Na Slovensku funguje nový systém bezkontaktných platieb.

Apple Pay, Fitbit Pay, Garmin Pay, Google Pay a najnovšie aj Xiaomi Pay. Zoznam služieb na bezkontaktné platenie pomocou inteligentných hodiniek a fitness náramkov sa rozšíril o novú službu a je potešiteľné, že funguje aj na Slovensku. V redakcii sme ju otestovali.

Xiaomi Pay je k dátumu publikovania článku (25. november 2021) dostupný iba v prípade fitness náramku Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC. Kľúčové je označenie „NFC“ v názve náramku, pretože v predaji sa stretnete s dvoma verziami tohto náramku – základný Mi Band 6 prišiel na trh koncom apríla 2021 a neponúka NFC platby. Nová verzia s prívlastkom NFC a kompletným názvom Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC je v predaji od novembra 2021 a podporuje NFC platby cez platobný systém Xiaomi Pay.

V praxi to znamená, že ak vlastníte Mi Band 6 v pôvodnej verzii (teda bez NFC čipu), bezkontaktne ním nezaplatíte. Dôvodom je chýbajúci hardvérový komponent. NFC platby podporuje iba nová verzia náramku so zabudovaným NFC čipom – náramok si môžete kúpiť napríklad v obchode Datacomp.sk za cenu 51,90 eur.

Ako si nastaviť Xiaomi Pay

Aby ste mohli platiť cez Xiaomi Pay, je potrebné pridať do náramku vašu platobnú kartu. Pridať ich môžete aj viac, pričom je potrebné využiť mobilnú aplikáciu Xiaomi Wear (pre Android), resp. Xiaomi Wear Lite (pre iOS).

Následne postupujte nasledovne:

  1. spustite aplikáciu Xiaomi Wear, resp. Xiaomi Wear Lite
  2. prihláste sa do svojho Xiaomi účtu
  3. cez aplikáciu Xiaomi Wear – sekcia Profile spárujte náramok Mi Band 6 NFC s vašim telefónom (pokiaľ už máte náramok spárovaný cez aplikáciu Mi Fit, tak ho odpárujte a nanovo spárujte cez Xiaomi Wear)
  4. po úspešnom spárovaní sa v sekcii Profile objavia nastavenia náramku. Okrem iného aj položka Apps, kde nájdete Xiaomi Pay
  5. ťuknutím na Add začnite proces pridania platobnej karty. Službu Xiaomi Pay k dátumu publikovania článku podporujú platobné karty Mastercard, ktoré vydala slovenská mBank, resp. služba Curve (viac informácií o tejto službe nájdete TU). Čoskoro pribudne podpora Prima banky
  6. v rámci procesu nastavenia Xiaomi Pay je potrebné vytvoriť 6-ciferný PIN kód náramku, zadať informácie o platobnej karte a proces pridania karty potvrdiť overovacím kódom, ktorý dostanete vo forme SMS správy
  7. v rámci celého procesu budete musieť niekoľkokrát čakať cca 2 minúty, aby ste sa posunuli na ďalší krok. Je to normálne
Xiaomi PayZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Nastavenie služby Xiaomi Pay

Ako platiť cez Xiaomi Pay

Po úspešnom pridaní platobnej karty do Xiaomi Pay sa obrázok tejto karty objaví v mobilnej aplikácii Xiaomi Wear po ťuknutí na položku Xiaomi Pay. Zároveň je karta uložená v náramku a môžete ním platiť.

Ak ste nemenili nastavenia, Xiaomi Pay môžete rýchlo aktivovať pohybom prsta doľava z domovskej obrazovky softvérového ciferníka. Zobrazí sa obrazovka s obrázkom a názvom platobnej karty, viď. titulný obrázok k tomuto článku. Pokiaľ máte v náramku uložených viacero kariet, prepínať sa medzi nimi môžete pohybom dolu, resp. hore.

Ak je na obrazovke zobrazená karta, ktorou chcete platiť, ťuknite na šípku v spodnej časti displeja. Následne sa po cca sekunde zobrazí informácia, že máte 60 sekúnd na dokončenie platby. Náramok vtedy priložte k platobnému terminálu.

6-ciferný PIN kód, ktorý ste si vytvorili v rámci nastavovania služby Xiaomi Pay, je potrebné zadať každých 24 hodín, resp. vždy, keď si náramok opäť nasadíte na ruku. Ide o bezpečnostný prvok a rovnako to funguje aj v prípade platenia inteligentnými hodinkami. Xiaomi Pay nájdete aj v ponuke náramku, ktorú je možné zobraziť pohybom prsta hore/dolu z domovskej stránky softvérového ciferníka v sekcii Viac – Karty.

Xiaomi PayZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Nastavenie služby Xiaomi Pay

Xiaomi Pay v skratke

Tento článok budeme aktualizovať, keď sa objavia nové zariadenia s podporou Xiaomi Pay, resp. sa rozšíri zoznam podporovaných bánk. K 25. novembru 2021 je situácia nasledovná:

Zariadenia s podporou Xiaomi Pay

Banky a ďalšie služby, ktoré podporujú Xiaomi Pay na Slovensku

  • mBank
  • Curve
  • Prima banka (čoskoro)
Xiaomi PayZdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT
Xiaomi Pay

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj: