Hoci je školský rok v plnom prúde, pripravili sme výber mobilných aplikácií, ktoré sa vám môžu zísť počas najbližších mesiacov – a to aj v prípade, že už do školy nechodíte.

iSchool

iSchool je prehľadne spracovaný školský diár, ktorý obsahuje všetky potrebné funkcie. Môžete si vytvoriť rozvrh hodín a k jednotlivým predmetom si značiť poznámky, kontaktné údaje na učiteľa alebo si priradiť učebnicu v PDF formáte.

Aplikácia je následne rozdelená do niekoľkých sekcií, takže máte okamžitý prehľad o aktuálnom dni, vašich domácich úlohách, poznámkach a známkach. Všetky tieto informácie je potrebné si manuálne vyplniť, avšak po úvodnom vytvorení rozvrhu je práca s aplikáciou skutočne pohodlná a intuitívna.

iSchool umožňuje aj synchronizáciu dát cez cloud, nastavenie upozornení a prikladanie obrázkov a audiosúborov. Aplikácia je v angličtine, čo môže byť pre niekoho obmedzením. Aj napriek tomu ju však odporúčame vyskúšať a zoznámiť sa s ňou.

Periodická Tabuľka 2019 – Chémia

Táto aplikácia ponúka moderné a pekné zobrazenie periodickej tabuľky prvkov. Dizajn aplikácie je špičkový a je hlavným lákadlom. K dispozícii sú detailné informácie o jednotlivých prvkoch a hoci je aplikácia lokalizovaná do slovenčiny, niektoré texty s popisom prvkov sú v angličtine.

Periodická Tabuľka 2019 – Chémia ponúka aj funkciu vyhľadávania či zoradenia prvkov podľa parametrov, ako je atómová hmotnosť, polomer alebo elektronegativita. Medzi funkciami nájdete aj množstvo ďalších nástrojov, niektoré z nich vyžadujú zakúpenie platenej verzie aplikácie. Bohatý základ však môžete využívať zadarmo.

HiPER Scientific Calculator

Smartfóny obsahujú zabudovanú kalkulačku, avšak tá obvykle postačuje iba na základné úkony. HiPER Scientific Calculator je aplikácia, ktorú ocenia náročnejší používatelia. Ide o vedeckú kalkulačku, ktorá podporuje symbolickú algebru, integrály a aj komplexné čísla. K dispozícii sú detailné informácie o každom výpočte a používateľské rozhranie, ktoré vyzerá ako tradičná vedecká kalkulačka. Ak teda hľadáte pokročilé funkcie na matematické a vedecké výpočty, v tejto aplikácii ich nájdete.

Microsoft Office Lens

Microsoft Office Lens je vreckový skener, ktorý môžete využiť na fotenie tabule, skenovanie dokumentov, vizitiek a fotografií. Aplikácia je na každý účel optimalizovaná a automaticky spracuje odfotený obrázok. Ten sa oreže a vy doň následne môžete vkladať poznámky alebo si zvýrazňovať veci.

Odfotený dokument môžete následne uložiť do galérie vo vašom telefóne, ale aj do poznámky cez OneNote, prípadne si vytvoriť jeho kópiu v cloudovom úložisku OneDrive. Tiež si môžete vytvoriť editovateľný OCR dokument vo Worde.

Ruler

Ruler je v jadre veľmi jednoduchá aplikácia, avšak často môže byť užitočná. Dôvod je ten, že displeje dnešných smartfónov sú čoraz väčšie a táto aplikácia ich premení na plochu, ktorá funguje ako pravítko. Veľmi jednoducho si tak môžete odmerať veľkosť žiadaného objektu a nemusíte zisťovať, kam ste odložili štandardné pravítko – telefón máte skoro vždy pri sebe. V prípade smartfónu Huawei P30 Pro, ktorý má takmer 6,5-palcový displej, sú rozmery displeja a teda aj pravítka 14,47 × 6,90 cm. K dispozícii sú tiež praktické pomocné čiary.

OneNote

OneNote je poznámkový blok od Microsoftu. Je súčasťou systému Windows 10 a môžete ho používať aj na mobilných zariadeniach. Všetky poznámky sa automaticky synchronizujú cez vaše Microsoft konto, čo uľahčuje prácu na rôznych zariadeniach. OneNote pre Android tiež obsahuje sekciu Rýchle poznámky, do ktorej sa synchronizujú poznámky z Rýchlych poznámok vo Windows 10 – je to systémová funkcia.

Aplikáciu OneNote preto považujeme za najpohodlnejší spôsob, ako si synchronizovať poznámky medzi počítačom a mobilným zariadením. Aplikácia pritom ponúka bohaté možnosti formátovania poznámok, kreslenia, prikladania multimédií a hlasových poznámok, odrážok, odkazov a tiež aj pokročilú organizáciu poznámok do zošitov. Nechýba ani jednoduché zdieľanie s inými používateľmi.

Integráciu Rýchlych poznámok oceňujeme z toho hľadiska, že táto sekcia je ideálna na rýchle poznačenie niečoho, čo nepotrebujete organizovať a pravdepodobne to neskôr vymažete. V tomto smere teda predstavuje OneNote skutočne komplexné riešenie. V praxi to môže fungovať tak, že si vytvoríte poznámkové bloky pre jednotlivé školské predmety a tam si budete uchovávať všetky potrebné informácie.

Mimo: Nauč sa kódovať

V obchodoch s aplikáciami nájdete niekoľko služieb, ktoré sú zamerané na to, aby vás naučili programovať. Do tohto výberu sme vybrali jednu z nich, aplikáciu Mimo.

Tá je dostupná zadarmo, avšak v bezplatnej verzii ponúka iba málo obsahu. Reálne teda zistíte, ako aplikácia vyzerá, ako funguje a aké lekcie ponúka. Pokiaľ to však budete myslieť so vzdelávaním vážne, bude potrebné si Mimo predplatiť. Predplatné stojí tradične 9,99 eura mesačne, počas prvého roka sa dá získať výhodné predplatné za poplatok 30 eur na rok. Toto predplatné stojí za zváženie.

Mimo obsahuje viacero kurzov, ktoré sú rozdelené podľa kategórií, ako je vývoj mobilných aplikácií, webových stránok, kybernetická bezpečnosť a programovacie jazyky. Jednotlivé lekcie sú prezentované zrozumiteľne, podmienkou je však dobrá znalosť anglického jazyka.

Mimo je navrhnutý tak, aby naučil kódovať aj úplných začiatočníkov, takže ak sa chcete začať venovať programovaniu, predplatné na prvý rok určite stojí za skúšku.

Google Arts & Culture

Táto aplikácia nepatrí medzi služby, ktoré budete používať dennodenne. Ide však o užitočnú pomôcku, ktorá môže pomôcť pri študovaní. Google Arts & Culture totiž obsahuje bohatú databázu umelcov a ich tvorby, médií, miest a historických osobností. Z jedného miesta si tak môžete pozrieť diela známych umelcov alebo fotografie zo života osobností, ktoré mali v minulosti menší alebo väčší dopad na svet okolo nás a rozšíriť si tak materiály, ktoré nájdete v učebnici.

Google Arts & Culture tiež obsahuje virtuálnu prehliadku múzeí a známych budov a iných objektov na celom svete. K dispozícii je aj verzia pre virtuálnu realitu a atraktívne články zo sveta, ktoré si môžete vďaka zabudovanej funkcii Prekladač Google prečítať aj v slovenčine.

Beelinguapp

Cudzie jazyky môžete zdokonaľovať viacerými spôsobmi. Jedným z nich je aplikácia Beelinguapp, ktorá vám umožní čítať a počúvať knihy v dvoch jazykoch vedľa seba. Takýto spôsob učenia môže byť vhodný na obohatenie slovnej zásoby alebo na pochopenie stavby viet.

Beelinguapp obsahuje 13 jazykov, pričom vždy je potrebné zvoliť si váš materský jazyk a jazyk, ktorý sa chcete učiť. Slovenčinu ani češtinu v ponuke nenájdete, my sme si teda nastavili ako materský jazyk angličtinu a tú sme použili ako základ na učenie sa ďalších jazykov.

Flashcards maker: learn languages and vocabulary

Ďalším spôsobom učenia sa cudzieho jazyka môžu byť pomocné kartičky, ktoré sú určené na precvičovanie a zlepšovanie slovnej zásoby. Takouto aplikáciou je napr. Flashcards maker: learn languages and vocabulary, ktorá obsahuje niekoľko kategórií vopred pripravených slov. Zároveň si môžete importovať alebo vytvoriť svoje vlastné kartičky.

Flashcards maker je k dispozícii v bezplatnej a prémiovej verzii. Medzi platené funkcie patrí nočný režim či preklady bez obmedzení a tiež aj detailná štatistika.

Blinkist

Blinkist nie je aplikácia, ktorú by ste používali ako súčasť bežného štúdia. Je to však aplikácia, ktorú vám odporúčame, aby ste si nainštalovali, a to bez ohľadu na to, či ste v študentskom veku alebo nie.

Blinkist sa totiž špecializuje na knihy literatúry faktu a z každej knihy v databáze pripravuje približne 15-minútový sumár tých najdôležitejších informácií. V ponuke služby je ako 3000 kníh. Blinkist môžete používať vo forme bezplatného alebo prémiového členstva. V prípade verzie zadarmo dostanete každý deň jednu náhodne vybranú knihu.

My v redakcii používame Blinkist práve v tejto verzii zadarmo a čítaniu dennej knihy zadarmo venujeme 15 minút počas cestovania MHD. Aplikáciu používame už viac ako rok a oceňujeme vysokú variabilitu kníh – v službe nájdete všetko od motivačných knižiek, literatúry, ktorá je zameraná na sebarozvoj až po historické knihy, ktoré informujú o dôležitých udalostiach z minulosti alebo prinášajú pohľad na život známych osôb.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit