Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Segment zánovných vozidiel zaznamenal výrazný pokles ponúk o takmer 9 %

Minulý rok bol v porovnaní s tým predchádzajúcim v znamení úbytku zánovných vozidiel na trhu. Celkovo ich bolo na Slovensku ponúkaných medziročne o 8,7 % menej. V roku 2021 bolo celkovo inzerovaných 26 314 zánovných vozidiel, zatiaľ čo vlani iba 24 024. Väčší trhový podiel si však stále viac ukrajujú nové technológie v podobe elektromobilov a vozidiel s hybridným pohonom. Zánovných elektromobilov bolo na slovenskom sekundárnom trhu medziročne ponúkaných o 39,5 % viac, hybridov v roku 2022 pribudlo oproti predchádzajúcemu roku o 12,1 %. Výrazný pokles ponuky u zánovných jazdených áut zaznamenali predtým veľmi obľúbené vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn. Medziročne sa ich ponuka znížila o 33,2 %. Vyplýva to z pravidelnej analýzy sekundárneho automobilového trhu, ktorú vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

„Vlaňajší rok bol na začiatku ešte stále poznačený končiacou pandémiou Covidu a zároveň koncom februára priletela ekonomická „čierna labuť“ v podobe vojny na Ukrajine. To ešte prehĺbilo problémy v dodávateľských reťazcoch výrobcov automobilov. Preto nových áut v minulom roku pribúdalo na trhu len málo. Vzhľadom na nedostatok nových áut, pochopiteľne,  objavovalo sa aj menej zánovných vozidiel, čo vysvetľuje šestnásťpercentný prepad ponuky vozidiel v tomto segmente,“ hovorí  Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings, prevádzkovateľa sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna. Svoj trhový podiel si naopak zvyšovali alternatívne a nové technológie. „S ohľadom na súčasnú zelenú politiku v Európe sa automobilky snažia dostať na trh čo najväčšie množstvo vozidiel, ktoré sú čistejšie, aby sa ich flotilové emisie čo najviac blížili k stanoveným limitom. Pokiaľ si teda v minulom roku mohli automobilky vybrať, či z dostupných dielov vyrobia vozidlo so spaľovacím motorom alebo jeho čistejšiu alternatívu, potom nepochybne volili druhú možnosť. Zároveň o tento segment rastie záujem aj u zákazníkov, ktorí za súčasnej ekonomickej situácie hľadajú prevádzkovo lacnejšie vozidlá. To je aj dôvod poklesu záujmu o vozidlá na stlačený zemný plyn, ktorý bol v minulom roku enormne drahý,“ dodáva Vaněček.

Najinzerovanejšie zánovné vozidlá na slovenskom trhu v roku 2022
TOP 10 zánovných áutTOP 10 zánovných elektromobilovTOP 10 zánovných hybridov
1Škoda FabiaBMW i3Toyota Corolla
2Škoda OctaviaAudi e-tronToyota C-HR
3Kia CeedTesla Model 3Toyota RAV 4
4Hyundai i30Mercedes EQASuzuki SX4 S-Cross
5Škoda KaroqTesla Model YSuzuki Vitara
6VW GolfŠkoda EnyaqToyota Yaris
7Škoda SuperbRenault ZoeHyundai Tuscon
8Škoda ScalaVolkswagen ID.3Volvo XC60
9Škoda KodiaqMercedes EQCHyundai i30
10Hyundai Tuscon    Hyundai KonaFord Kuga

Najčastejšie ponúkaným modelom medzi zánovnými vozidlami bola v minulom roku Škoda Fabia vo veku 2,1 roka, s najčastejším nájazdom 25 000 km a strednou hodnotou ceny 14 800 eur. Pri elektromobiloch to bol BMW i3 vo veku 3,3 roka, s najčastejším nájazdom 36 090 km a mediánovou cenou 18 570 eur. Medzi hybridmi potom tradične vládla Toyota Corolla vo veku 2,1 roka, nájazdom 19 002 kilometrov a najčastejšou cenou 24 400 eur.