefal Aromati-Q BG916834 – multifunkčný 3in1

Elektrický multifunkčný gril vie grilovať, piecť a aromatizovať potraviny vôňou dreva. Počas grilovania iste využijete aj praktickú odkladaciu plochu. Príkon 2 300 W umožňuje mäso či iné potraviny grilovať rovnako sprudka, ako to dokáže klasický gril na drevené uhlie, ale produkovaná teplota je oveľa stabilnejšia, čo umožňuje dokonalé prepečenie jedla. Teplomer na veku je spojený so šesťstupňovým termostatom určeným k udržiavaniu teploty na požadovanej úrovni. Aromatizačná kazeta s drevenými štiepkami v priebehu grilovania dokáže uvoľňovať príjemnú arómu, ktorá navonia pokrmy vôňou dreva. Grilovací rošt je možné dať do umývačky. Cena je 299 €.

Prenosný gril na drevené uhlie Fieldmann FZG 1003

Hmotnosť a rozmer grilu s chrómovým roštom zaistí časovú nenáročnosť s jeho manipuláciou pred i po grilovaní. Súčasťou balenia je termotaška vhodná pre uchovanie chlaných nápojov. Ponúka grilovaciu plochu o priemeru 25 cm, výška grilu je 30 cm. Cena je 15,90 €.

Gril na drevené uhlie Fieldmann FZG 1007

Na pohyblivé rošty z chrómu ľahko uložíte akékoľvek suroviny a vďaka pevnému veku im zaistíte tu najlepšiu klímu. Teplotu budete môcť navyše po celú dobu prípravy sledovať na teplomere, ktorý je súčasťou prístroja. Vďaka kombinácii dvoch koliesok a dvoch pevných nôh je zaistená maximálna mobilita a zároveň aj vysoká stabilita. Vhod vám príde aj odkladacia plocha. Grilovacia plocha disponuje rozmermi 76 x 42 centimetrov, pojme tak aj väčšie množstvo mäsa, zeleniny alebo ďalších surovín. Výška grilu je 78 centimetrov. Cena je 102,90 €.

Značky: