Čínsky Xiaomi je evidentne pri chuti a na štvrtkovej online tlačovke predstavil tri telefóny. Hlavný bod programu bol telefón Redmi Note 9 Pro, ktorý firma stavia do boja s Apple iPhone 11 Pro Max a Samsung Galaxy S20.

Telefón obsahuje štyri zadné kamery. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 64 Mpx, sekunduje mu ultra širokouhlý objektív s 8 Mpx, nasleduje makro objektív s 5 Mpx a je tu snímač hĺbky s 2 Mpx. Vo výsledku by ste mali byť pripravení na všetky situácie pri fotení a realizácii videa, čo je čoraz viac populárnejšia funkcia.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro prichádza na globálny trh v polovici mája, k dispozícii sú tri farby - šedá, zelená a biela.

Xiaomi Redmi Note 9 Pro prichádza na globálny trh v polovici mája, k dispozícii sú tri farby – šedá, zelená a biela.

Na fotenie sa používa aj umelá inteligencia, ktorá prispôsobuje túto výbavu tak, aby ste nemuseli pri fotografovaní či kamerovaní nič nastavovať. Hlavný fotoaparát je určený na zachytenie najmenších detailov v scéne. Ultra široký fotoaparát má uhol záberu až 108°, na realizáciu selfie je tu predný fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx a tiež ho poháňa umelá inteligencia. Jedným z prejavov je inteligentná funkcia samospúšte.

Nový život do videa

Tiež si s ňou môžete natočiť spomalené video s frekvenciou 120 snímok/sekundu. To vyzerá naozaj efektne. Pri fotení zadnou kamerou si môžete zamknúť bod zaostrovania a tiež expozíciu. Pri realizácii videa sa teda obraz nebude preostrovať ani meniť svetlosť v scéne. Video natáča do rozlíšenie 4K a k dispozícii sú viaceré umelecké filtre.

Špecialitou je skener dokumentov, kedy odfotíte dokumenty a následne sa opraví ich rotácia, odstránia sa tiene, zvýši sa kontrast a máte dokument ako keby naskenovaný v špecializovanom prístroji. Trvá to menej ako minútu na spracovanie dokumentu.

Fotoaparáty v Xiaomi Redmin Note 9 Pro

Fotoaparáty v Xiaomi Redmin Note 9 Pro

Efektným fotkám pomáha aj kaleidoskop – máme až 6 možností tvorby takéhoto typu obrazu. Funguje na predný aj zadný fotoaparát.

Nielen na fotky ale aj na hry

Uhlopriečka displeja je 6,67 palca, od výroby je displej chránený fóliou. Snímač odtlačku prsta je na bočnej strane integrovaný so zapínacím tlačidlom. Displej je krytý sklom Corning Gorilla Glass 5 a má integrovanú ochranu pred modrým svetlom. Procesorom je Qualcomm Snapdragon 720G, pre hry je tu grafický modul Adreno 618.

Kapacita batérie je 5020 mAh, čo vystačí na dva dni prevádzky. K tomu pripočítajte ešte 30 W nabíjanie, pričom 33 W nabíjačka je priamo v dodávke. Podľa výrobcu telefón vydrží na 147 hodín prehrávania hudby, 33 hodín telefonovania, 16 hodín navigácie alebo 13 hodín hrania – všetko samozrejme alternatívne.

Vibrácia inak

Špecialitou je nový systém vibrácií, tradičný vibračný rotačný motorček je teraz nahradený lineárnym motorom s pohybom v osi Z. To má priniesť zlepšenie zážitku so spätnou väzbou pri ovládaní telefónu a tiež zadávaní znakov z dotykovej klávesnice. Telefón Xiaomi Redmi Note 9 Pro je vybavený snímačom NFC a dá sa teda s ním platiť. Pripomeňme, že to v prípade Xiamo je skôr výnimka.

Voči minulosti výrobca posilnil audio zložku hlavne čo sa týka podania basov. Na spodnej hrane je 3,5 mm audio jack a telefón je vybavený aj IR vysielačom, teda dá sa použiť ako diaľkové ovládanie k viacerým prístrojom. Vyhotovenie je s ochranou voči postriekaniu, nemal by sa však ponárať do vody.

Globálne ceny telefónu sú 269 USD za pamäťovú verziu 6 GB RAM a 64 GB pamäťového priestoru a 299 USD za kombináciu 6 GB + 128 GB. Tieto ceny sú bez miestnej dane a voči slovenským sa môžu meniť.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.