V dnešnej dobe je už v podstate úplne jedno, či používateľ prišiel o svoje dáta z notebooku, tabletu, smartfónu alebo PC.

Všetky tieto zariadenia disponujú tak veľkou vnútornou pamäťou, že pokiaľ naozaj príde ku strate, poškodeniu alebo odcudzeniu používateľských údajov (súkromných, pracovných), škody bývajú častokrát obrovské.

Našťastie na každú chorobu je liek a to platí aj v prípade ochrany súborov, formou zálohovania. Týmto spôsobom sa viete spätne dostať ku svojim mailom, fotkám, pracovným dokumentom a napríklad aj videám. Veľa používateľov má svoje súbory uložené často iba v počítači. Obnova súborov pri poškodení disku alebo nešikovnom používateľskom zásahu nie je častokrát možná, a ak je, ich záchrana je veľmi drahá.

Optické média (CD, DVD)

Výhodou zálohovania dát na optické disky je ich nízka obstarávacia cena. Na trhu je dostupných veľa značiek rôznej kvality, preto je najlepšie, ak siahnete po overených výrobcoch, ktorí zaručia najvyššiu možnú kvalitu.

Nevýhodou zálohy na CD alebo DVD je okrem malej kapacity (delenie väčšej zálohy na viac diskov) aj relatívne nízka životnosť. Niektorí výrobcovia deklarujú, že záloha vydrží bez problémov desiatky rokov, ale štandardne sa po takomto období už nemôžeme spoliehať na jej neskoršie používanie, pretože nie je neobvyklé, že prehrávač nedokáže disk prečítať dokonca aj oveľa skôr.

thumbs-up-icon

Výhody

  • Cena

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Vysoká náchylnosť na poškodenie

FLASH-ky a pamäťové karty

Je možné, že týchto médií máte doma a v práci niekoľko. Či na kľúčoch, v batohu alebo vo vrecku. Cena dlhodobo klesá, pričom kapacita stúpa a to veľa používateľov teší. Menej pozitívne je to, že ani tento typ nie je vhodný pre dlhodobú zálohu.

Dáta sa z flash pamäte môžu stratiť v priebehu sekundy, k čomu stačí trocha statickej elektriny alebo pripojenie k infikovanému zariadeniu. Najčastejšou príčinou straty dát na USB kľúčoch a pamäťových kartách však býva ich fyzická strata.

thumbs-up-icon

Výhody

  • Cena, rýchlosť, univerzálne rozhranie

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Riziko straty

Externé pevné disky

Cena externých diskov sa každý rok znižuje, pričom ich kapacita rastie. Výhodou tejto varianty zálohovania je dobrý pomer ceny a kapacity úložiska. Pre bezpečné a dlhodobé zálohovanie dát nemôžeme ani tento spôsob odporučiť, kvôli zvýšenému riziku poškodenia. Obnova dát z takto poškodeného disku sa môže vyšplhať do astronomických hodnôt.

thumbs-up-icon

Výhody

  • Kapacita úložiska, rýchlosť čítania a zápisu

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Možnosť mechanického poškodenia

Moderné zálohovanie na NAS

NAS (Network Attached Storage) je v podstate veľmi jednoduché zariadenie s niekoľkými pevnými diskami, na ktoré môžu svoje dáta ukladať všetci používatelia, ktorí majú k tomuto „počítaču“ prístup.

Profesionálne NAS servery majú v sebe aj niekoľko desiatok pevných diskov spojených dohromady. V domácich podmienkach postačia napríklad aj 2 pevné disky, ktoré sa môžu navzájom zálohovať. NAS sa pripája na sieť a funguje ako úložisko dát, ku ktorému máte možnosť sa dostať odkiaľkoľvek. O tom, aké má NASka výhody v porovnaní s USB kľúčom, sme hovorili s Jankou Chytráčkovou z firmy Synology (video nižšie).

Vo videu sa dozviete prečo používať NAS a aké má výhody aj v porovnaní s bezplatnými úložiskami dát na internete. Tiež sme sa rozprávali aj o aplikáciách napr. na ukladanie a vyhľadávanie fotiek priamo z mobilného telefónu.

Vzdialené servery

Najpokročilejšou metódou zálohovanie dát je využitie profesionálneho cloud computingu, teda záloha na vzdialené servery. Je to služba, ktorá je poskytovaná na internete väčšinou za poplatok. V princípe ide o nahrávanie dát na vzdialený počítač, ktorý sa nachádza mimo našej domácej siete. Najväčšou výhodou je bezpečnosť.

Výhodou tejto formy zálohovania je ochrana dát, pričom ich strata je nepravdepodobná, pretože sú v dátovom centre mnohonásobne zálohované zrkadlením, na niekoľkých rôznych miestach. Dáta sa ešte pred odoslaním zašifrujú. Zašifrovaný je aj samotný prenos dát na server, takže ich zachytenie je nemožné.

Zálohovanie môže prebiehať automaticky bez potreby účasti používateľa. V podstate stačí iba prvotné nastavenie pravidiel, čo a kedy chcete zálohovať, a už sa nemusíte takmer o nič starať. Doba zálohovania síce prirodzene záleží na rýchlosti internetového pripojenia. Najväčšou výhodou je pohodlná obnova dát odkiaľkoľvek, kde máte prístup do internetu.

thumbs-up-icon

Výhody

  • Intuitívne používanie, ochrana osobných údajov, obnova dát,

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Rýchlosť prenosu závislá na rýchlosti pripojenia

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.