Patria k tomu najlepšiemu na trhu vo svojej cenovej kategórii.
Amazfit koncom roka 2021 začal predávať hodinky GTR 3 v štandardnej a Pro verzii a takisto aj model GTS 3. Všetky tieto hodinky majú viacero spoločných čŕt, ako je najnovší senzor tepu BioTracker 3.0 PPG, či výbava zdravotných a športových funkcií. Hodinky sa odlišujú dizajnom – GTR 3 a 3 Pro majú okrúhle telo a GTS 3 má obdĺžnikové telo, pričom verzia GTR 3 Pro má navyše úložisko na hudbu a podporuje Bluetooth telefonovanie.
Hodinky Amazfit GTR 3 Pro som už v redakcii testoval a odporúčam, aby ste si prečítali moju recenziu, prípadne si pozreli videorecenziu. Môžete sa dozvedieť niektoré extra informácie, ktorým sa v tomto článku nebudem venovať, a aplikujú sa aj na hodinky GTS 3. A vo videorecenzii môžete vidieť rozhranie hodiniek a aplikácie Zepp v pohybe.
Týmito hodinkami nič nepokazíte
Amazfit GTS 3 sú hodinky, ktorými nič nepokazíte. Dôvodov je niekoľko – predávajú sa za cenu od 120 do 150 eur v závislosti od obchodu a prípadnej akciovej zľavy, a za túto cenu ponúkajú výbornú kvalitu, praktickú výbavu funkcií, spoľahlivý používateľský zážitok a elegantný a univerzálny dizajn.
Predchádzajúci model, GTS 2, som odporučil viacerým známym, ktorí hľadali základné inteligentné hodinky pre priateľov, rodičov, či staré mamy a všetci boli s týmto výberom spokojní. Amazfit v prípade GTS 3 na týchto základoch stavia, pričom prináša medzigeneračné zlepšenia vo viacerých smeroch.
GTS 3 majú 1,75-palcový obdĺžnikový AMOLED displej s rozlíšením 390 × 450 pixelov. Kvalita displeja je vynikajúca a výborná je aj čitateľnosť na priamom dennom svetle. Hodinky a mobilná aplikácia Zepp sú k dispozícii aj v slovenčine, čo uľahčuje ich používanie určitej skupine používateľov.
Ovládanie hodiniek je jednoduché a intuitívne. K dispozícii je dotykové ovládanie a tiež aj bočné tlačidlo s otočnou korunkou. Jej otáčaním môžete scrollovať v rámci aktuálnej obrazovky a nemusíte teda pohybovať displejom hore/dolu iba dotykom.
Pekný dizajn vo viacerých farbách
Amazfit GTS 3 pôsobia elegantným dojmom. Ich telo je z hliníka a v tejto súvislosti odporúčam opatrnejšie zaobchádzanie – počas testovania hodiniek GTR 3 Pro som si všimol zopár drobných odrenín, ktoré vznikli nechcenými nárazmi do iných objektov. Hodinky s kovovým telom (nehovoriac o titánových) sú v tomto smere citeľne odolnejšie.
Hodinky sú dostupné v zlatej farbe, ktorá bude atraktívna najmä pre ženy. Tmavá verzia je neutrálna a skôr po nej siahnu muži, ktorí hľadajú hodinky s obdĺžnikovým telom. Priložený silikónový remienok sa mi nosil príjemne a to počas bežného nosenia a športovania. Ide o 20 mm remienok s funkciou rýchlej výmeny. Považujem to za štandard.
V súvislosti s dizajnom chválim hrúbku hodiniek 8,8 mm a hmotnosť iba 24,4 gramu. GTS 3 v tomto smere patria medzi najľahšie hodinky na trhu.
Operačný systém Zepp už dospel
Amazfit GTS 3 využívajú operačný systém Zepp a rovnomennú mobilnú aplikáciu pre Android a iOS. Túto platformu považujem za konkurenčnú výhodu v porovnaní s inými čínskymi hodinkami – na trhu nájdete viacero hodiniek značiek Huawei, Honor či Xiaomi s pomerne agresívnou cenovkou.
Nevýhodou Huawei hodiniek je, že si musíte aplikáciu Huawei Health aktualizovať manuálne. Nevýhodou Xiaomi hodiniek je, že platforma tohto výrobcu pre inteligentné hodinky je pomerne nová, a neponúka ešte niektoré funkcie, ktoré nájdete vo výbave systému Zepp.
Amazfit vyvíja svoju platformu už niekoľko rokov a na výsledku je to poznať. Rozhranie hodiniek je intuitívne a prehľadné – k dispozícii je sumár widgetov a takisto samostatné miniaplikácie pre kľúčové funkcie hodiniek. Dospelým dojmom pôsobí aj mobilná aplikácia Zepp, ktorá zrozumiteľne prezentuje získané dáta a ponúka nadštandardnú funkcionalitu.
Hodinky GTS 3 z hľadiska systémových funkcií ponúkajú synchronizáciu so systémovým kalendárom, zabudovaný to-do list (zoznam úloh) a takisto aj inštaláciu aplikácií tretích strán. Počas ich testovania som dostal aktualizáciu, ktorá pridáva možnosť vytvoriť si rýchle odpovede a tie posielať ako reakciu na správy, ktoré sa zrkadlia z pripojeného Android telefónu. Rýchle odpovede v kombinácii s iPhonom nefungujú a to v prípade žiadnych hodiniek od iného výrobcu, ako je Apple.
Bezkontaktné platby nepodporujú
Amazfit GTS 3 obsahujú aj zabudovanú podporu pre virtuálnu asistentku Amazon Alexa. Na to, aby fungovala korektne, si musíte pri vytváraní účtu zvoliť región, kde je táto služba k dispozícii. Pokiaľ si nastavíte Slovensko, potom Alexu nebudete môcť využívať.
Osobne v rámci Amazfit hodiniek používam svoj Xiaomi účet. V aplikácii Zepp som však nenašiel spôsob, ako zmeniť jeho región. Ak by som chcel používať Alexu, musel by som si vytvoriť nový Zepp účet s nastavením vhodného regiónu. S Alexou je možné komunikovať pomocou zabudovaného mikrofónu, pričom virtuálna asistentka vám hlasovo neodpovie, ale reakciu prezentuje v textovej forme.
Pre porovnanie – model GTR 3 Pro ponúka navyše aj hlasové poznámky, Bluetooth telefonovanie a kopírovanie hudby z telefónu cez Wi-Fi, pričom táto funkcia je k dispozícii aj pre iPhone. Škoda len, že Amazfit zatiaľ nemá vlastný platobný systém, takže bezkontaktné platby nie sú k dispozícii.
Zdravotné funkcie
Amazfit GTS 3 majú totožné zdravotné funkcie ako hodinky GTR 3 a 3 Pro. Znamená to, že vyhodnocujú celodňové meranie tepu s určením pokojovej hodnoty tepu. Táto funkcia funguje spoľahlivo a nemám k nej pripomienky. Ďalej je k dispozícii celodňové meranie stresu, avšak hodinky v tomto smere neponúkajú tak komplexný prehľad ako napríklad Garmin hodinky.
Pri kontrole stresu počas dňa som našiel viacero prázdnych miest, kedy hodinky nevedeli zmerať aktuálnu hodnotu, čo skresľuje prínos tejto funkcie. S podobným nedostatkom som sa stretol aj pri testovaní Huawei hodiniek. Prekvapilo ma však, že konkurenčné Xiaomi Watch S1 sú v tomto smere lepšie a vedia poskytnúť ucelený prehľad.
GTS 3 vyhodnocujú aj spánok a vedia zaznamenať zdriemnutia. Analýza spánku je na moje pomery priemerná, avšak niektoré parametre, ktoré hodinky vyhodnocujú, vám môžu pomôcť zoptimalizovať vaše spánkové zvyky. Nechýba ani meranie okysličenia krvi.
Športové funkcie
Amazfit GTS 3 majú vo výbave viac ako 150 športových režimov. Prevažná väčšina z nich je všeobecná v tom zmysle, že hodinky merajú tep a počítajú spálené kalórie. V prípade niektorých cvičení sú k dispozícii aj podrobnejšie štatistiky. A oceňujem, že hodinky vyhodnocujú účinok aeróbneho a anaeróbneho tréningu a takisto tréningovú záťaž.
Hodinky je možné priamo prepojiť so službou Strava, Relive a Google Fit. K dispozícii je tiež vyhodnocovanie PAI bodov, čo je užitočná funkcia, ktorú som si obľúbil. PAI body získavate na základe toho, ako ste počas týždňa aktívny a môžu vás teoreticky motivovať k ďalšej aktivite. Je to niečo podobné ako vyhodnocovanie minút intenzity v prípade Garmin hodiniek.
Oceňujem pokročilé nastavenia pre jednotlivé tréningové režimy a možnosť uzamknúť si displej pri každom cvičení. Nechýba automatické spustenie aktivity pre niektoré režimy cvičenia a automatická pauza.
Presnosť merania tepu a GPS
Amazfit GTR 3 Pro som vo svojej recenzii chválil za presnosť merania tepu a GPS. To isté platí aj pre hodinky GTS 3. Je pravda, že v porovnaní s Garmin Venu 2 som si všimol drobné odchýlky v presnosti GPS. Avšak keď beriem do úvahy ich cenu na úrovni 120 až 150 eur, kvalita je veľmi dobrá a pre bežného používateľa viac ako dostačujúca.
To isté platí aj pre presnosť merania tepu, ktorá je v tejto cenovej kategórii pravdepodobne najlepšia. Posúďte sami:
Výdrž batérie
GTS 3 majú výdrž na úrovni až 12 dní bežného používania, resp. 6 dní náročného používania. Pod pojmom náročné používanie sa myslí, že si aktivujete všetky zdravotné funkcie v celodňovom režime a budete pravidelne cvičiť s aktívnym GPS. V mojom prípade som hodinky nabíjal cca každých 5 dní.
Z hľadiska GPS ponúkajú hodinky výdrž na úrovni 20 hodín kontinuálneho používania GPS. V rámci môjho testovania sa priemerná spotreba GPS pohybovala na úrovni poklesu 1 % batérie každých cca 10 až 12 minút.
Analýza spánku spotrebuje približne 10 % batérie za noc a nabíjanie hodiniek trvá 75 minút z 11 % na takmer 100 %.
Verdikt
Amazfit GTS 3 sú skvelé hodinky, ktoré môžem odporučiť. Vo svojej cenovej kategórii patria k tomu najlepšiemu na trhu, pričom ponúkajú univerzálny dizajn, ktorým nič nepokazíte a takisto kvalitnú výbavu funkcií.
Hodinky sú vhodné pre menej aj viac náročných používateľov, ktorí hľadajú štýlový doplnok na ruku. Hlavným lákadlom hodiniek je ich displej a takisto slušná výdrž batérie. Operačný systém Zepp funguje spoľahlivo a GTS 3 dobre poslúžia aj ako fitness tracker.
Náročnejším používateľom, ktorí by žiadali pokročilejšie tréningové funkcie na behanie odporúčam zvážiť konkurenčné Huawei Watch GT Runner alebo nejaké Garmin hodinky. Avšak, to sa už dostaneme do vyšších cenových kategórií.
Pokiaľ hľadáte základné inteligentné hodinky, tak Amazfit GTS 3 sú skvelá voľba. Týmito hodinkami nič nepokazíte a dostanete ešte lepší zážitok, ako by ste čakali.
Cena: 149,90 eur
Zapožičal: Amazfit
Páči sa nám
- pomer cena/výbava
- hodinky aj aplikácia v slovenčine
- spracovanie aplikácie Zepp
- funkcie na monitorovanie zdravia sú dobrým základom
- pokročilé nastavenia v rámci monitorovania športovania a aktivity
- zámok displeja pre každú aktivitu
- dobrá presnosť merania tepu a GPS vzhľadom k cene
- PAI body
Nepáči sa nám
- slabšia výpovedná hodnota monitorovania stresu a spánku v porovnaní s Garmin a Fitbit hodinkami
- hliníková konštrukcia je náchylná na drobné odreniny
- absencia tvorby bežeckých tréningov či bežeckého plánu
- nemajú bezkontaktné platby
Technické špecifikácie:
Amazfit GTS 3 | |
Typ a veľkost displeja | 1,75″, 390 × 450 px, AMOLED |
Automatické / manuálne monitorovanie aktivity | áno / áno |
Barometer / GPS | Áno / Áno |
Odolnosť voči vode | 5 ATM |
NFC platby / úložisko na hudbu | Nie / Nie |
Výdrž batérie | Až 12 dní, až 20 hodín kontinuálneho používania GPS |
Extra funkcie | inštalácia aplikácií, kalendár, to-do list, vyhodnocovanie aeróbneho a anaeróbneho účinku tréningu a tréningovej záťaže |
Rozmery / hmotnosť | 42,4 × 36 × 8,8 mm, 24,4 g bez remienka |
Cena | 149,90 eur |
Prečítajte si aj: