Potrebujete vedieť, koľko stupňov je na záhrade pred vaším domom, či ako veľmi je znečistený vzduch v okolí vášho pracoviska? Ako sa obliecť alebo či vyvetrať, vám povie aplikácia pracujúca s údajmi od SHMÚ. Práve tento príklad využitia otvorených dát sa stal víťazom tretieho ročníka „hackathonu“ Danubehack 3.0. Ďalšia zaujímavá appka vytvorená na podujatí mapuje voľnú ornú pôdu, iná zachytáva historické zmeny Bratislavy podľa údajov z máp.
Vytvoriť užitočné aplikácie z verejne prístupných dát je teraz čoraz rozšírenejšie. Okrem šikovných programátorských zručností sú skvelým zdrojom aj verejne prístupné datasety, ako napríklad portál otvorených dát, ktorý prevádzkuje Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). Počas uplynulého víkendu sa o tom presvedčila partia nadaných účastníkov tretieho hackathonu, ktorá vytvorila niekoľko zaujímavých aplikácií. Víťazná aplikácia sprístupňuje meteorologické údaje, ako aj informácie o kvalite ovzdušia.
DanubeHack je podujatie, ktoré sa organizovalo už tretí rok v poradí. Predchádzajúce podujatia DanubeHack1.0 a DanubeHack 2.0 sa snažili motivovať k prepojeniu zlepšenia kvality života v meste i na vidieku objavovaním prírody či zefektívením mapy. Podujatie nie je prioritne o víťazstve, ale predovšetkým o nových poznatkoch a nadväzovaní kontaktov a sietí. Počet otvorených dát neustále narastá. Ambíciou podujatia DanubeHack 3.0 bolo podporiť vývoj aplikácií, ktoré sú postavené na opätovnom použití otvorených údajov a aplikačno progamovacích rozhraní (APIs) organizácií verejnej správy.
Čo všetko sa dá vytvoriť z verejne dostupných údajov?
„Som rada, že sa na Slovensku podarilo zorganizovať už tretí hackathon. V rámci krátkeho času eventu dokázali užívatelia vyťažiť z poskytnutých údajov veľmi veľa. Verím, že do budúcnosti bude aj verejná správa sprístupňovať viac a viac údajov, ktoré pomôžu nám, tvorcom hackathonov ale aj tvorcom užitočných aplikácií pre ľudí,“ hovorí jeden z organizátorov Silvia Horváthová, hlavná dátová kurátorka za NASES.
Porotu zloženú zo zástupcov organizátorov a odborníkov z praxe najviac zaujala aplikácia, ktorá využíva symbiózu otvorených dát a informácií o počasí. Aplikácia poskytuje meteorologické údaje a údaje o kvalite ovzdušia. Tie boli sprístupnené ako otvorené dáta a prostredníctvom inspire služieb (http://www.minzp.sk/inspire/) a údajov poskytnutých Slovenským hydrometeorologickým ústavom z rezortu Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Používateľ jednoducho klikne na lokalitu a zobrazia sa mu dostupné údaje.
Druhou aplikáciou bola Otvorená pôdna mapa. Identifikuje zmenu využitia pôdy, napríklad umožňuje identifikovať rozsah odlesnenia územia Slovenka. Aplikácia využíva údaje (geoportal.gov.sk) bonitovaných pôd – obsahujú informácie o kvalite pôdy a zároveň môžu byť vizualizované na mape, pričom si užívateľ môže zistiť aj hodnotu pôdy. Projekt využíva údaje bonitovaných pôdno- ekologických jednotiek Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra Lužianky z rezortu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktoré obsahujú informácie o kvalite a cene pôdy.
Tretia aplikácia ukazuje Bratislavu a jej zmeny počas niekoľkých časových období, najmä zobrazenie zastavanosti v čase v centre mesta. Údaje pre tvorbu boli využité vďaka portálu geoportal.gov.sk.
Vytvorené aplikácie:
- „SHMÚ INSPIRE & OpenData“ Peter Hanečák, Kathi Schleidt, Tomáš Kliment
- „Otvorená pôdna mapa“ Jakub Kočica, Boris Kružliak
- „Historické zmeny Bratislavy podľa mapy“ Boris Kružliak, Martin Zeman, Ondrej Kozlovsky
Otvorené dáta sú potrebnou súčasťou na efektívne spracovanie a poskytovanie informácií verejnosti. Súčasne sa zlepšuje prostredie pre podnikanie, zvlášť v oblasti tvorby inovatívnych aplikácií pre konečných používateľov. Ďalšou výhodou tohto systému je transparentnosť spravovania dát, ktoré môžu slúžiť ako podporný nástroj na prípravu a zverejňovanie ďalších údajov.
Podujatie bolo organizované v spolupráci s viacerými organizáciami verejnej správy (Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby , Inštitút Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Úrad vlády Slovenskej republiky a Slovenská agentúra životného prostredia) a s podporou neziskového sektora (ProNatur, geoinformatika.sk) a privátneho sektora (Websupport, .lab, Connect).
Na oficiálnej stránke hackathonu oddnes nájdete prezentácie z posledného eventu. Aplikácie a videozáznam budú k dispozícii v januári.