Smart hodinky od Xiaomi sa nedávno dočkali štvrtej generácie série Watch S, ktorá využíva operačný systém HyperOS a ponúka dlhú výdrž batérie. Z hodiniek od Xiaomi však mám pocit, že sú zaseknuté v čase.
Xiaomi Watch S som naposledy testoval v roku 2022, keď sa na slovenský trh dostal model Xiaomi Watch S1. Po troch rokoch sa mi do rúk dostala novinka, Xiaomi Watch S4, a musím povedať, že som čakal výraznejší posun operačného systému, ktorý tieto hodinky poháňa. A to aj napriek tomu, že ich cena sa pohybuje okolo 150 až 170 eur a ide o cenovo dostupnejšie smart hodinky.
Xiaomi Watch S4 využívajú systém HyperOS 2, čo znie honosne a moderne, keďže Xiaomi ho dáva aj do svojich smartfónov a tabletov. Realita je taká, že Xiaomi ešte stále neodstránilo niektoré nedostatky, na ktoré som upozorňoval už pred troma rokmi.
Hodinky Xiaomi Watch S4 si môžete pozrieť aj v mojej videorecenzii:
Nezobrazujú smajlíky, rýchle odpovede sa obmedzujú iba na telefonické hovory
Hlavnou slabinou z hľadiska bežného používania je najmä fakt, že hodinky od Xiaomi nevedia zobrazovať väčšinu smajlíkov a neponúkajú ani rýchle odpovede. Výnimkou je prichádzajúci telefonický hovor, ktorý je možné odmietnuť cez rýchlu odpoveď.
Konkurencia od Amazfit a Huawei už dnes ponúka nielen rýchle odpovede, ale aj zabudovanú klávesnicu a v prípade Amazfit hodiniek aj diktovanie odpovedí v češtine, ktoré sa čiastočne dá použiť aj na slovenčinu.
Je mi jasné, že nie každý chce používať smart hodinky na čítanie notifikácií a reagovanie na ne. Avšak na základe toho, s akými otázkami sa najčastejšie stretávam, tak pokiaľ si ľudia nekupujú hodinky kvôli monitorovaniu aktivity a zdravotným funkciám, tak sa ma najčastejšie pýtajú práve na reagovanie na notifikácie na správy. Treba teda upozorniť na to, že Xiaomi Watch S4 v tomto smere zaostávajú za konkurenciou.

Lokalizácia do slovenčiny a bezkontaktné platby potešia
Plusové body dávam za slovenskú lokalizáciu a svižné reakcie, avšak dnes už majú svižné reakcie aj fitnes náramky. V rámci inteligentných funkcií je k dispozícii štandardná výbava, ako je Kalendár, Stopky, Úlohy (to-do list), Záznamník na hlasové poznámky, Časovač, Baterka, Počasie, Budík a aj vzdialená spúšť fotoaparátu. Nechýba úložisko na hudbu, používateľ má k dispozícii vyše 2 GB.
Plusové body dávam najmä za podporu bezkontaktných platieb cez Xiaomi Pay. Tento platobný systém na Slovensku podporujú banky 365.bank, mBank, Prima banka, SLSP, VÚB a tiež aj Curve karta, ktorú dlhodobo používam aj ja.
Hodinky som používal s telefónom Google Pixel. S týmto telefónom mi fungovala vzdialená spúšť fotoaparátu, avšak nepodarilo sa mi prepojiť hodinky s kalendárom v telefóne, čo je škoda. Takisto sa mi nepodarilo exportovať hlasové nahrávky z hodiniek do aplikácie v telefóne. V prípade krátkych nahrávok to nebude vadiť. Ak si chcete nahrať dlhší rozhovor, ktorý by ste následne chceli spracovávať, táto možnosť tu nie je. Minimálne v prípade telefónu inej značky, ako je XIaomi, som ju nenašiel.

Bluetooth telefonovanie a jeho kvalita
Xiaomi Watch S4 podporujú aj Bluetooth telefonovanie, kvalitu mikrofónu a reproduktora hodnotím ako dobrú. Ak sa však pozriem na funkcionalitu hodiniek ako na celok, s výnimkou bezkontaktných platieb cez Xiaomi Pay je používateľský zážitok prakticky totožný s lacnejšími Redmi Watch 5.
Xiaomi Watch S4 výraznejšie neprekvapia ani z hľadiska zdravotných a športových funkcií. Výbava je základná, nič extra nečakajte. Celodňové meranie tepu si môžete nastaviť najčastejšie v 1-minútových intervaloch a k dispozícii je aj meranie stresu a okysličenia krvi. Samozrejmosťou je monitorovanie spánku, avšak treba si aktivovať jeho pokročilejšiu verziu. Hodinky vám počítajú aj minúty aktivity, ktoré nazývajú skóre vitality.
Meranie teploty počas noci či vyhodnocovanie regenerácie a variability srdcového tepu nečakajte.

Športové funkcie
Xiaomi Watch S4 ponúkajú pár šablón bežeckých tréningov a viac ako 150 športových režimov. Hodinky vyhodnocujú tréningové zaťaženie, VO2 Max a bežecké schopnosti. V mojom prípade boli tieto hodnoty nepresné. Pripisujem to však tomu, že som hodinky nepoužíval tak dlho, ako by bolo potrebné. Hodinky obvykle potrebujú pár mesiacov na to, aby dokázali odhadnúť tieto hodnoty s lepšou presnosťou.
Bez ohľadu na to, ak porovnám hodinky Xiaomi Watch S4 s fitnes náramkom Xiaomi Smart Band 9 alebo jeho Pro verziou, tak z hľadiska zdravotných a športových funkcií nevidím prakticky žiadnu výraznejšiu pridanú hodnotu, ktorú by hodinky Xiaomi Watch S4 priniesli. V ich prípade je to naozaj najmä o inom spracovaní konštrukcie, okrúhlom displeji, elegantnejšom dizajne hodiniek a už spomenutých platbách cez Xiaomi Pay.
Xiaomi Watch S4 majú konštrukciu zo zliatiny hliníka. Na pohľad ich telo evokuje oceľ. Ochranné sklo displeja výrobca neuvádza. Vo výbave je 1,43-palcový AMOLED displej, ktorého HBM jas dosahuje 1500 nitov a maximálny možný jas je až 2200 nitov. V tomto smere nemám pripomienky. Funkcia automatického jasu však niekedy reagovala spomalene.

Výdrž a presnosť senzorov
Hodinky lákajú vymeniteľnou lunetou, vďaka ktorej si môžete zmeniť dizajn hodiniek. Táto vlastnosť ma neoslovila. Watch S4 majú odolnosť voči vode na úrovni 5 ATM, vo výbave majú dvojpásmové GPS a výdrž dosahuje až 15 dní. Keď ich budete používať s displejom v always-on režime, výdrž sa skráti na nejakých 4 až 5 dní.
Presnosť senzora tepu a GPS čipu sa neustále zlepšuje. Výrobcovia ich čoraz lepšie optimalizujú pre rôzne aktivity a športy. Vďaka tomu, bez ohľadu na to, aké hodinky si dnes kúpite, pokiaľ prišli na trh za posledné dva roky, ich presnosť bude bohato postačovať 95 % používateľov.
Xiaomi Watch S4 majú dobrú presnosť merania tepu počas jednoduchých behov a bicyklovania. V prípade chôdze a cvičenia v telocvični sa môžu objaviť odchýlky. Presnosť GPS je dobrá, avšak na pomery dvojpásmového GPS čipu ide o priemer. Zaznamenal som viacero drobných odchýlok ako v prípade konkurenčných hodiniek. Z hľadiska optimalizácie GPS čipu vidím priestor na zlepšenie. Ale nie je to nič kritické, čo by bežnému používateľovi mohlo prekážať.








Verdikt
Xiaomi Watch S4 ponúkajú podobný používateľský zážitok a funkcie ako lacnejšie hodinky Redmi Watch 5 či fitnes náramky od Xiaomi. Ich hlavná pridaná hodnota spočíva najmä v bezkontaktných platbách. Ešteže ich hodinky majú. Vďaka tomu im niektorí používatelia odpustia ich priemernosť v ostatných smeroch. V porovnaní s fitnes náramkami je pridanou hodnotou funkcia Bluetooth telefonovania a najmä iný dizajn.
Z hľadiska zobrazovania notifikácií z telefónu, podpory rýchlych správ či reakcií na správy, je operačný systém HyperOS 2 na úrovni fitnes náramkov. V tomto smere ušiel hodinkám od Xiaomi vlak a citeľne zaostávajú za Amazfit či Huawei hodinkami. Chudobnejšia je aj ponuka zdravotných a tréningových funkcií.
Treba si teda zvážiť, čo vyžadujete od smart hodiniek. Či vám stačí základná výbava a pekný dizajn hodiniek, alebo chcete aj niečo viac.
Cena: od 169 eur
Zapožičal: Xiaomi










Prečítajte si aj: