Pracovný trh sa mení a pri súčasnej bitke o talenty zaváži aj to, či firma poskytuje dostatok priestoru na kariérny rast.
Preto sú správy, ktoré prináša prieskum ,,Ako sa žije (a pracuje) malým a stredným podnikom“, vcelku pozitívne. Viac ako polovica zamestnancov malých a stredných firiem uviedla, že sa vďaka svojej práci učia (55 %) a rozvíjajú svoje manažérske schopnosti (41 %). V tomto smere sme dokonca tesne predstihli európsky priemer, kde má priestor na profesionálny rozvoj takisto polovica zamestnancov (53 %, respektíve 43 %).
Firma, ktorá od svojich zamestnancov očakáva dlhodobo vysoký výkon a kreatívny prístup k práci, by im mala umožniť kvalitný osobný život a silné rodinné zázemie. Ľudia majú stále rôznorodejší životný štýl a moderné organizácie to dokážu zohľadniť vo svojej firemnej kultúre. ,,U nás sme zaviedli už pred rokmi koncept práce odkiaľkoľvek, ktorý ľuďom umožňuje, aby si sami určili, kedy a kde urobia svoju prácu. Novinkou je však program Priestor pre rodinu, ktorý zvyšuje nárok na rodičovskú dovolenku biologickým aj nebiologickým rodičom a dáva zamestnancom možnosť starať sa o svojich ťažko chorých blízkych až 20 dní v roku,“ hovorí Lenka Čábelová, manažérka komunikácie zo spoločnosti Microsoft v Českej republike a na Slovensku.
V slovenských firmách taktiež 3 z 10 respondentov uviedli, že majú skúsenosť s vyhorením a takmer tri štvrtiny (61 %) majú občas problém s motiváciou. To zodpovedá európskemu priemeru, rovnako ako fakt, že v prípade potreby zostane dlho v práci viac ako polovica (51 %) slovenských zamestnancov. Zamestnávatelia teda stále majú čo zlepšovať.
Prieskumu ,,Ako sa žije (a pracuje) malým a stredným podnikom“ sa zúčastnilo 13 000 firiem v 19 európskych krajinách. O svojom vzťahu k technológiám vypovedalo aj 500 zástupcov zo Slovenska. Fakty nielen o technológiách, ale aj odpovede na otázky, ako firmy reagujú na moderné trendy a čo pre ne znamená digitalizácia, zahŕňa publikácia Slovenské firmy – moderné či zaostalé?.