ASUS ROG Strix Wireless sú bezdrôtové slúchadlá so 7.1-kanálovým virtuálnym priestorovým zvukom. Dôležité je slovo „virtuálny“, čo znamená, že priestorový zvuk je výsledkom práce softvéru, ktorý emuluje priestorový efekt. Subjektívne nie sme fanúšikovia tohto efektu, ale jeho zmysel oceníte práve pri hraní. Môžete totiž získať lepší prehľad o tom, odkiaľ sa blíži nepriateľ pri hraní FPS titulov atď.
ROG Strix Wireless sú taktiež pomerne masívne slúchadlá. Ich konštrukcia je z plastu a dizajnom sa odlišujú od všetkého, čo sme doteraz videli. Nedá sa objektívne posúdiť, či je to výhoda alebo nie. Od herných slúchadiel to však nevyžadujeme. Samotné náušníky sú pomerne veľké a kompletne tak zakryjú vaše uši. Aj s veľkou rezervou. Ak je to možné, odporúčame slúchadlá vyskúšať, ako sa vám budú nosiť na hlave. Niekto ich po chvíli prestane vnímať, niekomu môžu prekážať. Oceňujeme však, že hlavový oblúk obsahuje aj podušku a je dobre tvarovateľný.
Ignorujúc dizajn, ktorý je viac extravagantný ako praktický, samotné ovládacie prvky sú vhodne umiestnené na ľavom slúchadle. Môžete regulovať hlasitosť a stlmiť mikrofón, ako aj slúchadlá vypnúť a zapnúť. Ľavé slúchadlo obsahuje 3,5 mm jack pre pripojenie mikrofónu, ďalší 3,5 mm jack pre pripojenie audiokábla, pomocou ktorého je možné používať slúchadlá s ľubovoľným audio zariadením (s 3,5 mm jackom, samozrejme) a micro USB port na nabíjanie. Výdrž batérie je cca 10 hodín.
Výrobca však očakáva, že slúchadlá budete používať najmä bezdrôtovo. Vtedy sa spárujú s USB prijímačom, ktorý pripojíte do počítača alebo konzoly PlayStation 4. Komunikácia prebieha v 2,4 GHz pásme a s prípadným rušením sme nemali problémy. Počúvanie v bezdrôtovom režime takisto umožňuje využívať aplikáciu Strix Sonic Studio, ktorú odporúčame stiahnuť a nainštalovať. Môžete si pomocou nej výrazne meniť a nastavovať zvuk. Aplikácia ponúka skutočne komplexné nastavenia, ale párkrát sa nám stalo, že slúchadlá na zmeny nereagovali. Vtedy bolo potrebné odpojiť a pripojiť USB prijímač.
ROG Strix Wireless fungujú ako herné slúchadlá výborne. K dispozícii je množstvo režimov pre rôzne herné žánre. Zvuk je v prípade niektorých nastavení skreslený, ale pri hraní to nevadí. Skreslenie si však všimnete pri počúvaní hudby a v tomto smere slúchadlá zaostávajú. Čiastočným riešením je práve zmena nastavení, ale nie každému sa s tým bude chcieť hrať. Toto sú jednoducho slúchadlá, ktoré sú určené hráčom a na hranie a zvyšné používanie je druhoradé.
Každopádne, nastavenia, ktoré ponúka Strix Sonic Studio, sú hlavnou konkurenčnou výhodou tohto headsetu. Za predpokladu, že hľadáte bezdrôtové riešenie. Ak vám stačia káblové slúchadlá, avšak s výbornými možnosťami nastavovania, zvážili by sme aj Creative Sound BlasterX H7 Tournament Edition, ktoré sú o pár eur lacnejšie. Nie sú bezdrôtové, ale sú všestrannejšie.
Cena: 139,90 EUR
Plusy
+ Softvér Strix Sonic Studio
+ Sú bezdrôtové
+ Odnímateľný mikrofón
Mínusy
– Reprodukcia zvuku pri počúvaní hudby
– Dizajn
Tento článok vyšiel aj v tlačenom októbrovom vydaní TOUCHIT č. 5/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.