Aké najdôležitejšie trendy z oblasti mobilných aplikácií môžeme očakávať v roku 2017? 

Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup mobilných aplikácií sa do roku 2020 vyšplhajú až na 166 miliárd dolárov. Spoločnosť Gartner zasa predpokladá, že v roku 2022 bude až 70% akýchkoľvek interakcií so softvérom v rámci firiem prebiehať prostredníctvom mobilných zariadení.

„Biznis cez smartfóny a tablety je rapídne rastúcim fenoménom a očakáva sa, že bude stále viac formovať podnikanie miliónov firiem. Keď sa pozrieme na rok 2017, vidíme, že mobilita sa stane určujúcim trendom. Nebudeme už hovoriť o technologickej inovácií, ale o každodennej rutine,“ predpovedá Agnes Vaľková zo spoločnosti Resco, ktorá sa špecializuje najmä na mobilné aplikácie.

Čo všetko teda môžeme v novom roku očakávať?

  1. Krátke videá zažívajú boom

V posledných mesiacoch sme svedkami toho, že Netflix sa stal prvou platformou schopnou konkurovať tradičným televíznym kanálom. Služba je tak typickým príkladom toho, ako inovátor dokáže narušiť etablované odvetvie, akým je televízia. Tento trend bude i naďalej rásť.

Neflix, a jemu podobní, ťažia najmä z rastúcej popularity videí krátkych foriem a možností zdieľať videá v živom vysielaní. Týka sa to aj YouTube, Facebooku a Snapchatu. Čas, ktorý strávia ľudia na YouTube rapídne rastie. V októbri to bol medziročny nárast o takmer polovicu. Budúcnosť by mala priať najmä aplikácii Snapchat, ktorá by mohla predbehnúť aj spomenutý Netlix.

  1. Rast významu aplikácií v „Business to Consumer“ komunikácii

Možnosť komunikovať so zákazníkmi prostredníctvom krátkych správ online robí firemnú konverzáciu oveľa efektívnejšiou. Vďaka veľkému počtu aplikácií, ktoré to umožňujú, napríklad Facebook Messenger, WhatsApp alebo rastúcej integrácií firemných facebookových stránok do firemnej komunikácie, sa stáva tento komunikačný kanál stále viac populárnejší, a postupne nahrádza doteraz používané individuálne firemné komunikačné nástroje.

  1. Nárast hlasového vyhľadávania

Postupne dochádza k nárastu využívania hlasových vyhľadávaní. V súčasnosti touto formou prebehne na zariadeniach Android 1,2 percenta interakcií. Toto číslo by malo v tomto roku vzrásť nad dve percentá.

  1. Dočasné aplikácie zmenia tvár biznisu

Dočasné aplikácie (Instant Apps) umožňujú používateľom prístup k nim cez Android bez potreby sťahovať ich na zariadenie.  Cestovateľské aplikácie alebo aplikácie na donášku jedla, tak zvýšia svoju hodnotu vďaka trendu zvanému „distributed discovery“. Týkať sa to bude i služieb v oblasti rezervácie hotelov, alebo služieb, ktoré nahrádzajú taxíky. Aplikácie, ktoré na tomto princípe fungujú sú napríklad: Google Maps, Google search, Google Now, alebo Google Assistant recommendations.

  1. Fenomén Pokémon Go pokračuje

Spoločnosť Niantic, ktorá stojí za myšlienkou Pokémon GO, prišla na trh s revolučnou hrou založenou princípe lokalizácie objektov. Predpokladá sa, že v roku 2017 uvidíme viacero podobných hier, ktoré budú využívať rozšírenú lokalizačnú realitu.

  1. Rozšírená realita v smartfónoch

Minulý rok sme videli hŕstku spoločností, ktoré začali používať rozšírenú realitu v ich firemných aplikáciách. Predpokladáme, že v tomto roku bude tento trend ešte viac silnieť a dočkáme sa v tejto oblasti nových experimentov.

  1. Nové zariadenia virtuálnej reality

Virtuálna realita predstavuje možnosť, ako si pozerať videá v 360 stupňovom rozhraní. Dá sa to využiť napríklad v televíznych zábavných reláciách, videohrách a podobne. V roku 2017 sa dočkáme uvedenia nových zariadení na trh. Samsung Gear VR napríklad pravdepodobne úspešne prekoná predchádzajúce pokusy, ako napríklad Oculus alebo HTC Vive.

  1. Nástup zariadení zameraných na oči

Tento rok očakávame presun pozornosti výrobcov zariadení a vlastníkov platforiem zo smart hodiniek k smart okuliarom. Či už pôjde o zariadenia fungujúce na princípe kamery – Snap Spectacles, alebo o platformy využívajúce rozšírenú realitu ako napríklad Microsoft HoloLens.

  1. Konsolidácia aplikácií sa presúva stále viac na západ

Trh západného sveta stále rastie a pomaly dobieha ázijské technologicky veľmi pokrokové krajiny. Tak ako sme to mohli vidieť v posledných pár rokoch v Ázii, už aj Európa či Amerika zažíva obrovský boom startupov s aplikáciami, ktoré dokážu na trhu zotrvať dlhodobo. Aplikácie, ktoré nahrádzajú taxi alebo doručovacie aplikácie si postupne získavajú dôveru investorov a priazeň stále viac nových užívateľov.

  1. Záujem o hlasových sprievodcov v domácnosti

Nie, už to nie len futuristická vízia. Dôkazom toho je aplikácia Amazon Echo, ktorá funguje ako hlasový sprievodca. Nedávno uviedol na trh svoj produkt i Google – pod názvom Google Home.