Spoločnosť bola v USA obvinená z nezákonného narušovania súkromia.
Skupinová žaloba žiada od spoločnosti Google a materskej spoločnosti Alphabet sumu minimálne 5 miliárd dolárov (4,5 miliardy eur). Veľký počet používateľov internetu predpokladá, že ich história vyhľadávania sa pri zapnutí súkromného režimu nesleduje, ale spoločnosť Google tvrdí, že to tak nie je.
Skupinová žaloba pravdepodobne zahŕňa „milióny“ Google používateľov, ktorí od 1. júna 2016 prezerali internet v súkromnom režime, uviedla právnická spoločnosť Boies Schiller Flexner, ktorá podala v utorok žalobu na federálnom súde v kalifornskom San Jose.
Režim inkognito v prehliadači Google Chrome umožňuje používateľom vyhľadávať na internete bez toho, aby sa ich aktivita ukladala do prehliadača alebo zariadenia. Navštívené webové stránky však môžu na sledovanie používania použiť nástroje, ako je Google Analytics.
Sťažnosť hovorí, že spoločnosť Google „sa nemôže naďalej zapájať do skrytého a neoprávneného zhromažďovania údajov prakticky od každého Američana pomocou počítača alebo telefónu“.
Hovorca Googlu Jose Castaneda tieto tvrdenia dôrazne popiera: „Jasne uvádzame pri každom otvorení novej karty inkognito, že webové stránky môžu byť schopné zhromažďovať informácie o aktivite prehliadania.“
Google tvrdí, že záznamy z histórie vyhľadávania, dokonca aj v režime inkognito, pomáhajú vlastníkom stránok lepšie vyhodnotiť výkonnosť ich obsahu, produktov, marketingu a ďalších. Ľudia po celom svete si stále viac uvedomujú (a obávajú sa), že ich osobné komunikácie sú zachytávané, zhromažďované, zaznamenávané alebo inak využívané na účely zisku.
Jednou z možností je, aby si návštevníci prehliadača Chrome nainštalovali rozšírenie na zrušenie sledovania nástrojom Google Analytics.
Zdroj: BBC
Prečítajte si aj: