Trvalo to síce dlho, ale je to tu. Na Slovensku je už naozaj možné preukazovať sa pred políciou, ale aj niektorými inštitúciami len mobilným telefónom.
Čo na to treba?
Potrebujete na to mobilný telefón s operačným systémom Android 9 a vyššie alebo iOS 16.6 a vyššie. Telefón musí obsahovať čítačku NFC, čo splňuje každý telefón, s ktorým platíte v obchode. Ďalej musíte mať občiansky preukaz, ktorý obsahuje NFC čip a musíte mať nastavený bezpečnostný osobný kód (BOK). Ten samozrejme musíte poznať. Aplikácia funguje so staršími dokladmi s kontaktným čipom (eID) aj novými dokladmi s čipom s duálnym rozhraním (tzv. eID 2.0). Sú to doklady vydané po dátume 1.12. 2022. Pri inštalácii aplikácie a zavedení dokladov do príslušnej kategórie musíte mať k dispozícii internet.
Znie to síce dosť obmedzujúco, avšak tieto podmienky spĺňa väčšina ľudí na Slovensku, ktorí majú o digitálne verzie preukazov záujem.
Upozorňujeme, že my sme používali predprodukčné aplikácie, je celkom možné že jednotlivé položky sa vo výslednej verzii môžu volať inak. Použitie aplikácií je zadarmo.
Mobilné eID – kľúč pre digitálne doklady
Príslušná aplikácia, ktorá zobrazuje vaše doklady sa volá eDoklady a nachádza sa v príslušných aplikačných obchodoch (Google Play, App Store).
Na prihlasovanie do aplikácie eDoklady si potrebujete vytvoriť svoju mobilnú elektronickú identitu tzv. Mobilné eID (MeID). MeID je nový spôsob viacfaktorového prihlasovania sa k elektronickým službám bez dokladu s čipom. Po aktivácii MeID je možné sa namiesto dokladu s čipom a bezpečnostným osobným kódom (BOK) prihlásiť prostredníctvom mobilného zariadenia alebo počítača bežným spôsobom ako je PIN, rozpoznanie tváre alebo odtlačku prsta.
MeID sa dá vytvoriť jednak cez počítač alebo cez mobilný telefón. My sme celý proces realizovali na telefóne Samsung Galaxy S24 Ultra a využili sme na to mobilnú aplikáciu eIDENTITA (Google Play, App Store).
Z aplikácie vyberte položku Aktivovať MeID a teraz potrebujete vedieť, kde sa nachádza NCF čítačka vo vašom mobilnom telefóne. Postupne prechádzate občianskym preukazom po zadnej časti telefónu až pokým nebudete počuť zvuk načítania čipu. Pre Samsung sa NFC čítačka nachádza na zadnej strane v hornej časti, preto priložte fyzickú eID kartu čipom k hornej zadnej hrane telefónu napr. pod 45° uhlom. Podobne funguje aj iPhone. Telefónom ani svojím dokladom už po nadviazaní prepojenia nehýbte. Takto sa vytvorí MeID prístupový kľúč (passkey), ktorý bude potrebovať aplikácia eDoklady.



Inak MeID slúži aj na prihlasovanie sa na portál www.slovensko.sk, ako aj ku všetkým ostatným elektronickým službám orgánov verejnej moci, ktoré ho akceptujú.
Ak chcete postupovať pri tvorbe MeID cez počítač, tak otvorte stránku https://meid.minv.sk/ a postupujte podľa pokynov. Tu sa to dá realizovať aj cez čítačku občianskych preukazov eID, ak ju máte.
Aplikácia eIDENTITA prináša uľahčenie života pre viac ako 300 000 ľudí, ktorí využívajú elektronickú schránku na portáli Slovensko.sk, ďalej pre takmer 100 000 živnostníkov a ďalších 450 000 zástupcov právnických osôb, teda firiem, rôznych občianskych združení a ďalších. Do svojej schránky sa totiž prihlásia len načítaním QR kódu svojím mobilom. Nemusia používať čítačku, nemusia do nej zadávať občiansky preukaz a vyťukávať svoj bezpečnostný osobný kód.
Ďalšou výhodou tejto aplikácie je, že v nej elektronicky podpíšu dokument priamo v mobile a rovno ho môžu odoslať, kam budú potrebovať. Toto je naozaj novinka.
Používanie aplikácie eDoklady
Ak máte MeID uložené v mobilnom telefóne, môžete ho načítať cez aplikáciu eDoklady. Napriek tomu, že ste pre MeID načítavali len občiansky preukaz, budete mať v eDoklady aj vodičský preukaz, ak ste jeho držiteľom.



V prvej etape teda bude v aplikácii eDoklady dostupný elektronický občiansky preukaz a elektronický vodičský preukaz. V ďalších etapách projektu budú doplnené ďalšie doklady a preukazy ako zbrojný pas, rodný list, sobášny list a pod. V súčasnosti je to len občiansky a vodičský preukaz.
V prvej etape sa digitálne verzie oboch dokladov budú používať len pri policajnej kontrole (okrem hraničných kontrol). V praxi pôjde predovšetkým o využívanie tejto možnosti pri kontrolách vykonávaných hliadkami poriadkovej, dopravnej a železničnej polície. V ďalších etapách projektu bude možné digitálny doklad predložiť na kontrolu aj v ďalších inštitúciách verejnej správy, ale aj v súkromnom sektore. Akceptovať ho bude napr. Slovenská pošta.



My sme si už v praxi vyskúšali, že nás v hoteli ubytovali aj po predložení digitálnej verzie občianskeho preukazu. To ale závisí od konkrétneho prípadu, istotu nemáte.
V súčasnosti sa eDoklady dajú využívať iba v Slovenskej republike. V rámci EÚ je pripravovaný projekt EU Identity Wallet (EUDIW), ktorý umožní používať elektronické doklady aj v rámci krajín EÚ. V ďalších etapách projektu bude vytvorená Univerzálna peňaženka, ktorá bude obsahovať funkcionalitu eDoklady aj EUDIW. Očakáva sa, že sa tak stane začiatkom roka 2027.



Ako prebieha kontrola?
Ak máte aplikáciu Doklady v mobile a zastaví vás policajná hliadka, ktorá má pri sebe čítačku, vy im ukážete iba QR kód. Oni si ho načítajú a systém vás automaticky skontroluje. Zistí vaše meno, či máte platný vodičský preukaz a podobne. Policajt, ktorý má takúto čítačku, už od vás nebude požadovať vaše fyzické doklady. Veľmi rýchlo ste skontrolovaní a v prípade, že je všetko OK, môžete pokračovať v jazde.
Časté otázky
Ak máte elektronické preukazy a platnosť plastových preukazov vám končí, musíte si vybaviť nové fyzické preukazy. Digitálna verzia je totiž len tzv. rovnopis fyzických dokladov. Ak vám skončí platnosť fyzického dokladu, v digitálnej verzii sa objaví príznak „Neplatný“ a nebudete ho môcť použiť.
Otázka je, či by ste mali nosiť so sebou fyzické doklady, ak už máte vystavené tieto digitálne. No v tejto etape radšej áno. Nemáte totiž istotu, že policajná zložka, ktorá vás bude chcieť kontrolovať bude už vybavená príslušným čítacím zariadením. Zatiaľ je čítačiek cca 600 kusov, ale čoskoro pribudnú ďalšie. Majú ich hliadky po celom Slovensku a v priebehu niekoľkých týždňov pribudne ďalších 100. Celé overenie prebieha v tejto fáze online.
Po nejakom čase tak teoreticky budete môcť fyzické doklady nechať doma, ak neplánujete navštíviť inštitúciu, kde sa preukaz vyžaduje a digitálnu verziu nebudú akceptovať. To je málo pravdepodobné.
Musíte mať pripojenie na internet v prípade kontroly? Zatiaľ áno. V tejto etape sú totiž digitálne doklady uložené vo vašom osobnom úložisku, ktoré sa nachádza v tzv. vládnom cloude. Pri policajnej kontrole sa vaše digitálne doklady prenesú v zašifrovanej forme z osobného úložiska do aplikácie a na to internet potrebujete. Vo vašom mobilnom zariadení sa teda digitálne doklady neukladajú. Vyššie spomenutá Univerzálna peňaženka bude obsahovať aj ukladanie elektronických dokladov v mobilnom zariadení a možnosť prenosu dokladov do overovacej aplikácie cez NFC/Bluetooth. Tu už pripojenie na internet nebude nevyhnutné. Zatiaľ ho ale musíte mať.
Čo ak stratím mobilný telefón?
V prípade straty alebo krádeže vášho telefónu je potrebné čo najskôr deaktivovať Mobilné eID (MeID), ktoré ste si uložili na daný telefón. V tom prípade sa čo najskôr prihláste cez počítač na portáli https://meid.minv.sk pomocou vášho dokladu s čipom. Jedna z možností je aj zneplatniť MeID, ktoré máte na mobilnom telefóne. Ako sme spomenuli, osobné dáta, ktoré obsahuje váš občiansky a vodičský preukaz, nie sú v mobilnom telefóne uložené. Preto ich prípadný útočník nemôže z mobilu ani priamo získať. Pri kontrole sa presúvajú z vášho osobného úložiska na vyhradený čas do telefónu.
Po tom, ako si zaobstaráte nový mobilný telefón, môžete si na ňom rovnakým spôsobom vytvoriť MeID a budete mať opäť prístup k svojim digitálnym dokladom, ktoré ste si uložili do vášho osobného úložiska vo vládnom cloude.
Ako je to s bezpečnosťou vo vládnom cloude?
Podľa stanoviska Ministerstva vnútra SR je popisované riešenie postavené na najmodernejších bezpečnostných štandardoch, ktoré zahŕňajú viacnásobné šifrovanie citlivých údajov, zabezpečený prenos dát a pravidelné bezpečnostné audity. Tieto opatrenia minimalizujú riziko neoprávneného prístupu a chránia vaše osobné údaje pred potenciálnymi kybernetickými útokmi.
Všetky dáta sa ukladajú a spracúvajú výhradne na zabezpečených serveroch Ministerstva vnútra, ktoré spĺňajú prísne legislatívne a bezpečnostné požiadavky. Okrem viacnásobného šifrovania sú servery chránené aj fyzickým zabezpečením (napr. monitorovacími kamerami, kontrolovaným prístupom) a pravidelnými kontrolami s dôrazom na ochranu a zachovanie integrity uložených dát.
Riešenie bolo vyvíjané v súlade s bezpečnostnými štandardmi platnými pre štátne inštitúcie a prešlo dôkladným bezpečnostným testovaním. Kombinácia viacerých úrovní šifrovania, bezpečnostných protokolov a prísnych prístupových práv zaručuje vysokú mieru ochrany pred zneužitím údajov.
My sme si už doklady vyskúšali a keď pochopíte, ako funguje MeID, to funguje veľmi dobre. Ostáva dúfať, že bude pripravená aj protistrana a čítačiek digitálnych dokladov bude dostatok.
Zdroje: Ministerstvo vnútra, vlastné
Prečítajte si tiež