Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Máme tu leto, obdobie dovoleniek, kedy sú ľudia často dlhšie preč z domu. Na jednej strane príjemná predstava oddychu pri mori či na horách, na strane druhej ale netreba zabúdať na to, že odchádzate z domu na dlhší čas, čo je zase veľkým lákadlom pre zlodejov.

Podľa štatistík polície počet krádeží vlámaním (do domov, bytov, rekreačných chát a iných objektov) každoročne počas mesiacov jún až september síce klesá, no škody sa aj napriek tomu pohybujú v miliónoch eur.

Ako teda zabezpečiť naše bývanie pred tým, aby nás niekto vykradol? Prinášame vám pár tipov a rád, ktoré by vám mohli pomôcť, aby ste si užili dovolenku bez obáv a starostí.

  1. Nemusí každý vedieť, že niekam cestujete

Zbytočne nerozkrikujte, že idete na dva týždne do Chorvátska. Stačí, ak to vedia vaši blízki a niektorí susedia. Nikdy neviete, komu môžete dôverovať a kto by vás mohol nepríjemne prekvapiť.

  1. Plná schránka dáva zlodejom zelenú

Poproste susedov alebo blízkych, aby vám pravidelne vyberali vašu schránku. Ak ju máte plnú, znamená to, že ste neboli dlhý čas doma. Zlodeja tak lákate, aby váš dom začal minimálne sledovať. K vlámaniu už nemá ďaleko.

  1. Občasná návšteva vôbec nie je na škodu

Ten, kto vám bude vyberať schránku, by mohol občas nahliadnuť do domu, zapnúť sem-tam svetlo, či televíziu, popolievať kvety. Jednoducho ide o to, aby v dome bola aspoň ako taká aktivita, ktorá môže už pripravujúceho sa lupiča odradiť. Akonáhle totiž uvidí, že v dome sa niekto nachádza, zneistí ho to a svoje ďalšie konanie si veľmi dobre premyslí. Psychológia v tomto prípade zohráva dôležitú rolu.

  1. Otvorený balkón je lákadlom i na treťom poschodí

Veľa zlodejov čaká na leto aj kvôli počasiu. Čím je vonku viac horúco, tým viac máme doma pootvárané okná a balkóny. Aj keď možno bývate na druhom, či treťom poschodí, zlodeji sú dnes vynaliezaví a s vidinou zárobku sú ochotní podstúpiť aj takéto riziko. Nezabudnite preto pred odchodom na dovolenku skontrolovať, či ste poriadne zatvorili všetky okná a dvere, balkónové i tie vchodové.

  1. Dobrá technika nikdy nie je zlá

V dnešnej technologicky vyspelej dobe existujú rôzne zariadenia, ktoré vám pomôžu s ochranou vášho obydlia. Medzi tie najlacnejšie možnosti patria elektrické prístroje, pomocou ktorých nastavíte automatické osvetlenie či časované zapnutie televízora. Jednoduché, no pre zlodeja psychologicky veľmi účinné.

K tým drahším patria alarmy a kamery, ktoré sú napojené na bezpečnostnú službu. V takom prípade môžete byť úplne pokojný, pretože ak sa do objektu niekto dostane, bezpečnostná služba vyšle na miesto ihneď hliadku a tá okamžite všetko preverí.

  1. Nezabudnite sa poistiť

Akékoľvek negatívne prekvapenie po návrate z dovolenky je nepríjemné. „Je dobré, ak je človek poistený, či už kvôli nehode akou môže byť napríklad vytopenie susedov alebo aj kvôli zlodejom. Keď už by k takému nešťastnému scenáru došlo, poisťovňa vám poskytne asistenčné služby a pomôže vám zmierniť škody,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová.

Priemerná škoda pri vlámaní sa pohybuje na úrovni 2-3 tisíc eur. Len výmena zámku na dverách stojí približne 100 eur, v prípade, že budete musieť vymeniť celé dvere, suma bude stúpať. Rovnako je to aj pri rozbitých oknách či poškodených balkónových dverách. Poistenie domu či bytu pritom nie je vôbec drahá záležitosť. Napríklad za poistku na dom s rozlohou 100 metrov štvorcových v stredne veľkom meste pri poistnej sume 100 tisíc eur zaplatíte ročne približne 80 eur. Dobrá poistka síce zlodejom nezabráni vás vykradnúť, no keď už nezaberú žiadne z vyššie spomínaných opatrení a zlodejom sa to skutočne podarí, aspoň vám poisťovňa pomôže pri minimalizovaní strát.

Značky: