Škodlivý kód maskujúci sa za nástroj AI kradne Vaše údaje.

Podľa informácií z webu Bleeping Computer ide o malvér s názvom Lumma Stealer a AMOS, ktoré kradnú informácie z používateľovho počítača. Zameriava sa na údaje z internetových prehliadačov na báze Chromium a aplikácie na správu kryptomien.

Prvý menovaný je určený pre Windows, druhý je pre macOS, avšak oba sú zamerané na získavanie údajov z kryptomenových peňaženiek, súborov cookies, poverovacích údajov, hesiel, kreditných kariet alebo histórie prehliadačov. Zozbierané údaje ďalej posielajú späť podvodníkom, ktorí ich môžu zneužiť alebo predať.

ediproai_pro fake webZdroj: TOUCHIT

Podvodníci vytvorili falošný web, ktorý sa snaží propagovať editor videa a obrázkov s AI funkciou. Stránky propagujúce softvér EditPro sú propagované cez reklamy na sociálnej sieti X. V jednej z týchto reklám je ukážka tohto falošného softvéru. Zobrazuje, ako dokáže vytvoriť video typu deepfake obsahujúce Joea Bidena a Donalda Trumpa.

Zdroj: Bleeping Computer
Deepfake reklama na X s Donaldom Trumpom a Joeom Bidenom

Cieľové stránky tohto podvodu vyzerajú vierohodne a dokonca obsahujú aj okno cookies, ktoré treba odkliknúť. Ďalším nepríjemným faktorom je, že tento falošný softvér má dokonca certifikát s digitálnym podpisom.

Ten je zrejme ukradnutý softvérovej firme Softwareok.com, ktorá vytvára freewarové aplikácie. Inštalačné súbory aplikácií sa nazývajú podľa antivírového hlásenia VirusTotal – Edit-ProAI-Setup-newest_release.exe vo Windows a EditProAi_v.4.36.dmg v macOS.

digital-signatureZdroj: Bleeping Computer

Zdroj: Bleeping Computer

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.