Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Elektrické, digitálne, trvalo udržateľné a výrazné: nová generácia modelov MINI prenáša zábavu z jazdy, užívateľský zážitok a zodpovedný prístup značky do úplne novej éry.

Vďaka dizajnovému jazyku zameranému na budúcnosť udrie táto premena okamžite do očí. Spája tradičné hodnoty značky s najmodernejšími technológiami a uznáva základné princípy dizajnu vozidiel, ako aj mestský charakter MINI a inovatívneho ducha jeho komunity. Princípom Charizmatickej jednoduchosti je dizajn, ktorý pomáha každému novému modelu MINI rozvíjať svoj vlastný výrazný individuálny charakter a intuitívne sa zameriava na podstatu značky s jasným, redukovaným dizajnovým jazykom. Ďalším ústredným faktorom nového dizajnového jazyka je výber materiálov s dôrazom na trvalú udržateľnosť. Ďalšia generácia vozidiel značky MINI má interiér bez kože a takmer úplne sa zaobíde bez chrómových prvkov.

Modely značky MINI v budúcnosti spoja moderný a puristický dizajn exteriéru a interiéru, ktorý sa zameriava iba na tie najpodstatnejšie prvky. To odráža princíp kreatívneho využitia priestoru, ktorým sú už klasické vozidlá značky MINI dávno známe. Nový dizajnový jazyk využíva možnosť elektrifikácie pohonného ústrojenstva na vytvorenie zábavy z jazdy, ktorú očakávate od vozidiel značky MINI, a to úplne bez lokálnych emisií. „Čisto elektricky poháňané modely značky MINI nám dávajú jedinečnú príležitosť prehodnotiť náš dizajn. Zároveň si zachovávame zameranie na detail, zmysel pre tradíciu a vášeň pre inovácie. Ide o hodnoty, ktorými sa značka MINI preslávila,“ hovorí Oliver Heilmer, riaditeľ dizajnu automobilky MINI.

Architektúra vozidiel novej generácie modelov MINI od začiatku vznikala pre potreby čisto elektrickej mobility. Každá piaď dostupného priestoru sa ešte efektívnejšie využíva pre to, aby si posádka užívala pohodlie, komfort, emotívny zážitok a užila si pôžitok z jazdy. To znamená, že každý model MINI, bez ohľadu na jeho vonkajšie rozmery, bude aj v budúcnosti ponúkať ideálnu kombináciu kompaktných vonkajších rozmerov a veľkého dostupného vnútorného priestoru.

Jadro značky bude zakotvené aj v budúcej generácii modelu MINI 3-dverové – čisto elektrické a dôsledne zamerané na zábavu z jazdy v meste. Nástupca súčasného modelu MINI Countryman vyrazí na cesty aj s čisto elektrickým pohonom. MINI čoskoro predstaví aj novú štúdiu plne elektricky poháňaného crossoveru určenú pre segment prémiových malých automobilov. „DNA dizajnu automobilky MINI sa jasne prejaví v každom modeli tejto novej generácie, takže o príslušnosti k značke niet pochýb,“ oznamuje Oliver Heilmer. „Dizajnérsky tím MINI zároveň úspešne vytvoril výrazné vlastnosti produktu s individuálnymi akcentmi, ktoré veľmi intenzívne podčiarkujú pocit nezávislosti.“

Vytváranie nezávislých osobností vozidiel je jedným z ústredných prvkov nového dizajnového jazyka. Charizmatická jednoduchosť dáva každému členovi budúcej modelovej rodiny automobilky MINI vlastnú individuálnu charizmu, ktorá nezameniteľne vychádza z jadra značky a pozerá sa na ňu sebaisto a vlastným spôsobom. Autentický odkaz na základné hodnoty automobilky MINI vyjadruje veľmi moderný dizajnový jazyk s jasne a čisto modelovanými povrchmi. Charizmatická jednoduchosť znižuje počet komponentov a sústreďuje sa na základné prvky, čo pomáha dizajnu budúcich modelov MINI dosiahnuť emocionálnu a popri tom aj intuitívne vnímateľnú identitu.

„V našom novom dizajnovom jazyku spájame jadro DNA značky MINI s inovatívnou, estetickou a technologickou inšpiráciou,“ hovorí Oliver Heilmer. „To znamená, že každé nové vozidlo značky MINI zostáva individuálnym a zároveň nadčasovým originálom.“ Napríklad inovatívna LED technológia dáva typickému dizajnu britskej vlajky Union Jack v zadných svetlách vozidiel MINI rôzne podoby a pre každý model tak vytvára individuálny svetelný podpis.

Spojenie tradície a pokroku vytvára v interiéroch budúcich modelov značky MINI pohlcujúci užívateľský zážitok, čím sa v MINI ešte viac zintenzívni tradične silné prepojenie medzi človekom a automobilom. „MINI je mestská značka, ktorej každý aspekt dizajnu pomáha zmeniť život v meste na natoľko príjemný a bohatý, ako je to len možné,“ vysvetľuje Oliver Heilmer. Kľúčom k tomu je pokročilá digitalizácia ovládania a konektivity, ako aj prehľadne navrhnutý interiér, ktorý je intuitívny a zároveň aj funkčný.

Redukcia v kokpite budúcich modelov značky MINI nevyhnutne neznamená, že by z nich malo niečo ubudnúť. Technológia OLED na plne digitálnom displeji a ovládacej jednotke, ktorá sa prvý raz predstavila v štúdii MINI Vision Urbanaut, znamená, že v jedinej ovládacej jednotke možno spojiť podstatne viac funkcií. Tú prezentuje archetypálny kruhový centrálny prístroj MINI v strede palubnej dosky. MINI je prvým výrobcom automobilov na svete, ktorý ponúka dotykový displej s plne využiteľným okrúhlym povrchom. Inovatívna technológia displeja otvára cestu pre nový dizajn užívateľského rozhrania. Dizajn MINI si zároveň zachováva analógové ovládače, ako sú prepínače pod centrálnym rozhraním. Tie stelesňujú pozornosť venovanú detailom a charakteristickým dizajnovým prvkom, ktoré premieňajú intuitívnu funkčnosť na emocionálny zážitok.

„Budúcnosť dizajnu značky MINI je založená na odvahe a odhodlaní zmeniť tvar a vtlačiť značke výrazný a nenapodobiteľný profil,“ hovorí Oliver Heilmer. To zahŕňa aj celý rad materiálov intenzívne zameraných na trvalú udržateľnosť. Nová generácia modelov značky MINI sa úplne vzdiali od kožených povrchov a použitie chrómových komponentov zníži takmer na nulu. Základný postoj formovaný zmyslom pre zodpovednosť a orientáciou na budúcnosť vyjadruje elektrifikácia, výroba šetriaca zdroje, náročné environmentálne normy a postupne sa zvyšujúci podiel druhotných surovín, ako aj prírodných a recyklovaných materiálov. Minimálna ekologická stopa je hlboko ukotvená v tradícii značky a oddelenie MINI Design ju do novej generácie automobilov zakomponovalo komplexnejšie ako kedykoľvek predtým.

Prvú úplnú ukážku nového dizajnového jazyka pre novú generáciu plne elektrických modelov poskytne štúdia crossoveru novej, plne elektrickej generácie vozidiel značky MINI a verejnosti sa prvýkrát predstaví koncom júla 2022. MINI Design ním ukazuje, ako technologické inovácie a progresívna interpretácia individuálnej mobility posúvajú dizajnový jazyk značky ďaleko do budúcnosti.

Značky: