Novela zákona o horskej službe zavádza od polovice novembra povinnosť pre deti do 15 rokov nosiť pri lyžovaní či snowboarde prilbu. V prípade úrazu hlavy jazda bez prilby neovplyvní výšku plnenia, napriek tomu poisťovňa  odporúča prilbu nosiť, pretože podľa štatistík dokáže zabrániť úrazom hlavy až v 60% prípadoch.

Medzi najčastejšie zimné športy detí patria lyžovanie, snowboard, sánkovanie, bobovanie a jazda na klzákoch. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) predstavujú zranenia hlavy vo vekovej kategórii do 19 rokov až 40%. Alarmujúce je, že Slovensko má o 100% viac úrazov hlavy ako je svetový priemer.

Jazda bez prilby výšku plnenia neovplyvní

Podľa novely zákona o horskej službe budú deti do pätnásť rokov už túto lyžiarsku sezónu nosiť na svahoch povinne lyžiarske prilby. Aj keď za jazdu dieťaťa bez prilby nehrozí žiadna finančná sankcia, poisťovňa pripomína, aby rodičia nariadenie rešpektovali a deti bez prilby na svah nepúšťali. Podľa štatistík NCZI sú totiž najohrozenejšou skupinou pri úrazoch hlavy práve deti do 6 rokov, pričom takmer trikrát väčšie riziko úrazu je u chlapcov ako u dievčat. Odborné analýzy Občianskeho združenia Chráňme naše deti dokazujú, že ochranná prilba dokáže zabrániť úrazom hlavy až v 60% prípadoch.

Podľa riaditeľa oddelenia poistenia osôb UNIQA poisťovne Tomáša Ogrodníka poisťovňa poskytne plnenie v plnom rozsahu aj v prípade, ak by dieťa prilbu na svahu nemalo a utrpelo by úraz. „Aj v prípade, že by poistené dieťa dokázateľne jazdilo bez prilby a utrpelo by úraz hlavy, na poistné plnenie to vplyv mať nebude. Napriek tomu je veľmi dôležité, aby rodičia deti bez prilby na svah nepúšťali. Stanoviská lekárov totiž jasne hovoria, že ochranná prilba dokáže zabrániť úrazom hlavy či vážnejšiemu otrasu mozgu,“ hovorí T. Ogrodník.

Veronika Velez – Zuzulová:  „Bez prilby by som na svah nevyšla.“

Novela zákona o horskej službe nariaďuje povinnosť nosiť prilby len pre deti, dospelých sa táto povinnosť netýka. Najmä na Slovensku je preto stále vidieť na horách veľa lyžiarov, ktorí jazdia bez prilby. Následky pádu a úrazu hlavy na zjazdovke môžu byť  často tragické. Aj naša najúspešnejšia lyžiarka Veronika Velez – Zuzulová preto odporúča všetkým vymeniť čiapky za prilby: „Ja sama sa už na zjazdovku nevyberiem bez prilby. Cítim sa taká neistá, keď ju nemám na hlave. Každý lyžiar by ju mal mať, pretože veľakrát mu to môže zachrániť život.“

Pri lyžovačke v zahraničí nezabudnite na cestovné poistenie

Lyžiarska sezóna sa začne už čoskoro. Slováci už dávno nelyžujú iba na domácich tatranských zjazdovkách, ale stále častejšie vyhľadávajú zahraničné strediská Alpách. Kým pri lyžovačke na Slovensku si môžete vystačiť so zdravotným poistením, ktoré Vám kryje náklady na ošetrenie všetkých úrazov na zjazdovke, pri lyžovačke v zahraničí je správne nastavené cestovné poistenie nevyhnutnosť.

Tomáš Ogrodník z UNIQA poisťovne radí:

  • Pri lyžovačke na Slovensku máte väčšinu úrazov, ktoré sa stali na oficiálnej zjazdovke, hradených z povinného zdravotného poistenia.
  • Ak v horskej oblasti na Slovensku vyhľadávate náročnejší terén, mali by ste si poistiť aspoň zásah horskej služby v rámci Poistenia zásahov HZS. V prípade, že by ste potrebovali pomoc HZS, nemalé náklady spojené s technickou časťou zásahu musí nepoistený lyžiar uhradiť sám.
  • V prípade, že idete lyžovať do zahraničia, cestovné poistenie je nevyhnutné. V zahraničí Vám preplatí liečebné náklady, ak by ste sa zranili.
  • Európsky zdravotný preukaz Vám nestačí, pretože hradí len zdravotnú starostlivosť vo verejných zdravotníckych zariadeniach a v rozsahu, ktorý je štandard pre danú krajinu. To znamená, že za čo doplácajú domáci, budete doplácať aj Vy. V zahraničí je navyše bežným javom, že mnohé zdravotnícke zariadenia sú súkromné a preto Európsky zdravotný preukaz neakceptujú.
  • Ak si v rámci cestovného poistenia pripoistíte úraz, pokryje Vám náklady za trvalé následky. Pripoistenie batožiny Vám zasa pokryje napr. ukradnuté lyže (ak boli ukradnuté z uzamknutého priestoru a max 700 EUR za jeden kus batožiny).
  • Pri lyžovačke v zahraničí určite nezabudnite na poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré kryje škody na zdraví, živote či majetku, ktoré ste spôsobili na svahu inej osobe.
  • Nezabúdajte, že napr. v Rakúsku či Taliansku už dlho platí pre deti povinnosť nosiť lyžiarsku prilbu.

Značky: