Každý člen víťazného tímu získal zostavu riadiaceho systému SIMATIC S7-1200 a motivačné štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním.
Víťazmi 14. ročníka celoslovenskej súťaže Siemens Young Generation Award (SYGA), ktorá vyvrcholila finálovým dňom v zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave, sa stali Ján Škvara a Martin Hricov zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove.
Študenti z Prešova vytvorili automatizované internetové železiarstvo, ktoré pre svoje fungovanie potrebuje minimum ľudí. Automatizácia internetového obchodu spočíva v tom, že po vytvorení objednávky cez webovú stránku sa dáta odosielajú rovno na baliacu linku a následne sú výrobky dávkované do škatúľ a pripravené na odoslanie zákazníkovi. J. Škvara a M. Hricov sa projektu automatizovaného eshopu venovali pod vedením konzultanta Jozefa Maceja šesť mesiacov.
„Autori víťaznej práce navrhli konštrukciu baliacej linky, riadenie dopravníka, dávkovačov výrobku, vyvinuli webovú stránku e-shopu, pričom na riadenie využili priemyselný počítač PLC a všetko spolu výborne zladili,“ zdôvodnil rozhodnutie o celkovom víťazovi predseda komisie Marián Filka, špecialista pre riadiace systémy v spoločnosti Siemens s.r.o.
Cieľom súťaže SYGA je dať študentom možnosť pripraviť sa na prax, ktorá ich čaká po opustení školy. „Snažíme sa takto pomáhať žiakom získavať odborné praktické skúsenosti z oblasti automatizačných riešení, ktoré budú môcť využiť počas štúdia na univerzite či v priebehu svojej budúcej profesionálnej kariéry. Práce, ktoré sme mali možnosť vidieť, svedčia o tom, že v oblasti automatizácie máme na Slovensku vynikajúci potenciál,“ povedal Marián Hrica, obchodný riaditeľ pre divízie Digital Factory a Process Industries and Drives spoločnosti Siemens s.r.o.
„Súťaž SYGA je dôkaz, že mladí ľudia sú inovatívni, majú otvorené oči a keď im vytvoríte podmienky, dokážu prísť s peknými projektmi. Dôležité tiež je, že stále existujú učitelia, ktorí sa žiakom venujú nad rámec svojich každodenných povinností,“ dodal rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Robert Redhammer.
Partnermi tohto ročníku súťaže boli zážitkové centrum vedy Aurelium a Centrum vedecko-technických informácií SR. Záštitu nad podujatím prevzal národný projekt Inovujme.sk od Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA).
Každý člen víťazného tímu získal zostavu riadiaceho systému SIMATIC S7-1200 a motivačné štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním. Pre svoju školu zároveň vyhrali počítač.
Okrem hlavnej ceny SYGA za najlepšie technologické riešenie udelila porota aj ďalšie štyri ocenenia.
Cena Strojníckej fakulty STU v Bratislave: Návrh riadiaceho systému modelu linky
Cenu získal Andrej Tóth zo Spojenej školy v Šali s návrhom modelu, ktorý môže slúžiť v reálnej výrobe napríklad ako jeden z posledných článkov linky na triedenie vyhovujúceho a nevyhovujúceho tovaru.
Cena zážitkového centra vedy Aurelium: Riadenie výrobnej linky s optimalizáciou výkonu
Ocenenie Zážitkového centra vedy Aurelium si odniesli Filip Maťašovský a Ján Trenka z Rožňavy. Študenti Strednej odbornej školy technickej zostrojili stavebnicu priemyselnej dopravnej linky s dvomi obrábacími stanovišťami, pričom sa sústredili na optimalizáciu softvéru s cieľom maximálne využiť všetky prvky linky.
Cena mesačníka ATP Journal: Automatické osvetlenie miestnosti
Ocenenie odborného mesačníka ATP Journal získali Jakub Biben a Samuel Hrubovčák zo Strednej priemyselnej školy v Košiciach, ktorí navrhli riešenie pre efektívne osvetlenie priemyselných priestorov. Základnou myšlienkou projektu je osvetlenie len tých častí miestností, ktoré sú v danej chvíli reálne využívané.
Cena magazínu Quark: Skenovanie voľného parkovacieho miesta na parkovisku
Za projekt modelu veľkokapacitného parkoviska, kde sa vodičom zobrazuje najbližšie voľné parkovacie miesto, získali cenu magazínu Quark Patrik Bednár a Jakub Jakubko zo Spojenej školy v Prešove. Cieľom ich riešenia, pri ktorom využili PLC automat Siemens S7-1214c, je šetriť čas vodičom a znížiť emisie v podzemných garážach.