Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Výzva #CreateYourLight prináša možnosť, ako sa môžu všetci milovníci fotografie prepojiť a inšpirovať cez sociálne siete aj v čase karantény. Pod týmto hashtagom zdieľajú svoje fotografie profesionáli, influenceri, ale aj amatéri, ktorí sa vďaka tomuto projektu zároveň naučia rôzne tipy, ako svoje fotky zlepšiť. Témy sa striedajú, aktuálne to je PORTRÉT. O svoje rady sa podelila fotografka a ambasádorka Nikonu Lucie Drlíková, ktorá v čase karantény nafotila sériu autoportrétov…

Rozhodla som sa, že počas karantény každý týždeň vytvorím jeden autoportrét, ktorý vyjadruje moje emócie, stav mysle, alebo náladu. A keďže bývam sama, tak do úvahy pripadala len jediná modelka – ja. Takto vznikol môj úplne prvý autoportrét v živote… A po ňom pravidelne ďalšie,“ hovorí Lucie Drlíková, odkiaľ vzala nápad vymeniť fotenie pod vodou, ktoré kvôli pandémii koronavírusu musela prerušiť, za kreatívne autoportréty.

Vyvolajte emócie!

Fotografia by mala vyvolať predovšetkým emócie a vyvolať záujem divákov, platí to nielen pre portréty, ale aj iné žánre. „Moja tvorba má názvy Tichá prázdnota, Vtieravý strach, ale tiež Pohladenie, Sloboda duše… Vyjadrujú tak negatívne ako aj pozitívne pocity, dávam pomocou nich najavo poďakovanie aj samotu, skrátka rôzne emócie, ktoré môžu človeka prepadnúť v neľahkej dobe, keď sme boli uzatvorení pred svetom,“ vysvetľuje Lucie Drlíková, ktorá je známa aj tým, že si sama tvorí rôzne kostýmy, šaty a rekvizity. „Väčšinou sa to spúšťa tak, že niekde niečo vidím a v tej chvíli mi prebehne hlavou konkrétny obrázok,“ priznáva, ako sa k nej dostáva múza. Môžete sa dať inšpirovať a tiež sa pustiť do výroby vlastných originálnych doplnkov!

Pozadie by nemalo odvádzať pozornosť

Pozadie, ktoré dotvára celkový obrázok, by nemalo dominovať a odvádzať pozornosť od samotnej podstaty portrétu. „Moje portréty sú na čisto bielom, alebo jednoliatom farebnom pozadí,“ prezrádza Lucie Drlíková. Hľadajte preto predovšetkým jednoduchosť, bez zvýraznených línií alebo vzorov, a ak budete chcieť robiť portrét so zátiším, dávajte pozor na predmety „vyrastajúce z hlavy“, ale aj na to, aby kvôli príliš jasnému pozadiu nebol objekt preexponovaný. Potom je človek na fotke tmavý, v horšom prípade z neho ostane len silueta. Aby ste tento problém prekonali, vyklopte vstavaný blesk fotoaparátu, alebo použite korekciu expozície. V tomto prípade prídu menej skúseným fotografom vhod elektronické hľadáčiky bezzrkadloviek (napr. Nikon Z50, Z6 alebo Z7), ktoré zobrazujú obsah tak, ako bude vyzerať na výslednej fotografii a okrem toho ukazujú aj ďalšie dôležité informácie. „Typický príklad je reálny histogram (stĺpcový graf zobrazujúci počet jednotlivých jasov a tieňov na fotografii, pozn. redakcie). Fotograf tak získa ihneď presnú kontrolu nad expozíciou fotografie, čím de facto odpadnú nesprávne exponované snímky,“ hovorí Petr Lindner, odborník na fotografickú techniku.

V dobrom svetle

Už počas prvej výzvy #CreateYourLight sa fotografi z celého sveta zaoberali rôznymi možnosťami, ako sa dá pracovať s prirodzeným svetlom. A práve so svetlom je možné kúzliť aj pri vytváraní portrétov. Využívať možno rôzne modulované prirodzené svetlo, svetelné priezory, paprsky, protisvetlo, ale aj sviečky, čelovky alebo žiarovky. Hľadajte originálne svetelné možnosti!

Lichotivá kompozícia

Ak chcete, aby portrét pôsobil prirodzene, nechajte vybraného človeka, aby svoje telo otočil v uhle približne 45 stupňov smerom od vás a tvár natočil späť smerom na vás. Póza je lichotivejšia a opticky zoštíhľuje, to isté platí aj pre fotografovanie z mierneho nadhľadu. Dodržujte tiež pravidlo tretín a zlatého rezu: tvár v hľadáčiku umiestnite tak, aby ideálne zaplnila vrchnú tretinu fotografie a nemala príliš veľa prázdneho miesta nad sebou. Takisto umiestnenie očí v hornej tretine je vizuálne príťažlivejšie. Ak sa model nepozerá priamo do objektívu, ponechajte priestor v smere jeho pohľadu. Samozrejme, kreativite sa medze nekladú a preto skúšajte, testujte, pokojne sa vyberte proti prúdu. So svojimi výtvormi sa nezabudnite pochváliť na sociálnych sieťach s hashtagom #CreateYourLight, získate vďaka tomu cennú spätnú väzbu!

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.