S blížiacim sa začiatkom školského roka sa mnoho rodičov pýta, či a ako si vybrať inteligentný mobilný telefón pre svoje dieťa. Ak ešte nemáte dieťa s mobilom, môžete sa staviť, že o to požiada od prvého školského dňa. Ale má mobilný telefón význam? A podľa čoho si vybrať? Pripravili sme niekoľko užitočných tipov, na ktoré by ste sa mali sústrediť pri výbere smartfónu.
Smartfón plní u detí primárne dve základné funkcie. Predovšetkým sa jedná o komunikačný nástroj medzi rodičom a dieťaťom, ktorý umožňuje rodičom dieťa občas skontrolovať a byť v obraze, a jednak je treba brať do úvahy aj sociálny aspekt v rámci interakcie medzi rovesníkmi. Vzhľadom k prostrediu a dobe, kedy je smartfón takmer nevyhnutnou záležitosťou a vlastní ho prakticky každý, ho budete dieťaťu ťažko odopierať dlhšie než behom prvej triedy. Na čo sa zamerať pri jeho výbere?
Cena je jedným z kľúčových faktorov
Dieťa väčšinou ešte neocení skutočnú hodnotu veci a, čo si budeme rozprávať, telefóny padajú na dlážku, do vody, zmoknú v daždi alebo ich zabudnú na školskom výlete. Preto nemá cenu uvažovať o drahých modeloch a najnovších vlajkových lodiach. Pozornosť zamerajte na nižšiu strednú triedu, kde sa cena pohybuje maximálne do 190 eur.
Odolnosť a pevná konštrukcia sú základ
Vzhľadom na často existujúce „karamboly“, odolný telefón oceňuje väčšina používateľov, oveľa častejšie nezanedbávame tento faktor u detí. Hoci sa plasty zlepšujú, stále hrá výdrži prím kovové teleso (i keď s plastovými rámikmi). Deti milujú veselé obrázky a farby, určite ich očaríte nejakým pekným krytom na telefóne, ktorý môžete kedykoľvek zmeniť.
Displej, výkon a batéria nie sú len parametrami
Hoci nám dnešné smartfóny môžu pripadať ako prerastené placky, dieťa to môže cítiť opačným smerom. Preto je vhodné nájsť zlatú strednú cestu. Sledovanie klipov na YouTube, surfovanie po internete a prezeranie fotiek je na dennej báze medzi generáciami – tým viac to možno očakávať od školáka. Ale ponechajte približne 5-palcový displej, to je rozumný kompromis pre vyššie uvedené aktivity a relatívne pohodlné ovládanie.
Zároveň je dobré brať na vedomie aj výkon a úložisko telefónu, pretože mobilné hry a rôzne aplikácie sú pre školáka veľkým lákadlom. Napríklad 2 GB operačná pamäť a 16 GB pamäťové úložisko, ktoré ponúka Honor 6A, by mali byť pre „detský“ smartfón dostačujúce. Kapacita batérie je potom logicky čím vyššia, tým lepšia. Súčasné smartfóny vydržia pri bežnej záťaži 1-2 dni. Pri uvedených parametroch bohato vystačí batéria okolo 3000 mAh.
Fotoaparát a fenomén doby – selfie
Aspoň malú pozornosť venujte fotoaparátu. I keď sa
u vášho dieťaťa pravdepodobne nebude jednať o hlavnú atrakciu, tak predsa len sú fotografovanie a selfies jednými z hlavných funkcií, ktoré okrem komunikácie, majiteľ smartfónu medzi generáciami najviac využíva. Jedným z telefónov, ktoré ponúkajú dobrý fotoaparát za výbornú cenu, je práve už spomínaný kovový Honor 6A. Jeho hlavný fotoaparát má 13 MPx a predný 5 Mpx, čo bohato stačí na bežné fotografovanie aj selfies. Skvelé na ňom taktiež je, že má cenovku dokonca pod hranicou 150 eur. Vzhľadom k výbave, ktorá vášho školáčika v ničom neobmedzí, ba naopak, to robí z Honoru 6A jeden z najvýhodnejších modelov v pomere cena-výkon a jedného z najlepších adeptov na telefón pre deti.
Tip: Najdôležitejšia vec je vaše vysvetlenie a pochopenie zo strany dieťaťa
A to možno najdôležitejšie na záver. Výber smartfónu, predovšetkým práve toho prvého, je dobré realizovať priamo s vaším dieťaťom. Najlepšie v ňom samotnom vzbudiť pocit, že si telefón vybralo samo. Je dôležité školáčikovi vysvetliť, že sa jedná o jeho prvý telefón, a je preto vhodné vybrať taký, ktorý síce nebude ničím zaostávať za tými, ktoré majú spolužiaci, ale ktorý vám zároveň nevyprázdni peňaženku. Nezabudnite si s vaším dieťaťom tiež sadnúť a dôkladne mu vysvetliť základy bezpečného používania telefónu, ale tiež napríklad internetu a vôbec komunikácie v kybersvete.
Potom nech si najskôr samo smartfón vyskúša, naučí sa s ním pracovať a ukáže, ako sa o neho bude starať, ako zvládne hospodáriť s kreditom atp. Keď ukáže, že si smartfónu váži, a že ho používa
k správnym veciam, určite mu v budúcnosti kúpite nový. Môžete použiť napríklad prirovnanie
k vodičskému preukazu. Takmer nikto si ako prvé auto nekúpi rovno Ferrari, ale začne treba u Škodovky.