Mať prehľad o tom, čo máte nainštalované a z čoho sa skladá váš počítač, sa môže zdať ako triviálna až nepotrebná záležitosť.
Viete predsa, čo ste kupovali alebo čo ste si do počítača nainštalovali. Nie vždy to tak je. Pamätáte si časovanie vašich pamätí RAM? Viete, aký typ SSD disku má váš počítač, pre prípad zvažovania jeho výmeny za väčší disk? Na toto všetko sú špecializované programy, rovnako tak aj v prípade softvéru.
Pre tých z vás, ktorí chcete sledovať najmä teplotu procesora, odporúčame program Real Temp, stiahnete ho takisto na serveri TechPowerUp. Obdobu tohto programu predstavuje program Core Temp (www.alcpu.com/CoreTemp).
Podobným systémom ide aj program Speccy (www.ccleaner.com), ktorý vyvíja Piriform. Ten istý vývojár, ktorého poznáte z programu CCleaner (aktuálne vlastnený spoločnosťou Avast Software). Zobrazuje detaily o komponentoch na základnej doske ako aj niektorých perifériách.
Odlišuje sa tým, že dokáže spraviť tzv. odtlačok systému do XML súboru. Takto si môžete pozbierať konfigurácie z rôznych počítačov a potom ich medzi sebou porovnávať alebo ich mať len za účelom evidencie.
Na ešte väčšie detaily, a to priamo o celom počítači, je tu klasika s názvom HWiNFO (www.hwinfo.com). Tu sa dozviete o svojom počítači možno viac, než by ste naozaj potrebovali, ale ide tu o každý detail. Či už je to BIOS, TPM čip, grafická karta alebo napríklad Wi-Fi.
Je vhodný na sledovanie teploty komponentov, k čomu má vlastné okno charakteristicky nazvané Sensor Status. Program vám vytvorí kompletnú správu o vašom počítači.
Vyberiete si formát a jednotlivé vetvy podľa komponentov, ktoré chcete do správy zahrnúť a máte kompletný sumár. Je na vás, či použijete HTML alebo napríklad XML, aby ste mali možnosť s dátami ďalej pracovať. Na nekomerčné účely je program zadarmo. Môžete ho nainštalovať alebo si stiahnuť prenosnú verziu. Tú stačí len rozbaliť z komprimovaného archívu a spustiť.
Rovnako detailný je aj program HWMonitor (www.cpuid.com). Je roky známy a podporuje už aj najnovšie generácie procesorov vrátane tých od Intelu. Teda 12. generáciu, takisto aj najnovšie grafické karty a ešte má v sebe benchmarkový modul na meranie rýchlosti pevných diskov. Podobne ladený program je Astra32 (www.astra32.com) dostupný tiež v prenosnej verzii, aby ste nemuseli nič inštalovať
Prečítajte si aj: