Prinášame ďalšie zážitky z našich ciest. Tentoraz v neobvyklom ženskom podaní a vo forme postrehov a zamyslení.

1. V Dubaji sú na letisku hneď vedľa WC modlitebné miestnosti pre moslimské ženy. Cikať sa tam nechodí, ale vedľa!

2. V metre sú rozdelené vagóny pre ženy a mužov. Bolo nám celý deň divné, prečo nevidíme žiadnu ženu. Až potom, keď sme ich podvečer videli až moc, jedna žena Romanovi vysvetlila, aby si prešiel ďalej, „toto je vagón pre ženy„. A ak by ho tam niekto načapal, pokuta 100 chechtákov = cca 26 EUR.

dubaj_6

Nástupište metra. Automatizované vlaky jazdia bez vodiča

3. Kúpajúcich sa moslimov v šatách vyháňa Security z mora. Ale turistky v tangáčoch sú viac ako vítané.

hdr

Pláž Jumeirah, ťavy a mrakodrapy

4. Ak vyjdete z nákupného centra zlým východom spravíte si 20 minútovú prechádzku nočným Dubajom. Tiež sa všade nachádzajú len muži.

5. Všade je nastavená klíma na 16 stupňov. Už chápeme, ako to tu všetci vydržia v dlhých rukávoch a nohávoch! Máme tajnú konšpiračnú teóriu, že chcú takto prinútiť turistky, aby sa viac obliekali.

6. V nákupných centrách je zakázané bozkávať sa a evidentne aj držať za ruku. Ale hummus robia vynikajúci.

V Dubaji by ste nemali otvorene prezentovať náklonnosť k svojej polovičke. Plavba loďkou je však romantická

V Dubaji by ste sa nemali verejne bozkávať a možno ani držať za ruky. Plavba loďkou je však aj napriek tomu romantická

7. Záhada, prečo si moslimské ženy kupujú sexi oblečenie, aj keď sú zababušené od hlavy až po päty v neforemnom vreci nám bola objasnená. Musia vyzerať sexi pre svojich mužov. Čo však nechápeme je, prečo si takto doobliekané ženy (pozn. vidieť im len oči!) robia selfie?

8. Ako sa zjednáva na trhoch? Jednoducho. Dotyčný Mohamed vás presvedčí, že ste jeho priatelia a dá vám priateľskú cenu. Potom, čo si kúpite kari, čaj a cukrovinky, Vám povie sumu 275 chechtákov (cca 63 EUR). Nakoľko máte v peňaženke len 125, zoberie Vám ich, vyhodí jednu cukrovinku a vy odchádzate so zmiešaným pocitom. Ale keď na izbe zistite, že v druhom balení sladkostí pobehuje divný hmyz, ani vám nie je ľúto nad tou „zľavou“ a rozmýšľate, či uznávajú reklamácie. Na internete si následne prečítate (nikdy nepodceňujte silu TripAdvisoru), že na trhoch sa musíte hádať, až dokedy nedohodnete 60% zľavu z pôvodnej ceny.

dubaj_2

Stará časť Dubaja. Trh s korením, kde na vás číha Mohamed

9. Ak si už naozaj nič nechcete kúpiť u uja v koreninách, ujo sa uistí, či sme manželia alebo aspoň frajeri a ak áno, začne Romanovi ponúkať korenie, po ktorom bude mať svoje „mužstvo“ ako Burj Khalifu. Je jedno, či ste Arab, Rus, Američan alebo Slovák. Isté zaváhanie v Romanových očiach bolo vidno.

dubaj_4

Burj Khalifa. O účinkoch neznámeho korenia stále pochybujeme 🙂

10. Rýchlokurz slovenčiny. Dzien dobry je po polsky. Dobrý deň je po slovensky. A to je bardzo kurwa rozdiel.

11. Niet nad to počuť ľubozvučnú slovenčinu v Dubai mall: „To je dobrý o*eb, keď jedna fotka stoji viac ako vstup pre dvoch.“ – povedala žena v modrých šatách.

dubaj_7

Akvárium v obchodnom dome. Nič extra, v tom ďalšom majú zjazdovku a lyžiarsky vlek

12. Pokiaľ chcete zážitok s tučniakmi (tými zvieratami), zaplatíte 150 chechtákov za vstup (37,5 EUR). Okrem toho si musíte prenajať skrinku za 25 chechtákov (6 EUR) – či chcete alebo nie. Keď už dôjde k samotnému stretnutiu, tučniaka môžete chytiť, pohladkať a dokonca aj pobozkať! Všetko za neutíchajúceho cvakania fotoaparátu. Parkrát vás teta vyzve, aby ste sa pozreli do objektívu. Dáte úsmev číslo štyri a chcete sa ešte chvíľku z blízka vynadívať na to stvorenie, ktoré práve žije v krajine s priemernou vonkajšou teplotou 40 stupňov (nebojte sa, vnútri to ma dobre vychladené). Po druhom upozornení, že sa nepozeráme do objektívu zisťujeme, že sme evidentne nepochopili koncept toho všetkého. Fotku za 120 chechtákov (30 EUR) si však kúpime, veď kedy inokedy budeme mať opäť takú príležitosť. Mimochodom, všetky peniaze samozrejme, určite, na 100%, idú do nadácie na záchranu týchto tvorov. Preto ich dali tak blízko k ich prirodzenému domovu, ako to len šlo.

dubaj_5

Fotka za 30 EUR. No nekúp to 🙂

13. Zaujímalo by nás, ako vznikol nápad postaviť lyžiarske stredisko uprostred púšte. Resp. predstavujeme si to ako ironickú poznámku pri pive: „no určite, tak postavme rovno SKI park a ako bonus tu budú pobehovať tučniaci!„. A Šejk X odpovie: „ale to nie je vôbec zlý nápad„.

14. Prekvapivý fakt. Na prechode vám zastaví auto skôr ako v našom hlavnom meste.

Ak pôjdete do Dubaja, tancujúcu fontánu pri Burj Khalife nevynechajte. Je to najlepšia bezplatná atrakcia

Ak pôjdete do Dubaja, tancujúcu fontánu pri Burj Khalife nevynechajte. Je to najlepšia bezplatná atrakcia

15. Ak si kúpite jeden večer jedlo za 80 chechtákov (20 EUR), neznamená to, že si ho na druhý večer kúpite v tej istej reštaurácii za rovnaké peniaze. Môže v tom čase prebiehať „modernizácia“ prevádzky a výsledný účet bude o 33% vyšší ako v predchádzajúci deň.

16. Ak druhýkrát začujete slovenčinu v cudzine, zistíte, že sa rozoberá politika a úplatkárstvo našej krásnej vlasti. Ach, tí turisti.

V Dubaji si kúpite takmer všetko. Aj takýto šach s tematikou Hviezdnych vojen

V Dubaji si kúpite takmer všetko. Aj takýto šach s tematikou Hviezdnych vojen

Značky: