Telefón bude čoskoro fungovať ako 3D skener. 

3D fotografia v mobilných zariadeniach už existuje. Využíva sa pritom technológia Intel RealSense Technology a v podstate ide o dve kamery, ktoré snímajú obraz priestorovo. Máte tak informáciu o hĺbke obrazu, môžete zistiť rozmery objektu na fotografii a je to základ nového spôsobu ovládania počítača napr. gestami rúk.  Snímač pre RealSense technológiu sa pritom zmestil do tenučkého tabletu od firmy Dell. Veľmi peknú prezentáciu možností technológie RealSense bolo možné vidieť na tohtoročnom CESe počas prednášky Briana Krzanicha z Intelu.

Zdá sa, že táto technológia zaujíma aj ostatné firmy. Spoločnosť Caltech uviedla 3D skener, ktorý je lacný a dostatočne malý na to, aby sa dostal do mobilných telefónov. Navyše, toto riešenie môže byť aj pomerne lacné a nasnímané objekty sú presné. Základom je kremíkový čip nazývaný Nanophotonic Coherent Imager (NCI), ktorý plošne zaberá len milimeter štvorcový. S využitím laserového lúča sníma výšku, šírku a hĺbku objektu. Technológia ďalej spracováva tieto informácie a vytvorí presný 3D sken objektu.

V tejto chvíli dokáže prototyp od firmy Caltech snímať len menšie objekt ako je napr. minca. Firma však sľubuje rozšírenie tak, že tento snímač bude možné použiť napr. pri autonómnych autách alebo v robotike. Viac o snímači nájdete na firemnej stránke.

Zdroj: Caltech

Zdroj titulného obrázku: Ali Hajimiri/Caltech

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.