Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spojila ich originálna startupová technológia Hilbi. Jej ekosystém vyhodnotí zdravotný stav a dá riešenie na mieru státisíce kilometrov od domova. Stačí len pripojenie na internet.

Startup sa predstavil na medzinárodnej konferencii Future of Health Summit 2019. Vytvorili ho Slováci a získali podporu dvoch stoviek renomovaných lekárov a spíkrov. Hilbi predstavuje decentralizovanú zdravotnú starostlivosť na základe umelej inteligencie globálneho rozmeru.

Umelá inteligencia sa učí na chatovej platforme za účasti pacienta a jeho lekára, dané poznatky porovnáva z množstvom zdravotných data setov, dát s inteligentných hodiniek a rôznych meračov až po meteo-gelolokačné dáta. Je unikátnym partnerom v trojici, pretože zbiera, klasifikuje a sprocesúva dáta pomocou super výkonných počitačov. Zapojení lekári ich  následne verifikujú, vyhodnocujú a nastavujú postupy. Konečným prijímateľom je daný pacient.

Dáta sú chránené 01Blockchain technológiou, ktorá zaručuje 100-percentnú anonymitu a bezpečnosť zdieľaných dát, ako aj maximálnu transparentnosť a distribúciu.

V dnešnej dobe o sebe zbierame dáta z rôznych zdrojov, ako napríklad inteligentné hodinky, a keď ochorieme, tak technológie, ktoré sú v čase tu a teraz, obchádzame, a ideme k lekárovi. Môže to byť inak, hovorí doktor a autor medzinárodne uznávaných publikácií Emmanuel Fombu, MD, MBA. Myslím si, že to, čo ľudia z Hilbi robia, je fantastické. Na správne určenie diagnózy nestačí len vymenovanie symptómov, ale aj geografické faktory, genetické predispozície a faktory, súvisiace so životným štýlom. To všetko sa za pomoci tejto technológie zaznamenáva a napomáha k skoršiemu a presnejšiemu určeniu diagnózy.

 Hilbi funguje ako chat medzi pacientom a jeho lekárom, medzi samotnými lekármi, až po komunitný chat, kde sa ďalší lekári pripájajú. Z toho všetkého sa umelá inteligencia nielen učí, ale snaží sa aplikovať poznatky k vznikajúcim symptómom okamžite, ako ich pacienti spomínajú. Analyzované dáta instantne zdieľa pacient s lekárom, čo vedie k včasnej diagnostike rôznych ochorení, a má častokrát výsledok záchrany ľudského života.

Výhodou je praktickosť a dostupnosť aplikácie v akomkoľvek smartphone či mobilnom zariadení.

Zdravotná starostlivosť sa zásadným spôsobom mení. Je čoraz menej doktorov, populácia starne, dopyt po informáciách silnie. Na internete si pacienti nachádzajú často nesprávne cesty. To chce Hilbi zmeniť. Je odpoveďou na dopyt po kvalitných, vysoko kvalifikovaných informáciách a bez poldňového vysedávania v čakárni u doktora. Mnohokrát sa tam navyše pacienti dozvedia to, čo už vedia. vysvetľuje MUDr. Ladislav Pásztor MSc, Hilbi Chief Executive Officer. “Umelá inteligencia má v medicíne jednoznačne svoju budúcnosť.

Projekt je v prvej testovacej fáze, na jeho vývoji sa podieľajú ľudia z 01People, odborníci z doktoronline.sk, medicínski špecialisti so zástupcami Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Priestor pre ďalších investorov bude čoskoro otvorený v podobe Early bird investícií na stránke www.hilbi.life

Patrik Kmeč, Hilbi Foundation by 01People: Je úžasné, že je v záujme nás všetkých urýchlenie liečebného procesu. Spätná väzba, ktorú sme získali na konferencii Future of Health Summit 2019 od odborníkov, ostatných startupov, veľkých firiem a farmaceutických spoločností je, že nás nevnímajú ako konkurenčnú platformu, ale chcú s nami spolupracovať. Našou ambíciou je za pomoci technológií a skúseností vytvoriť taký know-how, aby sa medicínska AI stala skutočnosťou a neostala iba na vybraných medicínskych centrách.

Značky: