Toto nariadenie sa doteraz týkalo iba vybraných letov z krajín Stredného východu.

USA a následne aj UK vydali koncom marca nariadenie, ktoré zakazuje cestujúcim, aby mali v príručnej batožine notebooky, tablety či čítačky elektronických kníh. Povolené sú iba smartfóny, resp. iné zariadenia, ktoré nepresahujú povolené rozmery 160 × 93 × 15 mm. Nariadenie sa týka letov z krajín Jordánsko, Katar, Kuvajt, Maroko, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia a Turecko do USA, resp. z Turecka, Libanonu, Jordánska, Egyptu, Tuniska a Saudskej Arábie do UK.

Amerika chce najnovšie toto nariadenie aplikovať aj na lety z Európy. Tvrdí to spravodajská agentúra Associated Press. Podľa jej informácii budú dnes zástupcovia USA a Európy rokovať o ďalších krokoch.

Faktom je, že ak by sa nariadenie schválilo, jeho dopad by bol obrovský. Do Ameriky z Európy smeruje každý deň viac ako 400 letov a ročne medzi oboma kontinentami cestuje 65 miliónov ľudí. Mnohí z nich využívajú notebooky či tablety počas letu na prácu. Pre porovnanie, aktuálne obmedzenie postihuje cca 50 letov denne z v úvode článku spomenutých krajín.

Letecké spoločnosti tvrdia, že je iba otázkou času, kedy bude obmedzenie notebookov či tabletov v príručnej batožine platiť aj pre Európu. Európska únia chce preto s Amerikou prediskutovať ďalšie kroky, dozvedieť sa o rizikách a prípadných narušeniach dopravy, ktoré by súviseli s nariadením. Je jasné, že nemožnosť mať notebook či tablet v príručnej batožine by negatívne ovplyvnilo nielen možnosť pracovať počas letu, ale aj bezpečné prenášanie techniky. Predsa len, pracovníci letiska nepristupujú k podpalubnej batožine v rukavičkách a sem-tam sa stane, že vám ju zabudnú naložiť. Ondrej by mohol rozprávať. Otázkou taktiež ostáva, či je bezpečné presunúť všetku elektroniku do podpalubia. Za normálnych okolností sa to nestáva bežne, ale vždy je tu riziko vzbĺknutia batérie v zariadení.

USA obhajuje zákaz argumentom, že ide o prevenciu pred teroristickými útokmi. Podľa odborníkov je jednoduchšie vytvoriť bombu priamo na palube lietadla a vyžaduje menšiu silu v porovnaní s bombou, ktorá by sa umiestnila do podpalubia. Podpalubná batožina je taktiež obvykle sofistikovanejšie kontrolovaná. Práve nedostatočne kvalitné vybavenie na kontrolu príručnej batožiny je podľa odborníkov jedným z dôvodov, prečo Amerika zaviedla v marci toto nariadenie pre vybrané krajiny.

Zdroj: Associated Press

Prečítajte si aj:

Nové nariadenie zakazuje notebooky či tablety v príručnej batožine. Týka sa iba niektorých letov

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.