Stretli ste sa už s pojmom inteligentná domácnosť?
Na stránkach magazínu TOUCHIT sa tejto téme venujeme pomerne často, a to aj napriek tomu, že na Slovensku existuje iba zopár lastovičiek. Rok 2017 však bude v tomto smere zlomový. Telekom uviedol na trh svoju službu Magenta SmartHome.
Vďaka tejto službe môže získať inteligentnú domácnosť prakticky každý záujemca. Telekom sa snaží odbúrať najčastejšie prekážky, ako sú vysoké vstupné náklady, nutnosť mať technické znalosti a prehľad na trhu a Magentu SmartHome ušil na mieru bežnému používateľovi. Túto službu teda môžete získať rovnako jednoducho, ako keby ste si objednávali nové internetové pripojenie alebo digitálnu televíziu.
Čo je inteligentná domácnosť?
Je fajn, že Magenta SmartHome je určená každému, ale čo presne inteligentná domácnosť prináša a prečo aktiváciu služby tohto typu zvažovať? Inteligentná domácnosť vo všeobecnosti označuje súbor zariadení, ktoré ponúkajú nejaké inteligentné funkcie a dokážu medzi sebou komunikovať. Medzi tieto zariadenia patria napr. senzory, ktoré vás upozornia na pohyb alebo otvorenie dverí či dym.
Ďalším zariadením je inteligentná zásuvka, ktorá meria spotrebu energie zariadení v domácnosti a automaticky vypne prístroje, ktoré by mohli byť nebezpečné vo vašej neprítomnosti. Inteligentné osvetlenie dotvára aktuálnu atmosféru a hrá 16 miliónmi farieb. Ovládanie na diaľku cez smartfón je samozrejmosťou. A v ponuke je aj cloudová kamera, ktorá umožňuje vzdialenú kontrolu domácnosti, ale aj obojsmernú komunikáciu vďaka zabudovaným reproduktorom a mikrofónu.
Podľa Telekomu prináša inteligentná domácnosť dva základné benefity: bezpečnosť a komfort. Zariadenia vás automaticky upozornia na príchod detí zo školy. Na diaľku môžete skontrolovať starých rodičov či domácich maznáčikov. Magenta SmartHome takisto monitoruje vašu domácnosť vo vašej neprítomnosti a na neočakávané udalosti upozorní notifikáciou do telefónu. Z hľadiska komfortu je to zjednodušenie správy domácnosti, ale aj kontrola spotrebičov a dotváranie atmosféry pomocou osvetlenia. Všetko automaticky.
V čom spočíva výhoda riešenia od Telekomu?
Pre časť našich čitateľov sú predchádzajúce riadky niečím novým. Nepochybne však máme čitateľov, ktorým je prínos inteligentnej domácnosti dobre známy a pýtajú sa, v čom spočíva pridaná hodnota Telekomu. Je to logická otázka.
Magenta SmartHome vyniká tým, že integruje viacero zariadení do jedného ekosystému. Telekom totiž jednotlivé zariadenia inteligentnej domácnosti nevyrába sám, ale využíva už existujúce riešenia overených výrobcov, ako je Philips alebo D-Link. Jednotlivé zariadenia by ste si mohli kúpiť aj v obchode – keď nie na Slovensku, tak v zahraničí, avšak každé zariadenie by vyžadovalo samostatnú mobilnú aplikáciu na ovládanie a možnože aj samostatnú základňovú jednotku na komunikáciu.
V prípade Magenta SmartHome spája všetky zariadenia, ktoré Telekom ponúka, jedna mobilná aplikácia priamo od Telekomu a jedna základňová jednotka. Vďaka tomu môžu zariadenia fungovať samostatne, alebo je možné ich prepojiť a nastaviť si sofistikovanejšie scenáre. Napríklad rozsvietenie náladového osvetlenia po príchode domov, nastavenie bezpečnostných hlásení a vypnutie zásuvky po odchode z domu či mnohé ďalšie.
Všetky zariadenia je možné ovládať pomocou jednej mobilnej aplikácie, ktorá je dostupná pre platformy iOS a Android a takisto inteligentné hodinky Samsung Gear S2 a Apple Watch.
Toto zjednodušenie je hlavná výhoda, nehovoriac o cenovo dostupnom riešení bez nutnosti veľkých počiatočných investícií. Operátor vám prostredníctvom služby Pôjdeto takisto pomôže s inštaláciou zariadení, ak to budete potrebovať.
Koľko to stojí?
Základňová stanica spolu so základným balíkom senzorov stojí 10,99 eura mesačne. K tomuto paušálu sa pripočítavajú ceny ďalších zariadení podľa výberu používateľa:
- 0,99 eura – 4,99 eura za inteligentné osvetlenie,
- 1,99 eura za pohybový a dverový senzor,
- 2,99 eura za inteligentnú zásuvku a dymový senzor,
- 4,99 eura za cloudovú kameru
Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.