Stačí vyraziť kúsok za mesto a príroda priamo zvádza na fotografovanie čmeliakov na kvetoch prvých trniek, kvapiek rosy na tulipánoch, prvých klíčkov ovocných stromov medzi uschnutým lístím alebo lienky na žilnatom liste cesnaku. Áno, hovoríme o makrofotografiu, pre ktorú je jar ako stvorená.
Makro v kocke
Na úvod trocha teórie – makrofotografia spočíva vo fotografovaní malých objektov tak, aby na výslednom snímke vynikli aj najmenšie detaily. Ortodoxní makrofotografovia tvrdia, že objekt by mal byť rovnako veľký alebo menší než snímač vášho fotoaparátu. U najbežnejších zrkadloviek so snímačom formátu APS-C to znamená približne 23 milimetrov na šírku. Nenechajme sa ale obmedzovať takto striktným výkladom. Ak narazíte v pivnici na 5 centimetrového pavúka, môže z neho byť krásna makro snímka, kde vynikne jeho telíčko aj jemná pavučina okolo neho. A nemusíme zostať len pri hmyze, aj vo vtáčie ríši sa nájde mnoho zaujímavých objektov na makrofotografiu.
Čo budeme potrebovať?
Makrofotografiu môžete realizovať takmer ľubovoľným fotoaparátom, vrátane väčšiny kompaktov. Aj tie mávajú aj špeciálny makro režim. Problém nastáva, ak chcete takúto fotografiu prezentovať aj inde ako na displeji daného prístroja. Nič sa nedá robiť, obmedzenia dané optickými vlastnosťami miniatúrnych objektívov a schopnosťami malých snímačov v prípade bežných mobilov neprekoná ani tá najlepšia umelá inteligencia.
„Neporovnateľne lepšie výsledky dosiahnete už aj so základnou zrkadlovkou v cene mobile vyššej strednej triedy. Veľkosť snímača, optika, možnosti nastavenia, stabilizácia obrazu – to všetko vám pomôže vykúzliť perfektne ostré a detailne prekreslené snímky, napríklad aj vo svetle žiarovky v pivnici. V prípade makrofotografie je navyše kľúčová aj pracovná vzdialenosť. Fotomobily, typicky vybavené extrémne širokouhlým objektívom, nie sú v mnohých prípadoch fyzicky schopné priblížiť zaostrenie k objektu dostatočne blízko a namiesto pravej makrofotografie vznikne len akýsi obrazový opis situácie, “ hovorí Pavel Šerý, produktový špecialista spoločnosti Canon.
Trocha inšpirácie
Každý milovník prírody a peknej fotografie by si nemal nechať ujsť príležitosť zachytiť hmyz – napr. bystruška je ideálnym „foto modelom“. Za pozornosť ale stoja aj rastliny, zvlášť jemné výhonky, štruktúry listov a kvetov, ale aj filigránske vzory vločiek, dažďovej kvapky na skle alebo rosa uprostred ružice listov. Fotografie domácich miláčikov sú tiež stávkou na istotu. Všímajte si zaujímavých povrchových štruktúr na predmetoch vytvorených človekom aj prírodou. Alebo otvorte staršie kus elektroniky a objavujte úplne netušené taje makrosveta.
Tip pre pestovateľov
Zasejte si doma podľa jarného zvyku typické rastliny. Po zaliatí vodou sa na koncoch mladých listov budú tvoriť kvapky. Potom už stačí len kvetináč šikovne umiestniť s využitím svetelných lúčov. Makrofotografia nemusí byť pre úplného začiatočníka ľahká, ale ide o jeden z najvďačnejších fotografických žánrov. S určitou praxou si dokážete vyhotoviť úžasné zábery takmer kdekoľvek. Stačí sa pozerať na svet okolo seba s otvorenými očami a otvorenou mysľou. A fotografovať a fotografovať. Nám nezostáva, než popriať vám dobré svetlo a pevnú ruku!
Ideálny fotoaparát pre makrofotografie – Canon EOS 250D
Pre super makrofotografie môžeme odporučiť napríklad prístroj Canon EOS 250D, ktorý disponuje dotykovou obrazovkou. Snímať je možné vďaka jasnému optickému hľadáčiku zobrazujúcim svet taký, aký skutočne je. Alternatívou je otočný displej umožňujúci robiť zábery s neobvyklou perspektívou. Výsledkom budú fotografie s rozlíšením 24,1 MPx s množstvom detailov a prekreslenými farbami. Fotoparát EOS 250D je vybavený procesorom DIGIC 8, ktorý je zárukou toho, že môžete získať kvalitné fotografie aj za zlého osvetlenia.