Zariadenia od spoločnosti DJI máme radi, sú to špičkové produkty, ktoré potešia aj tých najnáročnejších používateľov. Kvalitné spracovanie, odladený softvér a množstvo príslušenstva ponúka takmer každé jedno zariadenie od DJI, výnimkou nie je ani Osmo.

DJI Osmo sme testovali 14 dní a kebyže ho máme ďalších 100, vôbec by nám to neprekážalo. Je to výborné zariadenie, ktoré kombinuje dve základné veci, ktoré potrebujete na natáčanie (aj profesionálneho) videa v teréne, na výlete a pod. Prvou je špičková stabilizácia a druhou obrazový snímač na vysokej úrovni.

Obsah balenia

My sme mali špecifické balenie, kde niekoľko vecí chýbalo, ale aj naopak, viacero doplnkov sme mali navyše. V základnom balení nájdete kompletné Osmo, kovový držiak pre smartfón, batériu, sieťovú nabíjačku, ochranu objektívu, filter na optiku, ochranný kryt optiky, malý externý mikrofón, 16 GB pamäťovú kartu a tvrdené puzdro s popruhom na rameno.

My sme sa zaobišli bez tvrdeného puzdra a namiesto neho sme mali výborný fotoruksak – Manfrotto Gear Large, do ktorého sa vojde Osmo aj s príslušenstvom. Namiesto malého externého mikrofónu sme mali veľký – Røde VideoMicro, ktorý bol umiestnený na predlžovacom ramene a doplnkovom držiaku s dvomi sánkami na pripojenie rôzneho príslušenstva.

Niekoľko špecifikácií

Osmo sa skladá z dvoch častí, vrchnej a spodnej. Vrch tvorí nadstavba DJI Zenmuse X3, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre dron DJI Inspire. Vzhľadom k jej dobrej funkčnosti a použiteľnosti vo vzduchu vznikla „novinka“, ktorá spája stabilizátor a kameru s držiakom do ruky, ktorý ponúka všetky potrebné ovládacie prvky.

Základom je teda trojosí stabilizátor a 4K kamera. Stabilizátor (ďalej „gimbal“) má tri kĺby s momentovými motormi, ktoré na základe údajov z gyroskopov a akcelerometrov udržujú kameru v stabilizovanej polohe, a to za akýchkoľvek podmienok. Táto sústava fungovala ukážkovo a nemali sme k stabilite a funkčnosti motorov žiadne výhrady.

 

Výborná kamera je však to, čo dotvára celok. Sony CMOS snímač má veľkosť 1/2,3“, rozlíšenie 12,4 Mpx a minimálnu clonu f/2.8. Objektív má maximálnu šírku záberu 94°, čo je veľmi slušné zorné pole, a to bez efektu rybieho oka.

Kamera dokáže zaznamenať video v max. rozlíšení 4K – 3840 × 2160 px (Cinema 4K – 4096 × 2160 px), ale nechýba ani 2.7K, Full HD alebo HD video. Snímkové frekvencie sú rozsiahle a pohybujú sa od 24 fps až po 100 fps pri spomalenom Full HD videu. Video je možné zaznamenávať v dvoch formátoch – MOV alebo MP4.

Čo sa fotografie týka, ani v tomto smere Osmo nezaostáva a dajú sa s ním zhotoviť zaujímavé zábery. Snímky sú v max. veľkosti 4000 × 3000 px, pričom je možné nastaviť aj formát podľa potreby – JPEG, RAW (DNG) alebo oboje súčasne.

Fotografovať je možné v automatickom režime, poloautomatickom režime alebo v manuálnom, kde si nastavíte všetky hodnoty podľa vlastných preferencií. V poloautomatickom režime si nastavíte jednu hodnotu a ostatné doplní softvér automaticky.

Nastaviť je možné ISO, dĺžku uzávierky, expozíciu, zaostrovanie a pod. Páči sa nám jednoduché doladenie expozície kliknutím na miesto v zábere, podľa ktorého ju chcete prispôsobiť. Taktiež je možné expozíciu úplne uzamknúť, to platí aj pre zaostrovanie.

 

Ovládacie prvky DJI Osmo Mbile sú ľahko dostupné

 

Hardvérové ovládacie prvky sú dobre dostupné a všetko máte „pod palcom a ukazovákom“. Ovládací panel disponuje malým joystickom s dobrou citlivosťou a dvomi farebne odlišnými tlačidlami (spúšť videa a fotografovanie).

V pravom boku je posuvné tlačidlo napájania a spánku (krátke potiahnutie). V zadnej časti sa nachádza jedno veľké tlačidlo, ktoré pri držaní stabilizuje kameru v jednom smere.

Ak ho stlačíte dvakrát, kamera sa vráti do pôvodnej polohy. Pri trojitom stlačení sa aktivuje režim selfie a kamera sa otočí smerom k vašej tvári. Nad týmto tlačidlom je 3,5 mm audiovstup pre externý mikrofón a otvor interného mikrofónu.

Osmo a aplikácia DJI GO v praxi

Ak chcete Osmo využiť na 100 %, budete potrebovať smartfón a  aplikáciu DJI GO (Android/iOS), cez ktorú sa nastavujú všetky parametre kamery, gimbalu a v neposlednom rade slúži ako hľadáčik kamery. My sme používali striedavo Huawei P9 a iPhone 7 Plus.

Aplikácia poslúži aj na základnú úpravu videa a fotografií, a taktiež na prezeranie záznamov a ich sťahovanie do telefónu. Tu však platia nejaké obmedzenia. Prezeranie záznamov cez aplikáciu nie je v plnej kvalite, ale v podstatne okresanej.

Druhé obmedzenie je pri sťahovaní súborov z aplikácie do telefónu. Stiahnuť je možné iba menšie súbory, resp. krátke videá a fotografie. Ak máte dlhšie 4K alebo Full HD video, do telefónu ho nestiahnete, iba priamo z pamäťovej karty.

Párovanie zariadenia so smartfónom je kapitola sama o sebe a nepáči sa nám zdĺhavý proces pripájania cez Wi-Fi. Osmo vytvára vlastnú Wi-Fi sieť, na ktorú musíte smartfón pripojiť a až potom môžete s aplikáciou pracovať.

Výhodou však je, že takto môžete Osmo čiastočne ovládať aj z väčšej vzdialenosti, ale automatické Bluetooth párovanie by sa nám páčilo viac. Ak sa Osmo s telefónom spojí a následne ho dáte do režimu spánku, párovanie treba opäť (väčšinou) zopakovať.

Namiesto zabudovaného mikrofónu sme používali externý

Ak ignorujeme tento neduh, zostatok je takmer bezproblémový. Po spárovaní máte ihneď náhľad snímaného obrazu a všetky ikony nastavení, ktoré sú rozložené po stranách.

V samotnom priečinku nastavenia toho veľa nenájdete, sú tam skôr pokročilé nastavenia gimbalu pre náročných používateľov, vymazávanie cache pamäte, formátovanie pamäťovej karty, nastavenia Wi-Fi, kalibrácia gimbalu (automatická/manuálna) a nastavenie režimu rýchlosti motorov (otáčania) v troch stupňoch (fast, medium, slow).

Sú tu aj dva samostatné režimy – C1 a C2, kde je možné nastaviť presnú rýchlosť (zrýchlenie) každého motora a max. náklon. Napokon tu nájdete zmenu formátov videa a fotografií, zmenu obrazového formátu (16 : 9/4 : 3), nastavenie Hz (hertzov – proti blikaniu) a reset nastavení kamery/gimbalu. Zostatok je prehľadne prístupný z plochy.

 

Možnosti nastavenia gimbalu – zmena pracovného režimu (chôdza, beh alebo montáž na zariadení), rýchly návrat do základnej polohy a selfie mód (otočenie kamery). Funkcia Pitch Lock uzamkne alebo odomkne osi gimbalu, pričom môže kamera nasledovať pohyb vašej ruky alebo zostať stabilne v nastavenom smere.

Zámok orientácie aktivuje stabilnú polohu kamery pri pohybe, tak ako keď stlačíte tlačidlo v zadnej časti. Napokon je tu vzdialené nastavenie polohy gimbalu podľa stupnice.

Páči sa nám aj možnosť jednoduchého zamknutia každého kĺbu gimbalu, čo je pri prenášaní veľmi užitočné. Napokon je možné Zenmuse X3 aj úplne demontovať.

Natáčanie videa

Ak vám stačí nastavenie rozlíšenia a snímkovej frekvencie, máte o starosť menej, tieto parametre sú prehľadne zoradené pod ikonou fotoaparátu. Ak ste nároční, je potrebné kliknúť na ikonu konfigurácie, kde môžete aj pri videu nastaviť všetky obrazové vlastnosti.

Pod ikonou fotoaparátu sa nachádza aj nastavenie vyváženia bielej (slnečno, zamračené, interiér a pod.) alebo niekoľko obrazových filtrov. Dobrou funkciou je aj pridanie mriežky v troch rôznych štýloch a možnosť umiestniť na plochu histogram.

Režimy videa sú iba dva –  klasické a spomalené (slowmotion). Spomalené video je vo Full HD rozlíšení, čo poteší, avšak obraz je v tomto režime dvakrát priblížený (zorné pole je zúžené na 47°), pričom je využitá iba časť čipu, aby dokázal spomalené video spracovať.

Kvalita videa je v ideálnych svetelných podmienkach výborná, ale s prichádzajúcim šerom sa dostáva k slovu aj šum, ten však nie je príliš výrazný a video sa dá (väčšinou) použiť. Samotná kamera stabilizáciu nemá, bola iba na príťaž, gimbal si robí svoju prácu ukážkovo.

Ak ale chcete eliminovať všetky „húpania“, ktoré chôdzou vytvárate, treba sa naučiť špeciálnu chôdzu, ktorá sa vám časom dostane pod kožu.

Ak pôjdete bežnou chôdzou, nič strašné sa nestane a obraz bude krásne stabilizovaný, tie „húpania“ sú prekážkou skôr pri profi videu. Gimbal krásne filtruje aj beh, či pohyb v náročnejšom teréne.

Max. dátový tok pri 4K videu je 60 Mbps, čo nie je až tak veľa, ale na celkom rýchle zaplnenie pamäťovej karty to postačí. Do zariadenia môžete dať microSD kartu s max. kapacitou 64 GB, pričom odporúčame tie kvalitnejšie, s čo najrýchlejším zápisom, ale aj čítaním.

Záznam zvuku

Integrovaný mikrofón je slabý, pričom samotné Osmo je také hlučné (chladenie kamery), že výstupný zvuk je takmer nepoužiteľný. Výhodou je teda 3,5 mm audiovstup v prednej časti, kde môžete pripojiť externý mikrofón.

V balení nájdete aj malý mikrofón, ktorý je pri natáčaní videa iba základom. My sme Osmo testovali s profi mikrofónom – Røde VideoMicro, ktorý má aj veternú clonu a nemáme k nemu najmenšie výhrady. Nahrávaný zvuk bol vždy jasný s čistý, a to aj pri silnejšom vetre a okolitých ruchoch.

V aplikácii je možné nastaviť intenzitu záznamu zvuku, potlačenie hluku z ventilátora alebo nahrávanie zvuku úplne vypnúť.

Fotografovanie

V ponuke je viacero režimov, ktoré vás prinútia experimentovať. Najprv však spomeňme, že fotiť je možné v automatike alebo si všetky parametre nastavíte manuálne. Obe možnosti majú svoje výhody, záleží od toho, aký výsledok vyžaduje používateľ.

Z režimov sú tu perfektné automatické panorámy (180°/ 360°) alebo priestorová fotografia. Nechýba ani intervalové snímanie (10 / 30 sek.), a tiež sekvenčné snímanie – 3,5 alebo 7 fotografií za sekundu.

V základnom režime je v ponuke klasická snímka, časovač a HDR fotografia. V režime HDR sníma čip niekoľko fotiek s rozdielnou expozíciou, ktoré následne zloží do jednej s vysokým dynamickým rozsahom.

Posledný režim je timelapse (časozberné video), ktorý je možné dopodrobna nastaviť – snímky za sekundu, čas snímania a výsledný čas videa.

Aj tu platí, že ideálne svetelné podmienky sú pre Osmo najlepšie, ale aj za zníženej svetelnosti sa s ním dá pracovať. Treba nato však viac času a manuálne nastavenie preferencií.

Páči sa nám možnosť použitia rôznych filtrov na objektív, ktoré vyrába DJI alebo PolarPro. S filtrami sa dá doladiť snímaný obraz takmer k dokonalosti, čo ocení nejeden profesionál

Batéria

 Ak chcete Osmo využívať aktívne, jedna stačiť nebude. V základnom balení je jedna batéria (1225 mAh) s vlastnou správou energie, ktorá má výdrž max. hodinu natáčania videa. Ak natáčate/fotíte priebežne, zmestíte sa do niekoľkých hodín.

Výmena batérie je jednoduchá, vsúva sa odspodu do rukoväte. Nabíjanie sieťovou nabíjačkou je rýchle a netrvá viac ako hodinu. My sme testovali aj adaptér, resp. špeciálnu batériu, ktorá má v spodnej časti káblový vývod a je možné ju napojiť na externý zdroj napájania, čo predlžuje operačný čas na neurčito.

Verdikt

DJI Osmo alebo klasická kamera/fotoaparát? Ťažko povedať, každý používateľ preferuje iný typ zariadenia, ale konštatujeme, že Osmo veľmi dobre kombinuje jedno i druhé. Dajú sa s ním vytvárať perfektné videá, výborné fotografie alebo pôsobivé časozberné videá.

Osmo je kompaktné a ľahko prenosné, ale aj pomerne jemné zariadenie a tvrdší pád by ho mohol znefunkčniť. Treba brať ohľad aj na to, že nie je odolné voči vode a prachu, čo ho pri zhoršenom počasí vyraďuje z hry a mať Osmo v kombinácii s akčnou kamerou asi nie je ideálna voľba.

Každopádne je toto zariadenie vhodné pre amatérov, ale aj profesionálov, ktorí vedia čo robia. Záleží len na osobných preferenciách a na tom, kde a ako chcete zariadenie používať.

Nám sa s ním pracovalo veľmi dobre a páči sa nám aj široká paleta príslušenstva, s ktorým ho pripevníte kdekoľvek alebo k nemu pripevníte čokoľvek.

Zapožičal: www.drony.sk
Cena: 599 EUR (základné balenie)

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 7-8/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.